Spis treści:
- Juka ogrodowa – charakterystyka
- Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie
- Zasady uprawy juki ogrodowej
- Szkodniki i choroby juki ogrodowej
Juka ogrodowa – charakterystyka
Ta roślina przywędrowała do Europy z cieplejszych rejonów obu Ameryk, ale niektóre jej odmiany świetnie dają sobie radę w naszym klimacie. Należy do nich juka ogrodowa, która jest byliną. Świetnie sobie radzi zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych bylin.
Charakterystyczne dla juki ogrodowej są lancetowate liście, które układają się w zielone rozety. Z tych rozet na wysokich łodygach wyrastają białawe, dzwonkowate kwiaty tworzące girlandy. Roślina kwitnie w czerwcu, po kwitnieniu kwiaty przekształcają się w torebki z nasionami.
Juka ogrodowa wygląda imponująco - może osiągnąć dwa metry wysokości, a liście rozrastają się na boki na szerokość do 70 cm. Charakterystyczne dla juki ogrodowej jest to, że jej liście pozostają zielone przez cały rok, również zimą.
Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie
Mimo że to roślina zimozielona i mrozoodporna, warto odpowiednio o nią zadbać jeszcze przed okresem wegetacyjnym. Pielęgnacja juki ogrodowej po zimie polega na dokładnym obejrzeniu rośliny i usunięciu liści, które przemarzły lub zbrązowiały. Z łatwością odróżnimy je od zdrowych, zielonych liści. Jeśli roślina na zimę była okryta, dokładnie usuwamy okrycie z okolic korzeni. Jego pozostawienie skutkować może gniciem i rozwojem grzybów.
Jeszcze przed sezonem - w marcu, kwietniu - jukę ogrodową dobrze jest nawieźć. Świetnie nadają się do tego nawozy w żelach, w płynie lub w kryształach. Sklepy oferują specjalne nawozy dla juk, palm i dracen i z nich warto skorzystać.
Jukę ogrodową można też dokarmić popiołem lub kompostem. Popiół wystarczy podsypać nie przy samych łodygach rośliny, ale w takiej odległości, gdzie kończą się liście. W tym miejscu roślina ma najbardziej chłonne korzenie. Natomiast używając kompostu do nawożenia juki ogrodowej po zimie, warto wymieszać go z piaskiem. W ten sposób unikniemy zagrożenia zgnilizną korzenia.
Trzymanie się wszystkich zasad uprawy decyduje o tym, że juka ogrodowa zakwitnie. Fot.123RF.com
Zasady uprawy juki ogrodowej
Juka to roślina mało wymagająca, poradzi sobie z suszą i z mrozami. Oto podstawowe zasady uprawy juki ogrodowej:
- Ziemia: gleba pod jukę ogrodową powinna być przepuszczalna, w żadnym wypadku gliniasta. Juka poradzi sobie w ziemi piaszczystej i mało odżywionej, ale stojąca woda ją zabije. Idealne pH gleby pod jukę to 6,5.
- Stanowisko: zdecydowanie słoneczne. Nawet półcień sprawi, że juka nie będzie miała warunków rozwoju. Dobrze wybrać miejsce dla juki na wzniesieniu, zapewni to odpływ wody. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru.
- Sadzenie: jukę ogrodową sadzimy wiosną, bo młode rośliny mogą sobie nie poradzić z mrozami. Roślinę kupioną w doniczce również najlepiej sadzić wiosną, by zdążyła dobrze się ukorzenić przed sezonem. Po sadzeniu można skrócić jej liście.
- Podlewanie: to roślina pustynna, lepiej zniesie suszę niż przelanie. Świeżo posadzone rośliny powinny być podlewane regularnie, potem wystarczy im podlanie dwa razy w tygodniu. Nie należy deszczować juki, podlewając ją najlepiej przy samym korzeniu.
- Nawożenie: roślina nie potrzebuje zbyt wielu składników odżywczych. Jeśli już ją nawozić, to dwa razy w roku – przed okresem wegetacji i po kwitnieniu. Oprócz nawozów kupnych przeznaczonych dla juk świetnie sprawdzi się tu kompost i popiół. Należy unikać nawozów do roślin kwasolubnych.
- Rozmnażanie: jukę ogrodową rozmnażamy po kwitnieniu, pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Wokół rośliny matecznej tworzą się ogniska nowych roślin. Trzeba wtedy wykopać całą jukę, podzielić ją na mniejsze sadzonki. Każda z nich powinna obejmować jedno oczko i mieć około 10 cm wysokości. Następnie zostawiamy sadzonki do obeschnięcia na słońcu, po czym sadzimy je w miejscu docelowym.
Trzymanie się wszystkich zasad uprawy decyduje o tym, że juka ogrodowa zakwitnie. Nawet jeśli będzie miała idealne podłoże, ale zacienione stanowisko, roślina nie tylko nie wyda kwiatów, ale całkowicie obumrze.
Szkodniki i choroby juki ogrodowej
Ponieważ juka ogrodowa jest byliną pustynną, szkodzą jej głównie choroby grzybicze. Typowe choroby juki to:
- plamistość liści, objawiająca się brązowymi plamami na liściach, które z czasem pokrywają się nalotem. Zarażone liście należy usunąć i zastosować oprysk przeciwgrzybiczy;
- zgnilizna korzenia występuje, kiedy roślina jest przelana. Liście przebarwiają się i usychają. Choroba bardzo ciężka do zwalczenia, bo wywołuje ją bakteria gnilna. Najlepiej chorą roślinę po prostu usunąć;
- antraknoza – na liściach pojawiają się podłużne, ciemne plamy, po czym liście żółkną. Należy się ich pozbyć, a na resztę rośliny zastosować oprysk przeciwgrzybiczy.
Najczęstszymi przyczynami chorób juki ogrodowej jest zbyt mało nasłonecznione stanowisko. Szkodzi jej również nieodpowiednia, nieprzepuszczalna gleba i przelewanie rośliny, wszystko to bowiem sprawia idealne warunki dla grzybów.
Przeczytaj również:
Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.