Porady ogrodnicze

Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji

Ogród skalny to inaczej skalniak. Zazwyczaj jest on złożony z usypanej ziemi i kamieni obsadzonych głównie niskimi roślinami i krzewami płożącymi. Nie musi on jednak zawierać wyłącznie roślin wysokogórskich i arktycznych, można na nim posadzić właściwie dowolne gatunki kwiatów i krzewów. Dowiedz się, jakie rośliny warto posadzić na skalniaku.

Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji
Fot. 123RF/PICSEL

Jak i gdzie sadzić rośliny na skalniaku?

Do typowych cech rośliny na skalniak należą ich: odporność na suszę, pochodzenie z terenów górskich i ubogich, wzrost na zboczach, występowanie na stanowiskach południowych lub południowo-zachodnich, wysokie zapotrzebowanie na światło.

Dzięki tym cechom, skalniak w ogrodzie z reguły jest mało wymagający w pielęgnacji, a główne zabiegi ograniczają się zazwyczaj do zwalczania chwastów, sporadycznego nawadniania i nawożenia.

Rośliny na skalniak można sadzić w grupach albo pojedynczo w roli soliterów. Najlepiej wyglądają jednak posadzone w grupach - po kilka sztuk jednego gatunku lub odmiany. Małe rośliny szybko się rozrastają, z czasem stworzą duże kępy i zaczną na siebie nachodzić.

Fajnie jeśli wybrane przez nas rośliny kontrastują z kamieniami i ze sobą wzajemnie pod względem kolorów, kształtów, rozmiarów i faktur.

Zanim posadzimy rośliny na skalniaku, najlepiej najpierw rozłożyć je w doniczkach w planowanych miejscach, a następnie zerknąć na całość z większej odległości. Pozwoli to zobaczyć całą kompozycję i ewentualnie coś jeszcze zmienić przed sadzeniem. Należy trzymać się również reguły, że wysokie rośliny sadzimy z tyłu lub pojedynczo, a niskie w małych grupach z przodu. Ziemia powinna być przepuszczalna. Najlepsza jest mieszkanka ziemi kompostowej, podłoża torfowego, gruboziarnistego żwiru i piasku. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i wysypujemy żwir na powierzchnię ziemi.

Idealne miejsce na skalniak w ogrodzie to punkt cechujący się dużym nasłonecznieniem, dlatego w okolicy skalniaka lepiej nie sadzić drzew. Na stoku północnym i wschodnim też możemy stworzyć skalniak, jednak musimy tu wybrać rośliny cieniolubne.

Skalniak w ogrodzie powinien być wkomponowany w ogród, tworzyć z nim harmonijną całość i być spójnym elementem całej kompozycji. Dlatego jeśli w ogrodzie występują naturalne wzniesienia, to właśnie na nich warto go założyć. 

Sprawdź: Jak założyć ogród skalny w ogrodzie?

Ogród skalny z fontanną Fot.123RF.com

Rośliny na skalniak – przegląd najciekawszych propozycji

Jeśli chodzi o rośliny na skalniak to wybór jest ogromny. Wśród nich wyróżniamy:

Rośliny alpejskie – kwiaty i krzewinki występujące w górach powyżej granicy lasu i kosodrzewiny. Wymagają bezpośredniego i długotrwałego nasłonecznienia, dlatego należy sadzić je od południowej lub południowo-zachodniej strony skalniaka. Najlepsza dla nich ziemia to przepuszczalna, o niskiej żyzności oraz odczynie obojętnym lub zasadowym. Do roślin alpejskich należą m.in.: jaskier, skalnica bazaltowa, szarotka alpejska, goryczka bezłodygowa czy kostrzewa pstra.

Rośliny cebulowe – kwiaty na ogrody skalne, które będą stanowiły ozdobę wczesną wiosną (dekoracyjne sezonowo). Sadzimy je z boku aby po kwitnieniu, kiedy są mało dekoracyjne nie przyciągały niepotrzebnie uwagi. Wśród nich warto wymienić tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi, narcyzy, szafirki, szachownice oraz krokusy.

Byliny, czyli rośliny wieloletnie na skalniak, kwitnące lub o dekoracyjnych liściach – najlepszy efekt daje posadzenie ich w kępach po kilka sztuk różnych gatunków i odmian, kwitnących w różnym czasie, tak aby przez cały sezon było kolorowo.

Iglaki –  najlepiej wybierać płożące odmiany i rozlokować je u podnóża konstrukcji, aby po czasie nie zagłuszyły innych roślin.

Drzewka ozdobne iglaste lub liściaste – lepiej posadzić je z tyłu skalniaka tak, aby stanowiły dla niego tło i uzupełnienie. Dobrze wyglądają karłowe i płożące krzewy i drzewa liściaste, np.: pięciornik, irga pozioma, pigwowiec, brzoza karłowa, leszczyna pogięta lub klon palmowy, który jest też często stosowany do ogrodów w stylu orientalnym.

Skalniak to także świetne miejsce dla ziół – np.: lawendy, tymianku i oregano, które prócz walorów dekoracyjnych, pięknie pachną i przydadzą się w kuchni.

Sprawdź: Murki w ogrodzie - do czego służą i czym je obsadzić?

Ogród sklany z roslinami zimozielonymi Fot.123RF.com

Rośliny wieloletnie na skalniak

Wybierając rośliny wieloletnie na skalniak, warto dobrać je tak, aby stanowiły ozdobę ogrodu przez większą część roku. Rośliny wieloletnie na skalniak ozdobne tylko z liści bywają dekoracyjne nawet zimą,ponieważ niektóre gatunki są zimozielone, co daje nam piękny wygląd nawet w śnieżne dni.

Zobacz więcej zdjęć

Byliny sadzimy przeważnie w grupach. Na skalniak sprawdzają się byliny, takie jak:

Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia),

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans),

Dzwonek karpacki (Campanula carpatica),

Floks, płomyk szydlasty (Phlox subulata),

Goździk postrzępiony, syn. goździk pierzasty (Dianthus plumarius),

Rojnik (Sedum),

Rozchodnik (Sempervivum),

Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii),

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens),

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima),

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum).

Ogród sklany z fioletowymi kwiatami Fot.123RF.com

Trawy na skalniak

Aby nadać skalniakowi bardziej naturalnej formy warto wprowadzić także ozdobne trawy. W naturalnym krajobrazie górskim występują one powszechnie, odgrywając ważną rolę. Trawy na skalniak pełnią różne funkcje. Mogą być wypełniaczem miejsc niewidocznych i mało atrakcyjnych, stanowić zielone tło dla kolorowych bylin, być roślinami akcentowymi, czy nawet pełnić główną rolę dekoracyjną jako solitery. Znakomicie pasują zarówno do ogrodów wiejskich czy naturalistycznych, jak i nowoczesnych czy formalnych.

Najcenniejsze gatunki trawy na skalniak to:

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica),

Kostrzewa popielata (Festuca glauca),

Miskant chiński (Miscanthus sinensis),

Owsica wieczniezielona (Helictotrichon sempervirens),

Sesleria skalna (Sesleria albicans),

Strzęplica sina (Koeleria glauca),

Turzyca Buchanana (Carex buchananii),

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana),

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora),

Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius (L.) Hochst.).

Iglaki na skalniak

Iglaki na skalniak trzeba odpowiednio dobrać, ponieważ za jakiś czas mogą tak się rozrosnąć, że przyczynią się do zasłaniania, a nawet do zamierania innych, delikatniejszych roślin. Najczęściej wybiera się gatunki i odmiany płożące, zwarte krzewy oraz niskie drzewa jak: jałowce, żywotniki (tuje), cyprysiki, sosny, świerki oraz modrzewie.

Zobacz więcej zdjęć

Z miniaturowych odmian iglaków możemy polecić, np.:

Iglaki na skalniak w formie kulistej – najlepsze do sadzenia w towarzystwie bylin i roślin zadarniających:

Cyprysik groszkowy (Filifera Aurea Nan)’,

Cyprysik groszkowy (Filifera Nana),

Jodła balsamiczna (Piccolo),

Kosodrzewina (Mops),

Sosna górska, kosodrzewina (Humpy).

Iglaki na skalniak w formie miniaturowych drzewek bądź krzewów – reprezentacyjne rośliny na skalniaku:

Jałowiec łuskowy (Dream Joy),

Jodła koreańska (Brevifolia),

Świerk biały (Conica),

Świerk biały (Daisy’s White).

Iglaki na skalniak płożące –  pięknie wyglądają posadzone przy większych kamieniach:

Jałowiec płożący (Blue Chip),

Jałowiec łuskowy (Blue Spider),

Jałowiec płożący (Blue Forest),

Jodła balsamiczna (Nana).

Autror: Redakcja Deccoria.pl

Autor: makeyourlifegreener

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.