Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Juka domowa to efektowna i prosta w uprawie roślina, która sprawdzi się praktycznie w każdym domu. Jej niewielkie wymagania sprawiają, że łatwo o nią zadbać. Sprawdźcie, jak pielęgnować jukę i co zrobić, by wypuszczała nowe liście.

Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła
Co zrobić, żeby juka wypuściła dużo nowych liści? Fot. 123RF.com

Spis treści:

Juka domowa — charakterystyka

Juka (Yucca) to gatunek roślin należący do rodziny szparagowatych, który liczy około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew uprawianych w ogrodach i w warunkach domowych. Najczęściej uprawianym gatunkiem w polskich domach jest juka gwatemalska (Yucca guatemalensis)

Naturalnym środowiskiem juki gwatemalskiej są skaliste i gorące rejony Ameryki Środkowej. Ekstremalne warunki wymusiły na roślinie rozwój sztywnych liści pokrytych warstwą wosku. Pędy wyrastają na szczycie pnia, dlatego gatunek przypomina nieco palmę. Intensywnie zielony kolor pióropuszy pięknie ożywia dobrze oświetlone pomieszczenia. Rozeta osiąga do 25 cm średnicy. Ogromną zaletą juki gwatemalskiej jest jej wysoka odporność na choroby i skoki temperatur. 

W warunkach europejskich roślina może zakwitnąć jedynie w szklarni lub oranżerii. Nie obniża to jednak jej walorów dekoracyjnych. Intrygująca juka gwatemalska jest jednym z podstawowych gatunków roślin wykorzystywanych w aranżacjach wpisujących się w trend urban jungle. 

Mają jukę gwatemalską w swoim domu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ wszystkie części rośliny są toksyczne dla psów i kotów.

Juka domowa to efektowna roślina o małych wymaganiach. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Juka domowa — pielęgnacja

Jeżeli zapewnimy juce odpowiednie warunki do rozwoju, roślina będzie przez wiele lat zdobić nasz dom. Ten kwiat tak naprawdę nie ma dużych wymagań i nie wymaga nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych z naszej strony. Czasami nawet drobne zaniedbania jej służą, szczególnie jeśli chodzi o podlewanie. Juka nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego niekiedy lepiej zapomnieć o podlaniu kwiatka niż przelać roślinę.

Jakie są podstawowe zasady uprawy juki domowej?

  • Stanowisko

Juka gwatemalska najlepiej rozwija się w jasnych pomieszczeniach. Uprawa juki przy zbyt małej ilości światła słonecznego może skutkować wolniejszym wzrostem, podczas gdy intensywne, bezpośrednie światło słoneczne padające na roślinę może powodować brązowe plamy na liściach oraz ich kruszenie się.

  • Podłoże

Juka w swoim naturalnym środowisku rośnie na terenach piaszczystych i skalistych, dlatego nie ma szczególnych wymagań związanych z podłożem. Najlepsza będzie dla niej przepuszczalna ziemia dla kwiatów z doniczkowych wymieszana z piaskiem. Podczas sadzenia juki warto pamiętać, by doniczka miała otwory odpływowe oraz warstwę drenażu, co uchroni roślinę przed nadmiarem wody.

  • Podlewanie

Juki są bardzo wrażliwe na przelanie, dlatego w zupełności wystarczy podlewać je raz na tydzień. Przed kolejnym podlaniem obowiązkowo trzeba sprawdzić, czy ziemia w doniczce zdążyła przeschnąć. Zimą, gdy juka przechodzi okres spoczynku, można zmniejszyć częstotliwość podlewania. Wystarczy wtedy podlać ją raz na 10 dni.

  • Nawożenie

W okresie wegetacji, czyli wiosną i latem, warto zasilać jukę nawozem wieloskładnikowym do roślin zielonych lub kaktusów. W zupełności wystarczy zastosowanie takiego nawozu raz na miesiąc, ponieważ juka jest przystosowana do ubogich w składniki odżywcze terenów pustynnych i nie potrzebuje częstego nawożenia.

  • Choroby i szkodniki

Zwykle juka choruje z powodu błędów w jej uprawie. Przelane rośliny zaczynają gnić, a wystawione na zbyt wysokie temperatury i ostre światło usychają. Zdarza się też, że atakują je szkodniki roślin doniczkowych np. przędziorki, tarczniki czy wciornastki. Gdy je zauważymy, od razu należy zastosować preparaty na szkodniki.

  • Rozmnażanie

Najłatwiej jest rozmnożyć jukę przez młode sadzonki wierzchołkowe. Po odcięciu wybranego przez nas fragmentu rośliny warto odłożyć go na dzień lub dwa do przeschnięcia rany. Następnie sadzimy go do doniczki wypełnionej mieszanką torfu i piasku, może być to także podłoże do kaktusów. Utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, przy czym podłoże to powinno być wilgotne, a nie mokre. Do ukorzenienia się juka potrzebuje dość wysokiej temperatury około 25 stopni Celsjusza. Młode korzonki powinny pojawić się po około 3-4 tygodniach.

Co zrobić, żeby juka domowa wypuszczała nowe liście?

Istnieje patent stosowany przez profesjonalnych hodowców, który sprawia, że juka zaczyna wypuszczać młode liście i się zagęszczać. Na czym on polega? Jest banalnie prosty. Wystarczy uciąć wierzchołek juki. Roślina będzie potrzebowała trochę czasu na regenerację i wypuszczenie nowych liści, ale z czasem wokół odciętej części pojawią się „pióropusze" z młodych listków.

Przeczytaj również: Juka domowa – odmiany i pielęgnacja. Co zrobić, żeby juka wypuszczała nowe liście?

Najczęstsze błędy popełniane w uprawie juki domowej

Do najczęstszych błędów popełnianych w uprawie juki należy:

  • Zbyt częste podlewanie — gdy juka ma zbyt wilgotne podłoże, a nadmiar wody nie ma możliwości odpłynąć z doniczki, wówczas roślina zaczyna gnić. Objawia się to tym, że liście żółkną i opadają, a pień staje się miękki.
  • Wystawienie na ostre słońce - gdy na roślinę padają ostre promienie słoneczne, a temperatura jest zbyt wysoka, na liściach juki pojawiają się ciemne plamy, a końcówki zaczynają zasychać.
  • Zbyt ciemne stanowisko - jeśli ustawimy jukę w ciemnym pokoju z małym dostępem do światła słonecznego, roślina z czasem może zacząć żółknąć, zrzucać liście i zamierać.

Przeczytaj również: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.