Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mszyce oblepiły całą jukę? Tylko ta mieszanka działa na nie skutecznie

Mszyce są zmorą każdego ogrodnika – amatora. Niszczą uprawy, zaczynając od ich najmłodszych pędów i liści. Szybko się mnożą i przenoszą na kolejne rośliny, stanowiąc ostatecznie trudną do likwidacji plagę. Najlepiej zapobiegać inwazji mszyc, ale jeśli już się pojawią, trzeba działać szybko. Podajemy przepis na domową mieszankę, która pozwoli skutecznie pozbyć się tych uciążliwych szkodników.  

 

Mszyce oblepiły całą jukę? Tylko ta mieszanka działa na nie skutecznie
Mszyce żywią się sokami z liści i pędów, a także roznoszą wirusy. Fot. Barbara Machalska-Cyran/Deccoria.pl

Spis treści: 

Dlaczego mszyce są szkodliwe? 

Mszyce szkodzą naszym uprawom na kilka sposobów. Przede wszystkim żywią się sokami z liści i pędów, początkowo atakując najmłodsze przyrosty, z czasem przenosząc się na inne części roślin. Powoduje to mniej obfite zbiory i zmniejsza odporność naszych upraw na ataki chorób. Bez soków i z mechanicznymi urazami oraz z obciążeniem w postaci skupiska owadów, rozwój roślin jest zahamowany. Niektóre gatunki tych szkodników atakują również pąki, zawiązki owoców, a nawet korzenie naszych upraw, pobierając więcej soków, niż potrzebują do życia. Ponadto mszyce, przenosząc się po ogrodzie, roznoszą ze sobą wirusy. Może się więc zdarzyć, że jedna zarażona roślina przez działanie tych owadów stanie się zarzewiem epidemii, która wyniszczy nasz ogród.

Mszyce są szkodliwe z jeszcze jednego powodu - wydzielają słodką spadź. Ta słodka substancja pokrywa liście, utrudniając procesy fotosyntezy, przez co roślina pozbawiona jest składników odżywczych. Spadź wabi mrówki, które żyją w symbiozie z mszycami i dbają o ich kolonie. Jeśli na jednej roślinie znajduje się już zbyt dużo mszyc z gatunków bezskrzydłych, mrówki przeniosą je na inne rośliny, by móc pobierać więcej spadzi. Z tych wszystkich powodów pozbycie się mszyc z ogrodu jest bardzo ważne i najlepiej zrobić to jak najszybciej.  

Przeczytaj również: Jak uprawiać jukę ogrodową, by regularnie kwitła? Sprawdź, czym zasilać i podlewać jukę

Mszyce na jukach - jak się ich skutecznie pozbyć?

Popularnie w naszych ogrodach juki często stają się celami ataków mszyc zielonych lub czarnych. Dla tych kwiatów te szkodniki są szczególnie niebezpieczne, potrafią w krótkim czasie opanować całą roślinę. Trzeba uważnie obserwować pod tym kątem nasze uprawy i zareagować, jak tylko zobaczymy pojedyncze osobniki.

Jeśli mszyce pojawiły się na twoich jukach, możesz skutecznie się ich pozbyć, stosując mieszankę wody i octu. Przepis na nią jest banalnie prosty: 100 ml octu wymieszaj z litrem wody. Przelej do butelki z atomizerem i spryskuj jukę co kilka dni. Na oprysk wybierz pochmurny, bezdeszczowy dzień. Promienie słoneczne w połączeniu z mieszanką mogą poparzyć liście rośliny, a deszcz szybko zmyje oprysk. Zabieg wykonuj rano lub wieczorem tak często, aż szkodniki się wyniosą.

Są również inne domowe sposoby na pozbycie się mszyc:  

 • oprysk z szarego mydła: wymieszaj 20 g mydła w dwóch litrach wody;  
 • oprysk z czosnku: główkę czosnku rozgnieć i zalej dwoma litrami wody, używaj po upływie doby po odcedzeniu; 
 • oprysk z sody oczyszczonej: łyżkę sody rozpuść w dwóch litrach wody i spryskuj roślinę.  

Woda stosowana do oprysków powinna mieć temperaturę pokojową, zbyt zimna może wywołać u roślin szok termiczny. Spryskuj całe rośliny, również spodnie części liści, bo to właśnie tam najczęściej żerują te szkodniki. Domowe mieszanki na pozbycie się mszyc z ogrodu są tanią i ekologiczną alternatywą dla środków chemicznych.  

Stosując domowy oprysk, pozbędziesz się mszyc z juki, bez szkody dla rośliny. Fot. Barbara Machlaska-Cyran/Deccoria.pl

Jak zapobiegać inwazji mszyc?  

Inwazji mszyc o wiele lepiej jest zapobiegać niż potem walczyć ze szkodnikami. Jest na to kilka sposobów, wystarczy zadać sobie pytanie, czego nie lubią te szkodniki. A nie przepadają za intensywnymi zapachami. Sadząc między grządkami aromatyczne zioła i rośliny, zapobiegniesz pladze żarłocznych owadów. Rośliny, które odstraszają mszyce to: 

 • mięta; 
 • szałwia; 
 • czosnek; 
 • cebula; 
 • lawenda; 
 • aksamitka; 
 • tymianek; 
 • nagietek; 
 • piołun; 
 • ogórecznik lekarski; 
 • dziki bez. 

Warto też zaprosić do ogrodu owady, które są naturalnymi wrogami mszyc, czyli na przykład biedronki. Zwabią je żółte tasiemki powieszone wokół roślin. Biedronki są bardzo żarłoczne, jedna w ciągu doby potrafi zjeść kilkadziesiąt mszyc, szybko więc poradzą sobie z inwazją szkodników. Dla naszych roślin są przy tym całkowicie nieszkodliwe.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Kruszę i rozsypuję wokół juki. Co rusz ma nowe liście i wypuszcza pąki

Jak przedłużyć kwitnienie juki ogrodowej? Stosuję regularnie najlepszy, naturalny nawóz

Jak pielęgnować jukę ogrodową, by zdrowo rosła i kwitła? Najlepsze naturalne nawozy dla juki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.