Porady ogrodnicze

Dlaczego uprawa kopru się nie udaje? Koper, żółknie i nie rośnie

Uprawa kopru jest naprawdę nieskomplikowana. Małym nakładem pracy otrzymamy pyszne i aromatyczne zioło. Jednakże małe błędy mogą sprawić, że zioło będzie mieć blady, żółty kolor. Może zostać również zahamowany wzrost. Oto najczęstsze przyczyny żółknięcia kopru, który nie chce rosnąć.

Dlaczego uprawa kopru się nie udaje? Koper, żółknie i nie rośnie
Uprawa kopru jest prosta, a mimo to żółknie i nie chce rosnąć. Prawdopodobnie popełniasz te 3 błędy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa kopru - krok po kroku

Do uprawy kopru potrzeba odpowiedniego stanowiska. Takie zapewnimy, jeśli miejsce dla rośliny będzie słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Ziemia musi być żyzna i dobrze przepuszczalna. Jej najbardziej pożądany odczyn pH waha się między 5,5 a 6,5.

Uprawę kopru rozpoczynamy od wysiewu nasion. Najlepiej robić to od razu do gleby. Zabieg przeprowadzamy od kwietnia aż do sierpnia. Na jesień, która poprzedzi wysiew, ziemię nawozimy kompostem lub obornikiem. Na wiosnę natomiast spulchniamy ją i oczyszczamy z chwastów i kamieni.

Rowki do wysiewu kopru powinny mieć głębokość około 2 cm. Odległości między nimi mają mieć od 20 do 30 cm. Nasiona natomiast umieszczamy w odległości 15 cm, jeśli zależy nam na zbiorze liści. Jeśli jednak planujemy zbierać również nasiona, robimy odstępu po 20 cm. W każdym miejscu umieszczamy od 2 do 3 nasion kopru.

Po posianiu kopru w gruncie należy go obficie podlewać. Należy jednak uważać, aby nie doszło do przelania gleby. Z tego powodu tak istotna jest odpowiednia przepuszczalność. Dodatkowo podlewajmy go w trakcie wzrostu, gdyż koper źle znosi susze. Dzięki temu roślina będzie się odpowiednio rozwijać, a zbiory będą możliwe już po 8 tygodniach.

Koper można wysiewać co około 2 lub 3 tygodnie. Tak często przeprowadzany zabieg pozwoli na stałe zbiory ziela.

Dlaczego uprawa kopru się nie udaje?

Najczęstszą przyczyną tego, że uprawa kopru może się nie udać, jest atak mszyc. Szkodniki żerują na roślinie, co prowadzi do zahamowania wzrostu, a później nawet do jej obumarcia. Aby temu zapobiec, można wykorzystywać naturalne, ekologiczne opryski jak np. z czosnku czy cebuli.

Aby uprawa kopru udała się, warto przygotować takie domowe preparaty. Skutecznie zwalczą i zapobiegną atakom mszyc. Do pierwszego z nich będziemy potrzebować:

  • 200 g świeżego czosnku;
  • 10 l wody.

Przygotowane ząbki czosnku przeciskamy przez praskę. Następnie zalewamy je wodą i odstawiamy na 24 godziny w zacienione miejsce. Po tym czasie preparat na mszyce na koprze jest już gotowy. Należy go używać bez rozcieńczania. Zwalczy on szkodniki i zadziała zapobiegawczo chroniąc uprawę.

Przeczytaj również: Mszyce atakują koper? Jak zrobić i stosować naturalny oprysk

Na wsparcie uprawy kopru dobry będzie też wywar z cebuli. Przygotujemy go z:

  • 75 g cebuli;
  • 10 l wody.

Cebulę kroimy w piórka i umieszczamy w garnku. Zalewamy je wodą, a następnie gotujemy przez 30 minut. Po tym procesie wywar odstawiamy do wystygnięcia. Po odczekaniu przelewamy go do opryskiwacza. Preparat z cebuli na mszyce na koprze stosujemy bez rozcieńczania. Skutecznie odstraszy żerujące owady i zapobiegnie następnym atakom.

Dlaczego koper żółknie i nie rośnie?

Częstym problemem w uprawie kopru jest jego żółknięcie. Powodem takich zmian może być nieodpowiednia temperatura i nawilżenie. Roślina będzie żółknąć i słabo rosnąć, jeśli temperatura będzie za wysoka, a stan nawilżenia gleby za niski. Podczas upałów koper należy regularnie podlewać, gdyż źle on znosi panujące susze. Tym sposobem będzie on soczyście zielony i rozwinie się bezproblemowo.

Na żółknięcie kopru i mały wzrost wpłynie nieodpowiednie, zacienione stanowisko. Słońce jest mu potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy. Dzięki temu roślina będzie mogła zachować zieloną barwę.

Pozytywnie na wzrost kopru i jego barwę wpłynie nawożenie przed posianiem. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego humus czy superfosfat. Roślinę wzmocnią także odżywki bogate w azot. Ten pierwiastek również nadaje ziołom intensywnie zielony kolor.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego koper żółknie i zwija się. Czy można uratować usychający koper?

Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru

Kiedy i jak siać koper ogrodowy? Najlepsze odmiany i sąsiedztwo

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.