Porady ogrodnicze

Tańsza niż żwirek i trwalsza niż kora drzewna. Dlaczego warto wykorzystać korę kamienną w ogrodzie?

Jak stworzyć ogród cieszący oczy? Przecież to właśnie on jest miejscem, w którym możesz wyciszyć się po ciężkim dniu. Warto więc skomponować go tak, by przebywanie w nim sprawiało przyjemność. Jakie dekoracje warto wykorzystać? Na przykład popularną obecnie korę kamienną! Co to jest gnejs i gdzie warto go zastosować?

Tańsza niż żwirek i trwalsza niż kora drzewna. Dlaczego warto wykorzystać korę kamienną w ogrodzie?
Kora kamienna to bardzo wytrzymały materiał. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest kora kamienna?

Gnejs często wykorzystywany jest przy budowie ciągów komunikacyjnych – od chodników po drogi ekspresowe. Ma on jednak dużo więcej zastosowań. Wykorzystasz go np. przy tworzeniu dekoracji ogrodowych. Ta dostępna w różnych barwach – szarej, czerwonej, niebieskawej, białej lub srebrzystej – skała u nas występuje w Karkonoszach i Tatrach Zachodnich.

Zaletami gnejsu są wytrzymałość oraz odporność na ścieranie i wahania temperatury. Jest również miękki, więc bez problemu wywiercisz w nim otwór, by wewnątrz umieścić rurkę z wodą, tworząc dzięki temu fontannę ogrodową. Dodatkowo łatwo rozłupać go na mniejsze elementy. Wykonane z gnejsu kruszywo powszechnie nazywamy korą kamienną.

Rodzaje kory kamiennej

Korę kamienną dzieli się ze względu na kolory i rozmiary. Podział przestawia się następująco:

  • 8–16 mm;
  • 11–32 mm;
  • 32–63 mm.

Możesz także spotkać się z innym podziałem na rodzaje kory kamiennej. Gnejs może być zwykły lub otaczany, czyli taki o obłych i zaokrąglonych krawędziach. Przypomina on żwir czy otoczaki.

Każda z barw kory kamiennej nada się do innego otoczenia, np. biała będzie dobrym kontrastem dla kostki brukowej. W sklepach i składach znajdziesz:

  • Korę kamienną srebrnobiałą, często stosowaną w nowoczesnych kompozycjach. Możesz położyć ją w nasłonecznionym miejscu. Doskonale podkreśli ona kolor twoich roślin. Co prawda łatwo się brudzi, jednak zapłacisz za nią mniej niż choćby za zagraniczne białe kamienie.
  • Korę kamienną czarną, tzw. antracytową, czyli tę o intensywnej ciemniej barwie. Nadaje ona charakter nowoczesnym, minimalistycznym kompozycjom z kostką brukową.
  • Korę kamienną gnejsową pasiastą o barwie szarobrązowej w białe prążki, z błyszczącymi drobinkami kwarcytu. Jeśli masz rabaty z roślinami kwasolubnymi, wybierz ją, ponieważ ma niskie pH.
  • Korę kamienną szarobrązową o szarografitowym kolorze z brązowymi przebarwieniami. Pasuje ona do roślin o intensywnie zielonych, dużych liściach. Zabrudzenia są na niej niewidoczne. Kawałki tej kory są przeważnie płaskie.

Wykorzystanie kory kamiennej w ogrodzie

Kora kamienna o nieregularnych kształtach doda charakteru każdemu ogrodowi. Stworzysz za jej pomocą tło dla głazów, posągów, fontann, lamp ogrodowych i innych fragmentów otoczenia. Jak jeszcze możesz wykorzystać korę kamienną w ogrodzie?

Dzięki wytrzymałości tego kruszywa wystarczy, że kupisz i położysz ją raz, a posłuży ci przez wiele lat. Jest o wiele trwalsze od zwykłej kory ogrodowej powstałej ze zrębów.

Odczyn kwasowości kory kamiennej to tylko 5,5, dzięki czemu nie ma ona szkodliwego wpływu na środowisko. Może ona wręcz wspierać wzrost roślin. W dużej mierze to z tego powodu kora kamienna jest pozytywnie oceniana przez osoby profesjonalnie zajmujące się aranżacją ogrodów.

Na jej tle szczególnie dobrze zaprezentują się drobne, zadarniające rośliny skalne dobierane najczęściej do skalniaków. Korę kamienną możesz również łączyć z korą naturalną. Pasuje ona też do innych kamieni ogrodowych.

Wyłożysz nią nie tylko płaskie rabaty, ale również te podwyższone. Łatwo zbudujesz też gnejsowy murek, na którym posadzisz rośliny oraz postawisz ogrodowe dekoracje pasujące do tego kruszywa.

Kora kamienna świetnie zastąpi zwykłą korę drzewną np. na skalniakach. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji

Wydajność kory kamiennej

Wydajność kory kamiennej to 80 do 120 kg na 1 mkw powierzchni.

Pamiętaj, że im większe kamienie wybierzesz, tym trudniej będzie ci pokryć nimi wyznaczoną przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na drobne, wystarczy ci warstwa od około 4 do 5 cm. Te duże zapewnią ci warstwę od 10 cm wzwyż. Leżące obok siebie duże kawałki kruszywa naturalnie tworzą grubą warstwę, nie zasłaniając jednak całego terenu, co wymaga położenia kolejnej, by uzyskać szczelne pokrycie.

Pamiętaj, że jeżeli układasz korę kamienną na nierównej powierzchni, będziesz potrzebować jej więcej.

Cena kory kamiennej

Dysponując toną gnejsu, wyłożysz 10 mkw terenu. To wystarczy, by przyozdobić swój ogród atrakcyjną rabatą. Kora kamienna okazale prezentuje się już na 2 mkw. Ilość kruszywa potrzebną do wyłożenia takiego obszaru kupisz za kilkadziesiąt złotych.

Cena kory kamiennej to ok. 300–400 zł za tonę, w zależności od miejsca zakupu i stopnia rozdrobnienia.

Zalety kory kamiennej

Podłoże z gnejsu dobrze łączy się z każdym otoczeniem, tworząc spójne kompozycje. Dzięki niej łatwo wyeksponujesz rośliny i podkreślisz ich kolory. Uwydatni również głazy, kamienie i inne elementy architektury ogrodowej.

  • Korą kamienną wypełnisz każdy zakamarek, nawet na krawędziach rabat, nie marnując ani centymetra przestrzeni. Łatwo wyznaczysz w ten sposób granicę między rabatą a innymi fragmentami ogrodu, wreszcie zaprowadzając porządek.
  • Na powierzchniach wyłożonych korą kamienną nie pozostają kałuże. Twoje rośliny nie ucierpią przez brak dostępu do wody.
  • Gnejs nie zmieni swojego położeniajest odporny na powiewy wiatru. Dzięki czemu unikniesz ciągłego poprawiania swojej kompozycji.
  • Na wyłożonym gnejsem podłożu łatwo dosadzisz nowe rośliny. Wystarczy, że rozsuniesz kamienie. Po posadzeniu nowego okazu zgarnij je z powrotem i gotowe! Kora kamienna zapobiega także narastaniu chwastów.
  • Poszczególne elementy kory gnejsowej łatwo się klinują, możesz więc chodzić po wyłożonej nimi ścieżce bez obaw o niestabilność podłoża.
  • Gnejs nie gnije, dzięki czemu nie namnożą się w nim insekty, które mogłyby zaszkodzić i tobie, i twoim roślinom.

Przeczytaj również: Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji

Wady kory kamiennej

Niestety, za dobry produkt trzeba zapłacić więcej. Jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, tańszym od gnejsu rozwiązaniem będzie żwir, zbierany na polach kamień lub grys.

Rośliny o wyrazistych kolorach, takie jak hortensje czy klony palmowe, ale również różne trawy ozdobne, rosną lepiej w podłożu żwirowym.

Jeśli chcesz czuć w swoim ogrodzie przyjemny zapach lasu, pod drzewkami ułóż korę drzewną. Poza tym ta kora zatrzymuje wilgoć i zakwasza glebę, więc lepiej nadaje się do iglaków, różaneczników, magnolii czy azalii.

Z kamieni niestety trudno usunąć opadłe liście czy drobne zabrudzenia. W tym celu przyda ci się dmuchawa do liści.

Czy warto inwestować w korę kamienną?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów kamieni ozdobnych, jednak kora kamienna jest najtańsza z nich. Jest też bardziej wytrzymała niż tańszy żwir czy grys. Wyłożysz nią każdą powierzchnię. Uwydatni rośliny i doskonale uzupełni się z korą naturalną. Jest trwała. Tona gnejsu nie wystarczy co prawda do wyłożenia dużej powierzchni, ale zapewni ci możliwość odświeżenia ogrodu nową wyrazistą dekoracją.

Jej wytrzymałość i uniwersalność zapewnią ci wiele możliwości aranżacyjnych. Wybierz odpowiedni kolor gnejsu i stwórz kompozycję efektowną z roślinami i innymi elementami ozdobnymi. Możesz też zdecydować się na kilka odcieni kory kamiennej. Ułożysz z nich wzory i nadasz swojej posesji unikalny styl.

Czy warto inwestować w korę kamienną? Tak! To świetnie komponujące się z każdym elementem krajobrazu kruszywo pomoże ci stworzyć twoje wymarzone miejsce do wypoczynku.

Przeczytaj również: Nietuzinkowe pomysły na dekoracje ogrodowe. Jakie kamienie wybrać do ogrodu?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.