Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przygotować truskawki na zimę? Zimowanie truskawek w gruncie, donicy i w beczce

Słodkie, soczyste i niezwykle aromatyczne. Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców, które bez problemu można wyhodować w każdym ogrodzie, a nawet balkonie. Ich uprawa daje wiele satysfakcji, ale musimy zadbać o kilka aspektów, związanych z zapewnieniem krzaczkom odpowiednich warunków. Nadszedł moment, aby rozpocząć przygotowanie truskawek do zimy. Jak o nie zadbać? Dzięki tym wskazówkom truskawki bez trudu przetrwają okres zimowy i będą obficie owocować w następnym sezonie.   

Jak przygotować truskawki na zimę? Zimowanie truskawek w gruncie, donicy i w beczce
Sprawdź, jak przygotować truskawki na zimę, aby bez problemu przetrwały ten trudny okres. Fot.angurt/123RF.com

Spis treści:

Zimowanie truskawek

Truskawki to jedne z najbardziej wyczekiwanych owoców sezonowych. Ich smak i aromat nie mają sobie równych, dlatego są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach czy na działkach. Oprócz wyjątkowych walorów smakowych dostarczają naszemu organizmowi wiele cennych witamin i składników odżywczych, które mogą znacząco poprawić zdrowie. Uprawa truskawek nie wymaga specjalnych warunków, ale musimy się nimi troskliwie zaopiekować, zwłaszcza przed zimą. Dzięki temu nasze krzaczki przetrwają okres zimowy w doskonałe kondycji, a wiosną rozpoczną aktywny wzrost.

Truskawki są z reguły roślinami mrozoodpornymi, dlatego chłodne miesiące nie stanowią dla nich większego problemu. Większość odmian całkiem dobrze znosi nasze zimy, dlatego nie wymaga okrycia. Zabezpieczenia potrzebują krzaczki młode, odmiany wrażliwe na niskie temperatury (np. 'Elsanta', 'Darselect'), a także te uprawiane w chłodniejszych regionach Polski. Późną jesienią truskawki należy przykryć białą agrowłókniną, która zabezpieczy rośliny przed przemarznięciem. Równie dobrze spadzi się folia perforowana. Okrywanie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy krzaczki przejdą w stan spoczynku zimowego, a ich liście zaczną zmieniać kolor na czerwony lub brunatnopurpurowy. Takie okrycia pozostają na roślinach do końca lutego, a nawet do marca (w zależności od warunków pogodowych).     

zimowanie truskawek Przed zimą truskawki w donicach należy przenieść do chłodnego pomieszczenia lub zakopać w gruncie. Fot.tuiphotoengineer/123RF.com

Truskawki mogą być uprawiane nie tylko w gruncie, ale również w donicach (m.in. na balkonie czy tarasie). Na zimę można je przenieść do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, ale temperatura w nim nie może być wyższa niż 5 st. C. Powinno ono być widne i niezawilgocone. Warto pamiętać, że truskawki potrzebują okresu przechłodzenia, aby móc zawiązać pąki kwiatowe, które w następnym sezonie zamienią się w bardzo smaczne owoce. Natomiast najlepszym sposobem na zimowanie truskawek w doniczkach będzie zadołowanie ich w gruncie, co pomoże ochronić korzenie przed zimnem. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, pojemniki z krzaczkami można zostawić na zewnątrz. Warto jednak obłożyć je materiałem izolującym (np. styropianem), dzięki czemu bez problemu poradzą sobie z zimnem. Truskawki w donicach można również okryć białą agrowłókniną od góry, ale nie jest to konieczne. W przypadku uprawy krzaczków w beczce późną jesienią warto owinąć ją kilkoma warstwami białej włókniny, co pomoże zabezpieczyć rośliny przed mrozem.   

Przeczytaj również: Porzeczki odwdzięczą się obfitymi plonami w sezonie. Wystarczy dokarmić je specjalną mieszanką

Jak zadbać o truskawki przed zimą?

Jesień to czas przygotowania truskawek do okresu spoczynku zimowego. Pomoże to im lepiej przetrwać ten ciężki czas i rozpocząć nowy sezon wegetacyjny w dobrej kondycji. W pierwszej kolejności usuwamy wszystkie suche i chore części roślin, co pomoże zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i pasożytów w okresie zimowym. Jesienią należy także odchwaścić grządki z truskawkami, ponieważ chwasty konkurują z nimi o wodę, składniki odżywcze i miejsce do wzrostu (a to z kolei może osłabić krzaczki przed zimą). Poza tym krzaczki trzeba podlać – okazuje się, że rośliny, którym nie brakuje wilgoci, są bardziej odporne na mróz niż te, które zimują w suchej glebie.

Kluczowym zabiegiem jest też nawożenie truskawek przed zimą. W tym okresie krzaczki można dokarmić obornikiem granulowanym, ale nie tylko. Jesienią doskonale sprawdzą się nawozy potasowo-fosforowe, które nie tylko wspierają rozwój korzeni, ale również zwiększają odporność roślin na niskie temperatury. Należy z kolei unikać preparatów bogatych w azot, gdyż może on pobudzić krzaczki do wzrostu, co mogłoby je osłabić. Można również sięgnąć po kompost, który poprawi strukturę gleby, a dodatkowo dostarczy roślinom składników odżywczych. Prawidłowy dobór nawozów jesiennych pomoże truskawkom przetrwać zimę w dobrej kondycji.     

jak zadbać o truskawki przed zimą Aby truskawki lepiej przetrwały zimę, warto wyściółkować glebę pod krzaczkami. Fot.dmitrievmike/123RF.com

Skutecznym sposobem na ochronę truskawek przed mrozem jest zastosowanie ściółki. Ściółkowanie gleby wokół krzaczków pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, hamuje kiełkowanie i wzrost chwastów, a także chroni korzenie przed mrozem. W tym celu najlepiej sprawdzą się zrębki czy kora sosnowa (80-90 l na 1 m2). Do ściółkowania truskawek można też wykorzystać słomę, suche liście, torf lub agrowłókninę. Robimy to po pierwszych przymrozkach, ale przed nadejściem większych mrozów. Co więcej, rozkładająca się ściółka organiczna dostarcza naszym roślinom sporo różnych składników pokarmowych.    

Błędy w zimowaniu truskawek

Truskawek nie należy kopczykować, ponieważ może to im bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W przypadku uprawy w gruncie wystarczy zadbać o ściółkowanie krzaczków przed zimą, a w razie potrzeby okryć je białą agrowłókniną. Niektórzy ogrodnicy przenoszą truskawki w doniczkach do ciepłego pomieszczenia, a jest to duży błąd. Warto pamiętać, że potrzebują one okresu przechłodzenia, by zawiązać pąki kwiatowe na przyszły rok. Ogromnym błędem w zimowaniu truskawek jest też zaniedbanie podlewania, ponieważ to wilgotność podłoża decyduje o przezimowaniu krzaczków. Rośliny uprawiane w gruncie zwykle nie wymagają podlewania w okresie zimowym. Jeśli jednak truskawki znajdują się pod zadaszeniem, należy od czasu do czasu je podlać, aby gleba była lekko wilgotna. Nawadnianie wykonujemy raz na 3-4 tygodnie (najlepiej letnią wodą). Pamiętaj, że niedobór wody zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń mrozowych.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jesienią możesz przyciąć grusze tylko w jednym przypadku. To już ostatni moment

Ostatni moment na sadzenie hortensji. Wrzuć do dołka, zanim włożysz roślinę do ziemi

Jak zrobić sadzonki róż? Najłatwiejszy i darmowy sposób na nowe krzewy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.