Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?

Juka ogrodowa to jeden z modniejszych kwiatów popularnych w naszych ogródkach. Mimo że to roślina mało wymagająca, potrzebuje specjalnej pielęgnacji po zimie. Trzeba o nią zadbać, zwłaszcza gdy zimuje okryta, by nie wdały się infekcje grzybicze. Podpowiadamy, co zrobić wiosną, żeby juka ogrodowa pięknie zakwitła latem.  

Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?
Juka ogrodowa wygląda imponująco - może osiągnąć dwa metry wysokości. Fot.123RF.com

Spis treści:

Juka ogrodowa – charakterystyka 

Ta roślina przywędrowała do Europy z cieplejszych rejonów obu Ameryk, ale niektóre jej odmiany świetnie dają sobie radę w naszym klimacie. Należy do nich juka ogrodowa, która jest byliną. Świetnie sobie radzi zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych bylin.  

Charakterystyczne dla juki ogrodowej są lancetowate liście, które układają się w zielone rozety. Z tych rozet na wysokich łodygach wyrastają białawe, dzwonkowate kwiaty tworzące girlandy. Roślina kwitnie w czerwcu, po kwitnieniu kwiaty przekształcają się w torebki z nasionami.  

Juka ogrodowa wygląda imponująco - może osiągnąć dwa metry wysokości, a liście rozrastają się na boki na szerokość do 70 cm. Charakterystyczne dla juki ogrodowej jest to, że jej liście pozostają zielone przez cały rok, również zimą. 

Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie 

Mimo że to roślina zimozielona i mrozoodporna, warto odpowiednio o nią zadbać jeszcze przed okresem wegetacyjnym. Pielęgnacja juki ogrodowej po zimie polega na dokładnym obejrzeniu rośliny i usunięciu liści, które przemarzły lub zbrązowiały. Z łatwością odróżnimy je od zdrowych, zielonych liści. Jeśli roślina na zimę była okryta, dokładnie usuwamy okrycie z okolic korzeni. Jego pozostawienie skutkować może gniciem i rozwojem grzybów.

Jeszcze przed sezonem - w marcu, kwietniu - jukę ogrodową dobrze jest nawieźć. Świetnie nadają się do tego nawozy w żelach, w płynie lub w kryształach. Sklepy oferują specjalne nawozy dla juk, palm i dracen i z nich warto skorzystać.

Jukę ogrodową można też dokarmić popiołem lub kompostem. Popiół wystarczy podsypać nie przy samych łodygach rośliny, ale w takiej odległości, gdzie kończą się liście. W tym miejscu roślina ma najbardziej chłonne korzenie. Natomiast używając kompostu do nawożenia juki ogrodowej po zimie, warto wymieszać go z piaskiem. W ten sposób unikniemy zagrożenia zgnilizną korzenia. 

juka ogrodowa Trzymanie się wszystkich zasad uprawy decyduje o tym, że juka ogrodowa zakwitnie. Fot.123RF.com

Zasady uprawy juki ogrodowej 

Juka to roślina mało wymagająca, poradzi sobie z suszą i z mrozami. Oto podstawowe zasady uprawy juki ogrodowej:  

  • Ziemia: gleba pod jukę ogrodową powinna być przepuszczalna, w żadnym wypadku gliniasta. Juka poradzi sobie w ziemi piaszczystej i mało odżywionej, ale stojąca woda ją zabije. Idealne pH gleby pod jukę to 6,5.

  • Stanowisko: zdecydowanie słoneczne. Nawet półcień sprawi, że juka nie będzie miała warunków rozwoju. Dobrze wybrać miejsce dla juki na wzniesieniu, zapewni to odpływ wody. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru.

  • Sadzenie: jukę ogrodową sadzimy wiosną, bo młode rośliny mogą sobie nie poradzić z mrozami. Roślinę kupioną w doniczce również najlepiej sadzić wiosną, by zdążyła dobrze się ukorzenić przed sezonem. Po sadzeniu można skrócić jej liście. 

  • Podlewanie: to roślina pustynna, lepiej zniesie suszę niż przelanie. Świeżo posadzone rośliny powinny być podlewane regularnie, potem wystarczy im podlanie dwa razy w tygodniu. Nie należy deszczować juki, podlewając ją najlepiej przy samym korzeniu. 

  • Nawożenie: roślina nie potrzebuje zbyt wielu składników odżywczych. Jeśli już ją nawozić, to dwa razy w roku – przed okresem wegetacji i po kwitnieniu. Oprócz nawozów kupnych przeznaczonych dla juk świetnie sprawdzi się tu kompost i popiół. Należy unikać nawozów do roślin kwasolubnych.  

  • Rozmnażanie: jukę ogrodową rozmnażamy po kwitnieniu, pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Wokół rośliny matecznej tworzą się ogniska nowych roślin. Trzeba wtedy wykopać całą jukę, podzielić ją na mniejsze sadzonki. Każda z nich powinna obejmować jedno oczko i mieć około 10 cm wysokości. Następnie zostawiamy sadzonki do obeschnięcia na słońcu, po czym sadzimy je w miejscu docelowym.

Trzymanie się wszystkich zasad uprawy decyduje o tym, że juka ogrodowa zakwitnie. Nawet jeśli będzie miała idealne podłoże, ale zacienione stanowisko, roślina nie tylko nie wyda kwiatów, ale całkowicie obumrze. 

Szkodniki i choroby juki ogrodowej 

Ponieważ juka ogrodowa jest byliną pustynną, szkodzą jej głównie choroby grzybicze. Typowe choroby juki to:  

  • plamistość liści, objawiająca się brązowymi plamami na liściach, które z czasem pokrywają się nalotem. Zarażone liście należy usunąć i zastosować oprysk przeciwgrzybiczy; 
  • zgnilizna korzenia występuje, kiedy roślina jest przelana. Liście przebarwiają się i usychają. Choroba bardzo ciężka do zwalczenia, bo wywołuje ją bakteria gnilna. Najlepiej chorą roślinę po prostu usunąć; 
  • antraknoza – na liściach pojawiają się podłużne, ciemne plamy, po czym liście żółkną. Należy się ich pozbyć, a na resztę rośliny zastosować oprysk przeciwgrzybiczy. 

Najczęstszymi przyczynami chorób juki ogrodowej jest zbyt mało nasłonecznione stanowisko. Szkodzi jej również nieodpowiednia, nieprzepuszczalna gleba i przelewanie rośliny, wszystko to bowiem sprawia idealne warunki dla grzybów. 

Przeczytaj również: 

Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.