Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kruszę i rozsypuję wokół juki. Co rusz ma nowe liście i wypuszcza pąki

Juka ogrodowa to niezwykle efektowna roślina, która zdobi ogrody swoimi pięknymi i dużymi kwiatostanami. Taki widok sprawia, że trudno przejść obok niej obojętnie. Jest też ceniona za niewielkie wymagania uprawowe, ale czasami może sprawiać problemy. Jeśli twoja juka nie kwitnie, zwróć uwagę na to, jak o nią dbasz. Koniecznie zrób także domowy nawóz, dzięki któremu wypuści mnóstwo liści i zjawiskowo zakwitnie.      

Kruszę i rozsypuję wokół juki. Co rusz ma nowe liście i wypuszcza pąki
Zastosuj ten domowy nawóz do juki ogrodowej, a wystrzeli okazałymi kwiatostanami. Fot.maksim1717/123RF.com

Spis treści:

Jaka ziemia jest najlepsza do juki ogrodowej?

Juka ogrodowa nazywana jest również juką karolińską, ponieważ jej ojczyzną są południowo-wschodnie stany Ameryki Północnej, w tym Karolina Północna i Południowa. Ta egzotyczna roślina cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Jej zimozielone liście sprawiają, że swoim wyglądem przypomina palmę, choć nie ma nic wspólnego z tą rodziną. Juka ogrodowa najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia, które ma miejsce od czerwca do sierpnia. Ze środka rozety liściowej wyrastają wówczas wysokie pędy kwiatostanowe, które są ozdobione dużymi i kremowo-białymi kwiatami w kształcie dzwonka.

Aby móc podziwiać okazałe kwitnienie, należy spełnić kilka podstawowych wymagań, w tym dotyczących podłoża. Jaka ziemia jest najlepsza do juki ogrodowej? Choć urośnie praktycznie na każdej glebie, warto wybrać żyzną i przepuszczalną. Poradzi sobie także na piaszczystym i kamienistym podłożu, a ze względu na głęboki system korzeniowy dobrze wytrzymuje suszę. Jednocześnie nie lubi gleb kwaśnych.     

Dlaczego juka nie kwitnie?     

Juka ogrodowa uchodzi za roślinę łatwą w uprawie, ale niektóre błędy pielęgnacyjne mogą przyczynić się do zaniku kwitnienia. Wśród najczęstszych powodów warto wymienić m.in.:

  • źle podłoże – należy unikać gleb ciężkich, mokrych i zimnych. W przeciwnym wypadku juka zacznie gnić, a także będzie narażona na ataki ze strony chorób grzybowych;

  • zbyt mało słońca – juka ogrodowa potrzebuje stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru. Z kolei posadzona w cieniu może nie zakwitnąć lub jej kwitnienie będzie bardzo słabe;

juka ogrodowa Juka ogrodowa preferuje podłoże bogate w wapń, dzięki czemu będzie szybko i zdrowo rosnąć. Fot.krrad/123RF.com

  • zbyt duży mróz – ta egzotyczna roślina jest dość odporna na mróz i zniesie spadki temperatury do -10 st. C. Niestety przy większym mrozie może przemarzać, przez co nie zakwita;

  • brak nawożenia – w uprawie juki ogrodowej ważne jest nawożenie. Pierwszą dawkę nawozów powinna otrzymać na początku wegetacji, co pobudzi ją do bujnego wzrostu i kwitnienia. Kolejna dawka potrzebna jest w czerwcu.    

Należy też pamiętać, że juka ogrodowa zakwita po dwóch, a nawet czterech latach od posadzenia. W tym przypadku brak kwitnienia jest zjawiskiem naturalnym.

Domowy nawóz do juki

Nawożenie juki ogrodowej jest kluczowe dla jej zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Taki zabieg zwiększa też odporność rośliny na wszelkie choroby i szkodniki. Moja juka w ogrodzie rośnie jak szalona, wypuszcza mnóstwo liści i kwiatów. Wszystko przez to, że stosuję domowy nawóz, który jest doskonałą alternatywą dla preparatów mineralnych dostępnych w sklepach. W tym celu sięgam po skorupki jajek. Juka preferuje gleby zasadowe i bogate w wapń, a skorupki z jajek zawierają ten ważny składnik. Działa on wzmacniająco na system korzeniowy rośliny, dzięki czemu jej wzrost jest szybszy i silniejszy. Ponadto skorupki jajek obniżają kwasowość gleby, a także chronią jukę przed chorobami grzybowymi oraz zamieraniem wierzchołków.    

Aby przygotować domowy nawóz do juki, wysuszone skorupki po jajkach mielę na drobny proszek, po czym rozsypuję wokół rośliny i mieszam z wierzchnią warstwą gleby. Pod wpływem wilgoci będą one się rozkładać i uwalniać wapń. To sprawia, że moja juka rośnie szybko i zdrowo, a jej kwiatostany efektownie zdobią ogród.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zatrzęsienie mrówek na piwoniach. Czy szkodzą kwiatom, jak je usunąć?

Pelargonia stanie się królową twojego balkonu. Te domowe nawozy nie mają sobie równych

Lubi słońce i jest gęsto obsypana kwiatami aż do jesieni. Kufea hyzopolistna udekoruje balkon, taras i ogród

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.