Porady ogrodnicze

Twoje mieczyki marnieją, gubią pąki i nie kwitną? Sprawdź, co może być przyczyną

Mieczyki czy inaczej gladiole to przepiękne, letnie kwiaty ogrodowe. Te kolorowe rośliny uprawiane w ogrodzie zachwycą wszystkich przechodniów. Sadzi się je przeważnie na rabatach, a ścięte, prezentują się zjawiskowo, stojąc w dekoracyjnych wazonach. Niestety, bywa i tak, że te wspaniałe kwiaty, mimo odpowiedniej pielęgnacji, nie chcą rosnąć. Sprawdź, dlaczego mieczyki nie kwitną! 

Twoje mieczyki marnieją, gubią pąki i nie kwitną? Sprawdź, co może być przyczyną
Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że mieczyki nie kwitną, są zdeformowane i szybko opadają im kwiaty. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Mieczyki charakterystyka 

Mieczyki lub gladiole (Gladiolus) to przepiękne kwiaty, które pojawiają się w ogrodach zwykle pod koniec lata. Należą one do roślin cebulowych/bulwiastych i zaliczane są do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). 

Naturalnym środowiskiem występowania mieczyków jest Azja Mniejsza, Afryka i Europa, od wielu lat kwiaty te cieszą się dużą popularnością także wśród polskich botaników. 

Gladiole występują w wielu gatunkach i odmianach (także mieszańcowych). Do tych najbardziej popularnych zaliczyć można niemal 300 różnych egzemplarzy. Największym zainteresowaniem cieszy się, wszystkim dobrze znany mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus). 

Przepiękne, kolorowe kwiaty potrafią zaskoczyć nie tylko swoim wyglądem, ale także i wzrostem. Ich przeciętna długość to ok. 70-120 cm. Charakteryzują się prostymi łodygami, na których szczycie można zauważyć kwiatostany przypominające kłosy. To one wytwarzają urokliwe kwiaty, które mogą występować w liczbie od 12 do 24 sztuk.  

W środowisku naturalnym kwiaty mieczyków nie osiągają dużych rozmiarów, wręcz przeciwnie, są dość drobne. Z kolei najbardziej wszystkim znane okazy gladioli ogrodowych, z racji tego, że występują w postaci krzyżówek, nierzadko potrafią zaskoczyć swoim niemałym rozmiarem. 

Kwiaty mieczyków mogą przybierać różne barwy. Najbardziej popularne są te o kolorze żółtym, białym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym. Spotkać można także okazy o kwiatach dwubarwnych. Okres kwitnienia tych roślin przypisuje się na lipiec i sierpień. To właśnie w środku lata gladiole prezentują się najlepiej. 

Kwitnienie storczyków przypada w okresie wakacyjnym. Fot. Pixabay

Mieczyki uprawa i wymagania 

Aby nie musieć martwić się o to, że mieczyki nie wzejdą, należy zapewnić im odpowiednie stanowisko. Kwiaty te uwielbiają miejsca dobrze nasłonecznione, ciepłe, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Nic w tym dziwnego, należą one bowiem do dość wysokich roślin, toteż każdy silniejszy podmuch wiatru może je złamać. Żeby mieć pewność, że gladiole przetrwają nawet w niesprzyjających dla nich warunkach, powinno się zadbać o ich dodatkową podporę, która dostatecznie ustabilizuje pędy. 

Kolejnym krokiem w udanej uprawie mieczyków jest wybranie dla nich odpowiedniego podłoża. Kwiaty te najlepiej czują się w glebach żyznych, przepuszczalnych i próchnicznych. Do ich hodowli poleca się podłoże o odczynie obojętnym. Co ciekawe, rośliny te są dość delikatne. Nie lubią, gdy się je przelewa, ale najbardziej nie tolerują suszy. Dlatego ziemia, w której rosną powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna.  

W okresie wegetacji tych kwiatów, warto pamiętać o ich nawożeniu. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe z dodatkiem kompostu czy obornika. 

Sadzenie mieczyków odbywa się przez bulwy, które wkłada się do ziemi wczesną wiosną (kwiecień). Można tego dokonać także nieco później. Dobrym sposobem na stworzenie kolorowego ogrodu jest posadzenie kilku okazów wcześniej, a po ok. 2 tygodniach umiejscowienie w glebie reszty. Dzięki temu można łatwo przedłużyć okres kwitnienia tych roślin. Nie należy jednak zapominać o wcześniejszym namoczeniu bulw w preparacie grzybobójczym. 

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym zaraz po posadzeniu mieczyków jest ich podlewanie. Istotne, aby nie nawadniać roślin, lejąc strumień bezpośrednio na ich liście czy kwiaty, a jedynie kierując go w stronę podłoża.  

Długość kwitnienia roślin zależy od ich odmiany, ale przede wszystkim od terminu, w jakim zostały posadzone. Pierwsze kwiaty mogą ukazać się już w lipcu, ale bywa, że wzejdą dopiero we wrześniu lub nawet w październiku. Przekwitające kwiatostany oraz pędy mieczyków należy systematycznie obcinać zachowując ostrożność w stosunku do delikatnych liści gladioli. 

Przeczytaj również: Kiedy sadzić i jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Poznaj sprawdzone wskazówki

Długość kwitnienia mieczyków zależy od odmiany. Fot. 123RF.com

Dlaczego mieczyki nie kwitną? Najczęstsze powody 

Mieczyki, mimo iż nie należą do kwiatów wymagających, w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji potrafią się mocno zbuntować. Efektem tego jest najczęściej zauważalny brak kwitnienia. Powodów tego zjawiska może być kilka. Najczęstsze z nich to: 

  • zła jakość gleby lub bulw zaopatrując się w materiał do sadzenia, należy kupować go tylko u sprawdzonych sprzedawców.  

  • niewłaściwy dobór miejsca pod uprawę mieczyki należy sadzić w dobrze oświetlonym miejscu. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ cień hamuje ich prawidłowy rozwój. Zdarza się, że nawet w półcieniu rozkwit mieczyków bywa niemożliwy lub kwiaty rosną zdeformowane. Przy sadzeniu gladioli trzeba zwrócić uwagę na ich prawidłowe rozmieszczenie. Roślinom potrzebna jest wentylacja, bez niej są narażone na infekcje grzybiczne i pojawiają się na bardzo krótko. Co dwa lata konieczne jest też przesadzenie mieczyków; 
     
  • złe warunki atmosferyczne jak zostało wspomniane, mieczyki są bardzo czułe zarówno na nadmiar wody w podłożu, jak i jego deficyt. Z tego względu, w trakcie upałów należy zapewnić im odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Susza to czas, w którym rośliny powinny być podlewane minimum co 2 dni. Z kolei, jeśli kwiaty rosną na podwyższonych terenach, trzeba je codziennie nawadniać. Niestety, zbyt częste nawadnianie roślin jest przyczyną powstawania chorób grzybiczych. Zabieg ten warto więc wykonywać w przypadku, gdy opady deszczu są znikome. Co ważne, uszkodzone przez mikroorganizmy gladiole, w efekcie choroby nie wytwarzają szypułek; 
     
  • niewłaściwa pielęgnacjamieczyki do pięknego i obfitego kwitnienia potrzebują kilku istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto więc zadbać o prawidłowe nawożenie roślin, ponieważ osłabione i niedożywione egzemplarze są bardziej podatne na choroby i szkodniki. Oprócz tego, powinno się zadbać o glebę obsypując ją ściółką. Dzięki temu zachowane zostaną odpowiednia temperatura i wilgoć gleby. Ponadto, z roku na rok cebulkę mieczyka należy systematycznie obcinać. Wówczas nowa roślina powinna z niej wyrosnąć na kolejny sezon. 

Mieczyki nie kwitną głównie ze względu na nieodpowiednią pielęgnację i brak słonecznego stanowiska. Fot. 123RF.com 

Oprócz tego, przed posadzeniem mieczyków warto zagłębić się w temat i poznać kilka podstawowych informacji co do uprawy tych roślin. Warto zaznaczyć, że młode okazy w ogóle nie pączkują. Aby do tego doszło, bulwa powinna najpierw się wzmocnić i zwiększyć swoja objętość. Wówczas dochodzi do przedłużenia się strzały kwiatowej. Martwić się trzeba dopiero, gdy dorodne bulwy zakupione w polecanym sklepie ogrodniczym w ogóle nie zakwitną. To wystarczający sygnał, świadczący o tym, że najprawdopodobniej zostały one zakażone infekcjami grzybiczymi lub szkodnikami. Oprócz tego zawsze warto dopasować typ rośliny do środowiska uprawy. W przeciwnym razie kwiaty nie będą miały odpowiednich warunków rozwojowych. 

Reasumując, mieczyki to przepiękne kwiaty ogrodowe, o które należy odpowiednio dbać. Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia u tych roślin, jest niewłaściwa pielęgnacja lub zły dobór lokalizacji dla kwiatów. 

Przeczytaj również: Nie jest łatwa w uprawie, ale gdy zakwitnie, robi niesamowite wrażenie. Jak uprawiać ismenę?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Twoje mieczyki marnieją, gubią pąki i nie kwitną? Sprawdź, co może być przyczyną"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.