Spis treści:
Kiedy przycinać piwonie? Cięcie wiosenne jest ważne
Większość piwonii zaczyna swoje kwitnienie na przełomie maja i czerwca. Krzewy te oczarowują niezwykłą urodą swoich kwiatów i oszałamiającym zapachem, który roznosi się po całym ogrodzie. Piwonie nie należą do roślin specjalnie wymagających, jednak, aby pięknie rozkwitły wiosną, należy o nie zadbać już przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Ważnym elementem pielęgnacji tych krzewów jest przycinanie, które pomaga zachować regularny pokój, a także sprzyja obfitemu kwitnieniu. Ważne jest jednak, aby wykonać czynność we właściwym terminie.
Kiedy przycinać piwonie? Najlepszym czasem jest wczesna wiosna (zazwyczaj marzec lub kwiecień), przed rozwojem nowych pąków. Odpowiednie przeprowadzenie zabiegu pobudzi rośliny do wzrostu, dzięki czemu będą one silniejsze, zdrowsze, a dodatkowo odwdzięczą się bogactwem kwiatów. Z przycinaniem piwonii nie należy jednak zwlekać zbyt długo – w przeciwnym razie czynność może osłabić krzewy i zmniejszyć ich kwitnienie.
Piwonie najlepiej przycinać wczesną wiosną. Fot.123RF.com
Niektórzy przycinają krzewy w okresie jesiennym, gdy są one już przekwitnięte. Robią to dość nisko nad ziemią. Warto jednak pamiętać, że jesienne przycinanie piwonii niesie ze sobą pewne ryzyko – pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć i będą bardziej podatne na niskie temperatury. Są też tacy, którzy pozostawiają rośliny w spokoju na zimę, pozwalając liściom zbrązowieć i samodzielnie opaść. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie odmiany piwonii wymagają intensywnego przycinania.
Jak przycinać piwonie – poradnik
Podczas wiosennego przycinania piwonii usuwamy wszystkie uszkodzone, chore i suche pędy, które przemarzły zimą. Pozostałe pędy skracamy o 1/3 długości, ale nie niżej niż 7 cm od pąka. Przycinamy je pod kątem 45 stopni. Taki zabieg pobudzi rośliny do tworzenia nowych pąków kwiatowych, a także w znaczący sposób zapobiegnie chorobom grzybowym. Nie ma potrzeby, by smarować rany po cięciu maścią ogrodniczą. Bardzo ważne jest, aby użyć do tego ostrego noża ogrodowego lub sekatora. Należy również zdezynfekować narzędzia, aby uniknąć przenoszenia chorób między roślinami. W przypadku piwonii drzewiastej jej cięcie można ograniczyć jedynie do usuwania pędów suchych i uszkodzonych. Natomiast jeśli chcemy odmłodzić krzewy, na wiosnę należy skrócić większość pędów na wysokość około 20 cm nad ziemią.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenne cięcie malin. Pilnuj dat, bo nie nazbierasz dużo owoców
Cięcie jagody kamczackiej na wiosnę. Które gałęzie zostawić i kiedy odmładzać krzaczki?
Odmładzające cięcie lawendy na wiosnę. Kiedy i jak je wykonać?