Porady ogrodnicze

Nietuzinkowe pomysły na dekoracje ogrodowe. Jakie kamienie wybrać do ogrodu?

Każdy rodzaj kamienia cechuje się innym wyglądem i może być zastosowany w różnych celach. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki kamień do ogrodu, który idealnie się do niego dopasuje i uatrakcyjni tę przestrzeń. Czym się kierować podczas poszukiwania odpowiedniej wersji?

Nietuzinkowe pomysły na dekoracje ogrodowe. Jakie kamienie wybrać do ogrodu?
Kamienie ozdobne to oryginalna dekoracja, która będzie pasować do wielu aranżacji ogrodów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Różne rodzaje kamieni ogrodowych

Rozmiar jest głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju kamienia wykorzystywanego do kształtowania krajobrazu w ogrodzie. Tekstura również odgrywa tutaj ważną rolę. Oto niektóre rodzaje kamienia, które najczęściej są spotykane w ogrodach.

 • Żwir — szorstki rodzaj kamienia, który występuje w różnych rozmiarach. Na ogół składa się z większej skały połamanej na mniejsze kawałki. 

 • Małe kamienie naturalne — zwykle o średnicy około 6 cm. 

 • Kamienie grawerowane na zamówienie lub kamienie personalizowane. 

 • Głazy — zwykle używane do tworzenia niskich murków lub granic ogrodów wzdłuż ścieżek. Większe okazy czasami używane artystycznie jako akcenty. Głazy mają średnicę 30 cm lub większą. 

 • Kostka brukowa — wyprodukowany kamień, dość jednolity pod względem wielkości i kształtu, występuje w rozmiarach od 6 do 25 cm. Kostka brukowa o dość zaokrąglonej powierzchni zapewnia ciekawy efekt wizualny i lekko nierówną nawierzchnię ścieżki.

Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej: domowe sposoby i preparaty. Czym skutecznie wymyć kostkę?

czyszczenie kostki brukowej Do walki z brudem przyda się miękka i twarda szczotka oraz wiaderko z wodą. Fot.123RF.com

Kamienie stosowane w ogrodzie

Kamienie naturalne do ogrodów mają delikatny, zaokrąglony kształt wynikający z wystawienia na działanie wody w oceanie, jeziorach, rzekach czy strumieniach. Ich kształt jest wynikiem naturalnego tarcia i upływu czasu. Kształty wytwarzanego kamienia mają naśladować ten autentyczny wygląd. Obecnie wiele kamieni wykonanych przez człowieka do złudzenia przypomina naturalne. 

Oto najpopularniejsze rodzaje kamienia, które obecnie wykorzystuje się w aranżacjach ogrodowych.

 • Granit — ma pochodzenie wulkaniczne. Jest łatwo dostępny, bezproblemowy w obróbce, można go ciąć i polerować. Jest wytrzymały na czynniki atmosferyczne — ścieranie i nasiąkanie. Przybiera barwy od żółtoszarej, przez różową, niebieską, aż po czarną. Stosuje się go do budowy schodów lub w innych nawierzchni, takich jak murki ogrodowe.

 • Kwarcyt — jest to skała metamorficzna przeobrażona lub osadowa charakteryzująca się dużą wytrzymałością na wszelkie obciążenia. Zazwyczaj jest wykorzystywana w ogrodach do budowy murku, grilla lub oczek wodnych. Przybiera barwę od jasnoszarej, przez jasnoniebieską, żółtą i czerwoną po brązową.

 • Wapień — jest to skała osadowa, która w zależności od rodzaju różni się swoimi właściwościami. Zazwyczaj jest mało odporna na ścieranie i nasiąkliwa. Wykorzystuje się ją głównie do wytwarzania ozdób ogrodowych, czasami budowy murków i ogrodzeń. Jej barwa to biel lub szarość.

 • Piaskowiec — jest to skała osadowa, która charakteryzuje się kruchością. Jest mało odporna na ścieranie i nasiąkanie, jednak jest często stosowana w ogrodach, zwłaszcza jako kamień dekoracyjny. Tworzy się z niej murki i tarasy, a także ogrodzenia.

kamienie do ogrodu Za pomocą kamieni ozdobnych do ogrodu można stworzyć interesujące wzory, na przykład w klombach gdzie rośliny posadzone są niezbyt gęsto. Fot.123RF.com 

 • Serpentynit — to skała metamorficzna, którą cechuje duża twardość. Jest słabo nasiąkliwa i odporna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych. Stosuje się ją do budowy oczek wodnych i aranżacji skalnych. Występuje w barwach od zielonej po czarną.

 • Marmur — to twarda, lecz mało odporna na działanie czynników atmosferycznych skała metamorficzna. Jednak ze względu na to, że jest łatwa w obróbce, jest stosowana do tworzenia ozdób ogrodowych lub jako nawierzchnia. Przybiera barwy od białej przez szarą, różową, zielonkawą, aż po czarną.

 • Otoczak — jest to wytrzymały materiał, który wykorzystuje się zarówno w celach ozdobnych, jak i na przykład do budowy oczek wodnych czy grilla. Otoczaki mogą mieć różną barwę i wielkość.

 • Bazalt — wytrzymała, lecz trudna w obróbce skała magmowa. Jest używana zarówno do budowy różnych nawierzchni jak i do wytwarzania elementów ogrodowych. Przybiera barwę czarną lub szarą.

Podesty ogrodowe wykonane z granitu lub innego trwałego kamienia są doskonałym uzupełnieniem miejsc, w których podłoże jest gąbczaste. Są nie tylko dość praktyczne, ale ich twarda, gładka powierzchnia tworzy również bardzo atrakcyjny kontrast z miękkimi, bujnymi roślinami i mchami, które rosną w wilgotniejszych warunkach.

Kamienna ścieżka w ogrodzie

Łatwo jest stworzyć prostą, ale oszałamiającą ścieżkę, używając bruku w losowych rozmiarach. Alternatywnie można stworzyć bardzo starannie zaplanowaną brukowaną ścieżkę ze specjalnie dobranych kamieni, ułożonych we wcześniej zaprojektowany wzór. Kamyczki i kostka brukowa to tradycyjne materiały do tworzenia funkcjonalnych, trwałych, ozdobnych ścieżek ogrodowych. Dzięki szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i tekstur dostępnych, można stworzyć piękne i skomplikowane wzory.

Żwir lub kamyki stanowią doskonałą powierzchnię na ścieżkę, ale należy pamiętać, aby użyć odmiany o małej, drobnej teksturze. Większy żwir lub kamyki mogą stanowić wyboistą powierzchnię, która może być niewygodna (lub nawet niebezpieczna) podczas chodzenia. Innym wyborem może być bruk. Odpowiednio ułożony zapewnia gładką, niezawodną powierzchnię do chodzenia. Należy tylko pamiętać, że w przypadku kostki brukowej najważniejsza jest odpowiednia instalacja. Bruk jest wyboisty i może być trudny do chodzenia.

kamień ozdobny w ogrodzie Kamienie w dużych rozmiarach mogą stanowić dekorację ogrodu samą w sobie. Fot.123RF.com

Jak poprawnie wykorzystać kamień w aranżacji ogrodu?

Przed wiekami kamienie naturalne układano ręcznie w podbudowie z gliny lub mieszaniny żwiru, piasku i gliny. W dzisiejszych czasach są osadzane na twardym podłożu i mocowane betonem. Jest to znacznie łatwiejszy i prostszy proces, który daje lepsze i trwalsze rezultaty.

Oczywiście, w zależności od pożądanych rezultatów i rodzaju kamienia, który się wybierze, etapy tworzenia aranżacji będą się różnić. Niemniej jednak istnieje kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać we wszystkich przypadkach. Na przykład, przed położeniem jakiegokolwiek kamienia, należy usunąć wszystkie chwasty i roślinność z obszaru, wygładzić go i ułożyć barierę krajobrazową, aby zapobiec wzrostowi chwastów między kamieniami. 

Architektura krajobrazu z kamieniami

Kamienie do kształtowania krajobrazu to mądry i dobry wybór w ogrodzie. Są łatwe w montażu, a po zakończeniu instalacji wymagają niewielkiej lub żadnej konserwacji. Kamień jest idealnym kontrapunktem do nasadzeń lub tworzenia punktów centralnych w miejscach stworzonych przez człowieka, lub w środowisku naturalnym. Żwir, bruk lub kamyki mogą być doskonałą okrywą gruntową. Do tego są niezwykle łatwe w utrzymaniu i naturalnie nie potrzebują wody. Te atrakcyjne opcje są równie dobrze dopasowane do domów w bardzo tradycyjnych, jak i bardzo awangardowych wnętrzach.

Oprócz układania kamienia istnieje również wiele ciekawych sposobów wykorzystania go w ogrodzie. Na przykład można budować ściany z większych kamieni lub kolekcje mniejszych kamieni i zawartych w koszach gabionowych. Są to konstrukcje przypominające klatkę z drutu, które można wypełnić kamieniem. Każda „klatka” tworzy solidny blok małych kamieni lub żwiru. Ta metoda ułatwia tworzenie dużych konstrukcji z małych kamieni. To bardzo dobry pomysł przy tworzeniu zarówno elementów dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych, takich jak murki.

Przeczytaj również: Z czego zrobić tani podjazd do domu? Cena i rodzaje podjazdów do domu

tani podjazd do domu Żwirowy podjazd do domu to jedna z najpopularniejszych i najtańszych opcji, na jakie można się zdecydować, wybierając podjazd do domu. Fot.123RF.com

Reklama

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.