Spis treści:
Najlepsze gatunki juki ogrodowej
Juka ogrodowa (Yucca filamentosa) pochodzi z gorących rejonów Ameryki Północnej. Mimo tego doskonale zaaklimatyzowała się w naszych warunkach. Spotykana często w ogrodach i na rabatach, dodaje im egzotycznego charakteru.
Ten kwiat ma liczne odmiany zarówno naturalne, jak i hodowlane. Może być uprawiana w gruncie lub w donicach. Jakie są najpiekniejsze gatunki juki ogrodowej?
- Juka Golden Sword
Ta odmiana dorasta do 75 cm, a jej kwiaty, nawet do 2.5 m. Mrozodporna, o liściach zielono - żółtych i efektownych kwiatach. Nadaje się do gruntu.
- Juka Brigth Edge
Jej liście zabrane są w rozety i mają brązowe obwódki, a kwiaty są białe lub kremowo-białe. Może osiągnąć metr wysokości, ale potrzebuje dużo miejsca. Jej szerokość dochodzi nawet do 2.5 metra. Nadaje się do gruntu.
- Juka Colour Guard
Ozdobą liści tej odmiany juki jest biegnący wzdłuż nich żółty pasek. Jej kwiaty dorastają do 2 m, są kremowo - białe. Nadaje się do gruntu i do donic.
- Juka Glockenbusch
Ma liście w kolorze niebiesko – zielonym, które ozdabiają ogród również zimą. Jej kwiaty są białe lub biało - różowe. Nadaje się do gruntu.
- Juka Schneefichte
Odmiana bardzo odporna na mrozy. Jej kwiaty mają wydłużone płatki, a liście są zwisające. Jak na jukę osiąga niewielkie rozmiary, bo 160 cm, nadaje się więc do mniejszych ogródków czy na skalniaki.
Juka kwitnie od czerwca do sierpnia. Młode okazy wypuszczają długi kwiatostan, na którym osadzone są dzwonkowate, białe kwiaty. Fot. Plazac Camenrman/ Irina Stevenson/CanvaPro
Juki ogrodowe często nazywane są też karolińskimi. Wzięło się to od miejsca ich naturalnego występowania, czyli stanów Karolina Północna i Południowa.
Przeczytaj również: Najlepszy wiosenny nawóz do juki. Będzie kwitła oszałamiająco
Jak pielęgnować jukę?
Juki jako przybysze z cieplejszych krajów, wymagają szczególnej dbałości. Choć susze im niestraszne, w naszym klimacie przyda im się odpowiednie stanowiska i nawożenie. Jak pielęgnować jukę ogrodową? Oto podstawowe zasady:
- Stanowisko
Juka preferuje mocno nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowiska. Niektóre gatunki mogą rosnąć w półcieniu pod warunkiem, że nie będzie on panował przez większą część dnia.
- Ziemia
Gleba dla juki dobrze odprowadzać wodę. Może być sucha i przepuszczalna, tej roślinie bardziej zaszkodzi zbyt duża wilgotność gleby, niż jej przesuszenie. Pod jukę dobrze jest wymieszać ziemię ogrodową z piaskiem.
- Podlewanie
Juka jest odporna na susze, nie wymaga częstego podlewania. W naszym klimacie warto to robić tylko w przypadku przedłużającej się suszy. Dużo bardziej zaszkodzi roślinie nadmierne podlewanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni.
- Nawożenie
Jeśli nawozisz jukę kupnymi odżywkami mineralnymi, rób to dwa razy w roku - wiosną i po zimie. Nawozy naturalne można stosować częściej.
Zarówno z podlewaniem, jak i z nawożeniem juki nie można przesadzić. W takich przypadkach jest bardziej narażona na choroby. Fot. seven75/CanvaPro
- Przycinanie
Ta roślina rzadko wymaga przycinania. Usuwaj tylko suche, obumierające liście, aby zachować jej estetykę. Jeśli roślina jest starsza i zaczyna rosnąć nierównomiernie, możesz przyciąć starsze liście na wysokości pnia.
- Szkodniki i choroby
Juka jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby. Jednakże, w przypadku nadmiernego podlewania, może wystąpić gnicie korzeni, fytoftoroza i porażenie liści. Szkodniki atakujące jukę ogrodową to ślimaki, mszyce, wełnowce i wciornastki.
Warto stale monitorować jukę i reagować, gdy tylko zobaczymy jakieś niepokojące objawy. Nie jest to trudne, bo ta wyjątkowa roślina sama przyciąga wzrok.
Przeczytaj również: Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?
Najlepsze naturalne nawozy dla juki
Jukę ogrodową można nawozić odżywkami wieloskładnikowymi do roślin lubiących słońce - takich jak dracena czy palmy. Jeśli jednak stawiasz na naturalne metody, to i takie się sprawdzą w przypadku tej rośliny. Najlepsze naturalne nawozy do juki ogrodowej to:
- kompost wymieszany z popiołem drzewnym w proporcji pół na pół. Zapewni on juce alkaliczny odczyn gleby;
- biohumus uniwersalny, stosowany raz w miesiącu;
- obornik granulowany, który trzeba wymieszać z ziemią pod juką. Najlepiej zrobić to jesienią co dwa – trzy lata.
- naturalny nawóz ze skórek banana i ryżu. Skórki z dwóch bananów pokrój i przysyp 100 g ryżu, po czym zalej litrem wody. Po trzech godzinach odcedź miksturę przez sitko i podlej roślinę. Stosuj raz w miesiącu.
Z nawożeniem juki jest podobnie jak z jej podlewaniem. Lepiej podać za małą niż za dużą dawkę. W naturze ta roślina radzi sobie na suchych i jałowych glebach.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak uprawiać jukę ogrodową, by regularnie kwitła? Sprawdź, czym zasilać i podlewać jukę
Zjawiskowo kwitnie od lipca do września. Uprawa i pielęgnacja fuksji magellańskiej
Zniewala zapachem, kwitnie od czerwca do września. Kiedy siać maciejkę do gruntu i doniczek?