Porady ogrodnicze

Nawożenie roślin cebulowych. Ten zabieg sprawi, że będą mogły się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć

Kwiaty cebulowe są piękną ozdobą ogrodu już od wczesnej wiosny. Irysy, tulipany, żonkile, mieczyki czy jaskry od przedwiośnia aż do pierwszych mrozów zachwycają na rabatach. Żeby jednak kwitły obficie, należy zadbać o odpowiednie warunki uprawy – w tym o nawożenie. Zobacz, jak prawidłowo nawozić rośliny cebulowe.

Nawożenie roślin cebulowych. Ten zabieg sprawi, że będą mogły się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć
Nawożenie to bardzo ważny zabieg w uprawie roślin cebulowych, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rośliny cebulowe, czyli jakie?

W terminologii ogrodniczej rośliny cebulowe to takie, które mają cebulkę, bulwę lub kłącze. Ich cykl życiowy obejmuje okres spoczynku latem lub zimą. W tym czasie zamierają części nadziemne, czyli pędy, liście i kwiaty, a organ przetrwalnikowy, czyli cebula wegetuje pod ziemią. Niektóre rośliny cebulowe nie są mrozoodporne i po przekwitnięciu należy je wykopać i przezimować w cieplejszym pomieszczeniu.

Do najpopularniejszych roślin cebulowych należą:

 • tulipany

 • lilie

 • kosaćce, czyli irysy

 • narcyzy

 • krokusy

 • dalie

 • mieczyki

 • jaskry

 • frezje

 • konwalie majowe

Przeczytaj również: Hit ślubnych dekoracji w twoim ogrodzie. Oto tajniki uprawy gipsówki wiechowatej

Gipsówka wiechowata Gipsówka wiechowata jest łatwa w uprawie i poleca się ją osobom początkującym. Fot.123RF.com

Rośliny cebulowe – wymagania uprawowe

Rośliny cebulowe są dość łatwe w uprawie i w większości przypadków nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Prawie wszystkie rosną dobrze na stanowisku słonecznym lub półsłonecznym, choć są gatunki, które zniosą też więcej cienia: irysy, przebiśniegi i śnieżyce wiosenne. Cebule potrzebują gleby dość przepuszczalnej, ale nie trzeba specjalnie przygotowywać dla nich podłoża. Źle będą rosły w ziemi gliniastej i ciężkiej. Podlewanie roślin cebulowych jest dość intuicyjne – należy podlewać je wtedy, gdy gleba wokół nich zaczyna obsychać, natomiast nie wolno ich przelać, bo po prostu zgniją.

Rośliny cebulowe – nawożenie

Wydawać by się mogło, że skoro rośliny cebulowe kwitną krótko, nie wymagają dodatkowych składników ponad te, które pobiorą z gleby. Ale to, że sam okres kwitnienia w przypadku niektórych odmian nie jest długi, nie oznacza, że roślina umiera. Kwiaty cebulowe to byliny, czyli rośliny wieloletnie – oznacza to, że po spełnieniu swojej „ozdobnej” roli dalej funkcjonują – z tym że w uśpieniu. Przechodzą w stan spoczynku, podczas którego zbierają siły na kolejny rok i kolejne kwitnienie.

Bez nawozów rośliny cebulowe będą rosły, natomiast regularne i odpowiednie „dokarmianie” ich substancjami odżywczymi wzmacnia je i powoduje, że kwitną bardziej obficie i piękniej. W przypadku gleb jałowych albo niesprzyjających warunków może okazać się, że bez zasilania rośliny w ogóle nie zakwitną.

jak nawozić rośliny cebulowe Nawożenie roślin cebulowych należy przeprowadzać minimum 2 razy w sezonie, jednak lepiej jest to zrobić 3 razy. Fot.123RF.com

Po co nawozić rośliny cebulowe?

Nawożenie roślin cebulowych ma na nie bardzo dobry wpływ. Mogą bez niego co prawda przeżyć, ale na pewno nie będą tak okazałe i zdrowe. Co daje roślinom cebulowym nawożenie?

 • Wzmacnia rośliny po okresie kwitnienia, w którym tracą dużo energii.

 • Przygotowuje je do przetrwania zimy.

 • Wzbogaca glebę w składniki odżywcze – dbając o grządki, usuwa się przekwitnięte kwiaty i liście, co zaburza naturalny obieg materii. Nawóz znacznie poprawia jakość gleby.

 • Dodaje roślinie energii do kwitnienia – dzięki nawozom kwiaty są duże i pięknie wybarwione. Szczególnie ważne jest to w przypadku gęsto obsadzonych rabat, z których rośliny szybko pobierają składniki odżywcze.

 • Wzmacnia liście i nadaje im koloru.

Które rośliny wymagają nawożenia?

Nawozić warto wszystkie rośliny cebulowe, ale o niektórych ogrodnicy mówią, że są bardziej „żarłoczne” i traktują ich nawożenie jako obowiązkowe. Oznacza to, że pobierają więcej składników odżywczych niż inne i więcej ich potrzebują do kwitnienia i rozrostu. Szczególnie warto nawozić:

 • tulipany

 • narcyzy

 • hiacynty

 • lilie

 • mieczyki

 • kanny

 • dalie

 • szachownice cesarskie

 • śniedki.

jakie rośliny cebulowe nawozić Oto rośliny cebulowe, które szczególnie wymagają nawożenia. Fot.123RF.com

Kiedy nawozić rośliny cebulowe?

Nawożenie sprzyja roślinom cebulowym, ale trzeba mieć podstawową wiedzę na temat ich cyklu rozwojowego i dawać im nawóz wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują. Zbyt duża ilość nawozów albo podanie ich w niewłaściwym czasie może zaburzyć naturalny cykl życia roślin. Zaleca się zasilać kwiaty nawozem minimum 2 razy w roku.

Pierwszy termin to wczesna wiosna, gdy tylko rusza wegetacja – ma to zastosowanie do tych najwcześniej kwitnących gatunków. W przypadku roślin kwitnących latem wypada to na czas od razu po posadzeniu cebul (kwiecień/maj). Drugi raz nawozi się rośliny przed kwitnieniem. Można odżywić rośliny trzeci raz, jeszcze w trakcie kwitnienia, ale z reguły nie jest to konieczne. Jeżeli planujesz zastosować nawóz tylko raz w roku, dobrze jest zrobić to od razu po przekwitnięciu roślin. W przypadku zastosowania wiosną nawozu wolno działającego nie trzeba nawozić już roślin po przekwitnięciu.

Warto jednak pamiętać, że nie wolno przeprowadzać nawożenie zbyt późno, czyli późną jesienią i zimą – roślina wtedy przygotowuje się do spoczynku i pobudzenie jej nawozami zaburzy jej naturalne procesy.

Czym nawozić rośliny cebulowe?

Rodzaj nawozu zależy od stadium rozwojowego rośliny – innych używa się w okresie kwitnienia, w innych zaraz po posadzeniu. Podstawowym sposobem nawożenia powinny być nawozy organiczne. Jeśli przygotowujesz jesienią glebę pod wiosenne rabaty, dobrym pomysłem jest wysypanie tam np. kilku centymetrów obornika i wymieszanie go z glebą. W ten sposób przygotujesz żyzne podłoże na wiosenne sadzenie cebulek. Wśród nawozów organicznych znajduje się kilka rodzajów.

 • Kompost – to najlepszy nawóz, ponieważ nie tylko dostarcza roślinom cebulowym wszystkich potrzebnych składników, ale także poprawia jakość gleby. Dzięki niemu gleba jest pulchna i przewiewna, ma wystarczającą ilość próchnicy. Kompost zwiększa ilość pożytecznych mikroorganizmów w podłożu, a co najważniejsze – jest zupełnie bezpieczny dla roślin. Nie ma możliwości przenawożenia nim ogrodu. Można zrobić go samodzielnie, składując resztki roślin w kompostowniku albo kupić gotowy.

 • Biohumus – zawiera on kompost przerobiony przez dżdżownice kalifornijskie. Zawiera wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe. Rozpuszcza się go w wodzie i podlewa albo opryskuje rośliny.

 • Obornik – zawiera łatwo przystępne dla roślin składniki pokarmowe i poprawia glebę. Zwykle występuje w formie rozdrobnionej, nie ma też nieprzyjemnego zapachu, więc nawet w przydomowym ogrodzie nie będzie przeszkadzał.

Dodatkiem do nawozów organicznych mogą być nawozy mineralne. Dobrze działają na rośliny, ale nie poprawiają jakości gleby. Dlatego dobrze jest stosować je razem z kompostem czy obornikiem. Do wyboru są nawozy mineralne uniwersalne, czyli takie, które sprawdzą się u wszystkich roślin (nie tylko cebulowych) oraz nawozy specjalistyczne, dopasowane do konkretnych roślin (np. do roślin kwitnących).

W przypadku roślin cebulowych przede wszystkim stosuje się nawozy z dużą zawartością potasu i fosforu, gdyż to właśnie te związki odpowiadają za wzrost i wybarwienie kwiatów. Ważnym składnikiem jest także azot, który odpowiada za rozwój części zielonych roślin, czyli wspiera rozrost liści i pędów. Dla ułatwienia można stosować nawozy wieloskładnikowe, które zawierają odpowiednie proporcje poszczególnych związków.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych opiera się przede wszystkim na zapewnieniu im odpowiednio nasłonecznionego stanowiska i dobrej, przepuszczalnej gleby. Poza tym – nie są to rośliny wymagające. Żeby jednak dać im dodatkowe składniki odżywcze, wspomóc kwitnienie i regenerację zaraz po nim, warto sięgnąć po nawozy.

Przeczytaj również: Poskrzypka – groźny szkodnik lilii i roślin cebulowych. Jak go zwalczać?

Poskrzypka na roślinach cebulowych Poskprzypka niszczy lilie i rośliny cebulowe. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.