Spis treści:
- Do kiedy kwitną hortensje?
- Jak dbać o hortensje na koniec lata?
- Jak przedłużyć kwitnienie hortensji?
Do kiedy kwitną hortensje?
Hortensje kwitną od lipca nawet do końca września. Wszystko zależy od odmiany, a i od tej reguły są wyjątki. Najwcześniej kwitnie hortensja bukietowa "Diamantino" - zaczyna kwitnienie już w połowie czerwca. Inne odmiany hortensji bukietowej zaczynają kwitnienie w połowie lipca.
Natomiast najdłużej kwitnie hortensja bukietowa "Diamant Rouge". Zaczyna kwitnąć w lipcu i kwitnie nawet do końca października.
Te dwa wyjątki wynikają z tego, że obie hortensje bukietowe są krzyżówkami. Wyhodowano je właśnie po to, by uprawiając różne odmiany, cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej.
Jak dbać o hortensje na koniec lata?
Pod koniec lata nie należy zaprzestać podlewania hortensji. Wrzesień potrafi być suchy, a ta roślina wymaga wilgotnej ziemi. Hortensję podlewamy pod korzeń, starając się nie lać wody po liściach i kwiatach. Najlepiej podlewać deszczówką lub odstaną wodą kranową.
Późnym latem najlepiej nawozić hortensję substancjami z dużą ilością potasu i fosforu. Te pierwiastki pomogą roślinie przygotować się do zimy i ją przetrwać. Można do tego użyć nawozów sztucznych lub naturalnych takich jak kompost czy obornik. Pod koniec lata nie należy nawozić hortensji azotem. Spowoduje on, że pędy rośliny nie zdążą zdrewnieć przed pierwszymi mrozami, co jest warunkiem przetrwania zimy.
Przycinanie hortensji zależy od jej odmiany. Hortensji ogrodowej nie przycinamy wcale. Natomiast inne odmiany można przycinać, ale lepiej zrobić to wiosną. Hortensje przycinamy wtedy nad drugim lub trzecim oczkiem.
Natomiast u wszystkich odmian hortensji można przed zimą usunąć przekwitłe kwiatostany. Ścinamy je u nasady kwiatów. Ten zabieg możemy wykonywać przez cały okres wegetacji w przypadku przekwitłych kwiatów.
Przeczytaj również: Byliny na gleby piaszczyste, suche i nasłonecznione. Przegląd najpiękniejszych roślin, które zdobią ogród do późna
Jak przedłużyć kwitnienie hortensji?
Hortensja będzie kwitła dłużej, jeśli będzie miała zapewnione odpowiednie warunki. Lekko kwaśna ziemia, półsłoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże to podstawy prawidłowej pielęgnacji hortensji.
Długość kwitnienia hortensji zależy od jej pielęgnacji przez cały sezon. Kwiaty będą powstawały dłużej, jeśli ziemia będzie odpowiednio nawożona. W przypadku hortensji sprawdzi się gnojówka z pokrzyw stosowana przez cały sezon wegetacyjny. Gnojówkę z pokrzyw należy przygotować z kilograma pociętych pokrzyw, które zalewamy 10 litrami wody. Całość odstawiamy w zacienione miejsce i przykrywamy gazą. Miksturę należy codziennie mieszać, a po dwóch tygodniach będzie gotowa. Wtedy gnojówkę z pokrzyw rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10. Co dwa tygodnie podlewamy nią hortensję.
W przypadku hortensji, podobnie jak u innych kwiatów, ważne jest ścinanie przekwitłych kwiatostanów. To pobudzi roślinę do produkcji kolejnych. Dzięki temu przedłużymy kwitnienie hortensji u niektórych odmian aż do pierwszych przymrozków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na nornice i mszyce. Jak zrobić wyciąg z wrotyczu na szkodniki?
Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.