Spis treści:
Supertunia — co to za kwiat?
Supertunia Vista to stosunkowo nowa odmiana petunii o zwisającym pokroju, która od tradycyjnych odmian różni się dłuższym okresem kwitnienia oraz większą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Niestraszne jej upały ani ulewne deszcze. Supertunia Vista kwitnie nieprzerwanie od maja aż do listopada. Jej pędy osiągają długość 80-100 cm i całe są pokryte kwiatami, dlatego szczególnie polecane są do podwieszanych koszty, które najbardziej wyeksponują ich urok.
Oprócz gęstej kaskady kwiatów supertunie mają jeszcze jedną ważną zaletę. Nie trzeba ich obrywać, ponieważ kwiaty po przekwitnięcie zasychają i same opadają. Dlatego bardzo ułatwia to codzienną pielęgnację tych kwiatów.
Przez wielu ogrodników supertunia określana jest mianem rośliny idealnej. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni, można ją sadzić w donicach na balkonach i tarasach, ale też w nasadzeniach ogrodowych. Jest również bardziej wytrzymała na choroby i szkodniki niż pozostałe odmiany petunii, a jej uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Wszystko to sprawia, że supertunia z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy wykorzystują ją jako główną ozdobę letnich balkonów.
Supertunia — odmiany
Supertunia Vista występuje w kilku różnych wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsze to:
- Snowdrift — kwiaty śnieżnobiałe
- Silverberry — kwiaty z ciemnoróżowymi środkami i jasnymi brzegami
- Bubblegum — kwiaty w kolorze gumy balonowej (jasny róż)
- Jazzberry — kwiaty w kolorze wpadającym w fiolet
- Fuchsia — kwiaty w kolorze soczystej fuksji
- Paradise — kwiaty w odcieniu burgundowym
Supertunia Vista — uprawa
Uprawa supertunii jest nieskomplikowana, dlatego kwiaty te polecamy nawet początkującym, którzy pierwszy raz zamierzają udekorować swój balkon lub taras w sezonie letnim przy pomocy kwiatów. Wyjaśniamy, jak uprawiać supertunie, by pięknie i obficie kwitły od wiosny do jesieni:
- Stanowisko — o ile to możliwe posadź kwiaty w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu kwitnienie będzie bardziej intensywne i dłuższe. W częściowo zacienionym miejscu supertunia również sobie poradzi, jednak jej kwitnienie już nie będzie aż tak spektakularne. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy do sadzonek będzie docierać słońce przez około 6 godzin dziennie.
- Ziemia — posadź supertunie w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek do roślin kwitnących dostępnych w sklepach ogrodniczych.
- Sadzenie — umieszczaj nie więcej niż 3-5 sadzonek w jednym koszu lub skrzynce. Z czasem rośliny mocno się rozrosną, a ich kwiaty zaczną "wylewać" się z doniczek zwisać z balkonów lub z podwieszanych koszy.
- Podlewanie — supertunie rosnące w pełnym słońcu będą wymagać codziennego podlewania. Choć są one bardziej wytrzymałe na brak wody niż surfinie, to jednak chcąc utrzymać kwiaty w dobrej kondycji, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
- Nawożenie — supertuniom posadzonym w donicach należy stale dostarczać składników odżywczych. Ten zabieg jest kluczowy, ponieważ stymuluje roślinę do wytwarzania nowych kwiatów i dzięki temu możemy podziwiać je aż przez 6 miesięcy. Najlepszy do nawożenia będzie preparat zawierający potas, azot, fosfor oraz żelazo. Ten ostatni składnik zapobiegnie żółknięciu liści. Dzięki podlewaniu sadzonek wodą z dodatkiem nawozu kwiaty są intensywnie wybarwione i bardziej okazałe.
- Choroby i szkodniki — supertunie są bardziej odporne na choroby i szkodniki niż tradycyjne odmiany. Gdy zauważymy, że zadomowiły się na nich mszyce, roślinę warto spryskać środkiem owadobójczym. Z kolei żółknięcie liści można wyeliminować dzięki systematycznemu nawożeniu.
Przeczytaj również: Jak pielęgnować surfinie i petunie, żeby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem przez cały sezon?
Supertunia — zastosowanie
Supertunia Vista idealnie sprawdzi się do letniej dekoracji balkonu. Jej okazałe kwiaty będą pięknie prezentować się wyeksponowane w podwieszanych doniczkach, ale również posadzone w doniczkach i zwisające z balustrad. Można je sadzić w koszach przed wejściem do domu czy przy altankach lub innych często odwiedzanych miejscach w domu i ogrodzie. Kwiaty te sprawdzą się również w uprawie rabatowej.
Oprócz atrakcyjnego wyglądu i supertunie mają jeszcze jedną ważną zaletę, a jest nią subtelny zapach, który delikatnie roznosi się w powietrzu. Supertunie są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy z pewnością znajdzie odcień odpowiadający swoim upodobaniom i pasujący do całej aranżacji balkonu czy tarasu. Jeśli chcesz mieć w tym roku prawdziwą burzę kwiatów na balkonie — postaw na supertunie!
Przeczytaj również:
Będą kwitły aż do jesieni. Jak uprawiać surfinie?
Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.