Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Będą kwitły aż do jesieni. Jak uprawiać surfinie?

Surfinia to jedna z piękniejszych roślin ogrodowych – o zwisających pędach i różnokolorowych kwiatach. W odpowiednich warunkach kwitnie nawet od maja do października. Co zrobić, żeby stworzyć roślinie takie okoliczności? Sprawdź, jak dbać o surfinię, aby kwitła cały sezon!

Będą kwitły aż do jesieni. Jak uprawiać surfinie?
Surfinia jest odmianą petunii ogrodowej Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Skąd pochodzi i jak wygląda surfinia? 

Surfinia jest odmianą petunii ogrodowej – a dokładniej grupą odmian tego gatunku. Od zwykłej petunii różni się pokrojem, który jest zwisający. Co ciekawe, roślina została stworzona przy pomocy inżynierii genetycznej w Japonii. W Europie stała się popularna pod koniec XX wieku i obecnie jest jedną z częściej uprawianych roślin balkonowych. Niektórzy hodują ją ponadto w warunkach pokojowych. 

Największą ozdobą rośliny są jej kielichowate kwiaty. W zależności od kultywaru mają kilka-kilkanaście cm średnicy. Mają również wiele różnych kolorów, z których najpopularniejsze to biały, różowy, czerwony, fioletowy czy niebieski. Znajdziesz też surfinie dwubarwne, np. z obramowaniami wokół płatków czy paskami biegnącymi przez środek. Roślina wydziela ponadto bardzo przyjemny zapach, dzięki któremu na balkonie można poczuć się jak w prawdziwej oazie. 

Kiedy kwitnie surfinia?  

Surfinia to jedna z dłużej kwitnących roślin. Gdy ma odpowiednie warunki, cieszy oczy od połowy maja do października – czyli w okresie, gdy w Polsce nie ma jeszcze przymrozków. Ujemna temperatura bardzo niekorzystnie wpływa na roślinę. Z tego powodu można wystawić ją na balkon lub taras dopiero po 15 maja – czyli po tzw. Zimnej Zośce.  

Surfinie świetnie sprawdzają się zarówno do prostokątnych doniczek wieszanych na balustradach czy stawianych na parapecie, jak i do okrągłych podwieszanych pojemników sufitowych. Dzięki swojemu pnącemu pokrojowi są również idealnym rozwiązaniem do ogrodów wertykalnych i doniczek wieszanych na ścianach lub stawianych na półkach.  

Surfinia jest wymagającą, ale bardzo wdzięczną rośliną Fot. 123RF/PICSEL

Jak dbać o surfinię, aby kwitła cały sezon?  

Surfinia to roślina dość wymagająca. Jeśli zapewnisz jej jednak odpowiednie warunki, odwdzięczy się przepięknymi kwiatami w bogatej kolorystyce. Warto więc poznać tajniki jej uprawy. 

Stanowisko dla surfinii 

Jeśli chcesz, by twoja surfinia bardzo obficie kwitła, zapewnij jej słoneczne stanowisko. Idealnie nadaje się na balkon z wystawą południową. Da sobie radę też od strony południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. Nie bój się, że słońce poparzy kwiaty czy liście surfinii. Są one odporne na promienie, a wręcz potrzebują ich do prawidłowego wybarwienia. Jeżeli nie masz możliwości posadzenia rośliny na słonecznym miejscu, wybierz stanowisko półcieniste lub o rozproszonym świetle. Im mniej światła, tym jednak mniej kwiatów. 

Surfinia lubi ponadto miejsca zaciszne i osłonięte od deszczu czy wiatru. Wybierając surfinię dla siebie, weź zatem pod uwagę możliwości twojego balkonu. Jeśli nie masz zadaszenia lub parasola, wyjściem może być też schowanie roślin do pomieszczenia w trakcie deszczu czy burzy. Im mniejsze kwiaty ma dany kultywar, tym lepiej zniesie brak zadaszenia, krople deszczu, a nawet ulewę. Duże płatki mogą źle zareagować na silne opady. 

Podlewanie surfinii 

Surfinia wymaga bardzo częstego nawadniania. Jeśli jest ciepło i sucho, konieczne może być podlewanie dwa razy dziennie. Jak prawidłowo podlewać surfinię? Nie rób tego w pełnym słońcu, by nie poparzyło kwiatów i liści. Najlepszymi porami dnia są wieczór i wczesny ranek. Weź ponadto pod uwagę wilgotność gleby i dobieraj ilość wody tak, by była stale lekko mokra.  

Pamiętaj jednak, żeby nie zalać rośliny. Bardzo źle znosi bowiem przelanie, które może skończyć się wystąpieniem choroby grzybowej lub gniciem korzeni. Od przelania znacznie lepsze jest okresowe przesuszenie. 

Jeśli jednak wybierasz się na kilkudniowy wyjazd, zadbaj o to, by ktoś podlał twoją roślinę. Doraźnym rozwiązaniem jest też zastosowanie domowego automatycznego nawadniania. Chodzi po prostu o butelkę napełnioną wodą. Wystarczy ustawić ją dzióbkiem w dół w ziemi. 

Nawożenie surfinii 

Surfinia to jedna z tych roślin, którą warto nawozić regularnie, nawet co 2-3 tygodnie. Na rynku dostępne są specjalne nawozy do surfinii i to one najlepiej sprawdzają się w tym przypadku, ponieważ mają idealne proporcje substancji odżywczych. Nadają się też uniwersalne nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Innym wyjściem jest zastosowanie pałeczek z nawozem, które mają przedłużone działanie – składniki uwalniane są do podłoża stopniowo. 

W tym przypadku nawożenie jest istotne, ponieważ tak obfite kwitnienie wymaga wielu substancji odżywczych. Trzeba uzupełniać je szczególnie w sytuacji, gdy roślina rośnie w pojemniku. 

Gleba i sadzenie surfinii 

Surfinię najlepiej zasadzić w doniczce lub pojemniku z dziurkami, by nadmiar wody mógł w łatwy sposób spłynąć. Najlepszym sposobem jest też zastosowanie drenażu z keramzytu, żwiru lub kamyczków. Zapobiegnie on stojącej wodzie. Gleba dla surfinii powinna być żyzna i lekko kwaśna – najlepiej o pH 5,5-6,5. Ważne ponadto, żeby podłoże było przepuszczalne. Dobrze sprawdza się połączenie ziemi uniwersalnej z perlitem lub piaskiem.  

W domowych warunkach trudno wytworzyć sadzonki surfinii, dlatego najlepiej kupić je w sprawdzonym sklepie. W doniczce wielkości ok. 20 cm sadza się jedną sadzonkę, wraz ze zwiększaniem pojemnika mnożąc też liczbę roślin. Niektórzy ogrodnicy radzą nawet rzadsze sadzenie surfinii. Zaraz po posadzeniu swoich okazów warto przyciąć im pędy, by pobudzić do szybszego wzrostu. 

Surfinie są podatne na choroby Fot. 123RF/PICSEL

Ochrona przed chorobami surfinii 

Surfinia należy do podatnych na choroby roślin. Szczególnie sprzyjają jej nieprawidłowe warunki uprawy, głównie przelanie. Infekcje zdarzają się też w momencie, gdy rośliny są posadzone zbyt blisko siebie i nie ma między nimi przewiewu – w takich miejscach lubią pojawiać się grzyby. Bardziej narażone na zachorowanie są też surfinie rosnące w półcieniu oraz te zaraz po przycinaniu. Także osłabienie związane ze zbyt rzadkim nawożeniem może spowodować, że roślina zostanie zaatakowana. 

Do najczęstszych chorób należą te grzybowe, przede wszystkim mączniak. Jeśli na liściach, kwiatach i łodygach pojawia się pył przypominający mąkę, może to być właśnie ta infekcja. Surfinia może zostać zaatakowana także przez szkodniki – głównie mączliki i mszyce.  

Przycinanie surfinii 

Przycinanie surfinii to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina po przycięciu mocniej się rozkrzewia, szybciej rośnie i lepiej kwitnie. Warto przycinać szczególnie młode pędy na początku okresu wegetacyjnego. Żeby pobudzić roślinę, usuwaj też przekwitłe kwiatostany.  

Nie zapominaj ponadto, żeby pozbywać się wszystkich uszkodzonych części rośliny. Jeśli zauważysz zżółknięte lub przesuszone kwiaty bądź liście, usuń je jak najszybciej. Takie objawy mogą też świadczyć o rozwoju choroby, dlatego pamiętaj o regularnym przeglądaniu swoich okazów. 

Surfinia jest dość wymagającą rośliną. Jeśli jednak zadbasz o odpowiednie warunki, odwdzięczy się efektownymi kwiatami przez cały sezon. To jedne z lepszych gatunków dla miłośników zieleni i pielęgnacji roślin! 

Przeczytaj:

Matura 2022: Język angielski. Zobacz odpowiedzi i arkusz CKE

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.