Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma liście jak skrzydła anioła. Starzec srebrnolistny – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Starzec srebrnolistny to niezwykle interesująca roślina, która przykuwa uwagę swoimi pięknymi, jedwabistymi liśćmi o srebrzystobiałym kolorze. Przypominają one anielskie skrzydła, dzięki czemu efektownie dekorują rabaty i balkony. Jak uprawiać starca srebrnolistnego, aby zachwycał swoją urodą? W jakim towarzystwie czuje się najlepiej? Posadź anielskie skrzydła w swoim ogrodzie, a nie pożałujesz.

Ma liście jak skrzydła anioła. Starzec srebrnolistny – odmiany, uprawa i pielęgnacja
Starzec srebrnolistny to oryginalna roślina, która przyciąga wzrok swoimi dekoracyjnymi liśćmi. Fot.spring75/123RF.com

Spis treści:

Starzec srebrnolistny – na rabaty i do donic

Starzec srebrnolistny (Senecio candicans) to oryginalna roślina, która przykuwa uwagę każdego. Zazwyczaj osiąga około 40 cm wysokości, ale w czasie kwitnienia jego pędy mogą dorastać do 80 cm. Jego największym atutem bez wątpienia są wyjątkowo dekoracyjne liście – są duże, miękkie w dotyku i mają kształt anielskich skrzydeł (stąd i angielska nazwa rośliny ‘Angel Wings’). Mają one srebrzystobiały kolor i efektownie prezentują się na rabatach czy też w donicach. Co ciekawe, nazwa „starzec” pochodzi od koloru liści, który przypomina siwe włosy.  

W drugim roku uprawy, w okresie od czerwca do lipca, starzec srebrnolistny wytwarza kwiaty – są one żółte i bezwonne. Ciekawą odmianą rośliny jest m.in. ‘Senaw’, która wyróżnia się srebrzystymi liśćmi o ząbkowanych krawędziach.  

Uprawa starca srebrnolistnego

Mimo swojego egzotycznego wyglądu uprawa starca srebrnolistnego wcale nie jest trudna nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Roślina ta jest dość odporna i może dobrze poradzić sobie z niskimi temperaturami, sięgającymi do -10 st. C. Niestety w czasie srogiej zimy może ulec przemarznięciu. Choć niektórzy uprawiają starca jako roślinę jednoroczną, przed prognozowanymi przymrozkami warto przenieść go do nieogrzewanego pomieszczenia. Dzięki temu nie straci swojej atrakcyjności i witalności. W regionach o łagodniejszym klimacie można pozostawić roślinę na zewnątrz przez całą zimę, pod warunkiem, że zabezpieczymy jej korzenie przed mrozem. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a starzec srebrnolistny stanie się ciekawym urozmaiceniem twojego ogrodu.   

uprawa starca srebrnolistnego Liście starca srebrnolistnego przypominają skrzydła anioła. Fot.wirestock/123RF.com

  • Sadzenie – starca srebrnolistnego można uprawiać z nasion – pod koniec lutego lub marca należy je wysiać do doniczek czy skrzynek. Aby wykiełkować, potrzebują światła, dlatego nie przykrywamy ich ziemią, a tylko lekko przyciskamy. Gdy sadzonki będą miały około 7 cm wysokości, możemy je wysadzić na miejsce stałe. Odpowiednio zahartowane potrafią znieść wiosenne przymrozki. Podczas sadzenia należy zachować odstęp między roślinami, aby zapewnić im przestrzeń do rozwoju. W przypadku uprawy w doniczce należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, aby roślina mogła swobodnie się rozrastać.   
      
  • Stanowisko – sadząc starca srebrnolistnego, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska – powinno ono być słoneczne (choć toleruje też półcień). Najlepiej, aby miejsce uprawy było osłonięte od silnych wiatrów, które mogą uszkadzać delikatne liście.

  • Ziemia – roślina ma niewielkie wymagania glebowe, choć najlepiej rośnie w podłożu średnio żyznym i dobrze przepuszczalnym, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko obojętnego (pH 6-7,3). W przypadku uprawy doniczkowej do ziemi warto dodać perlit lub piasek, aby poprawić jej strukturę i zapewnić drenaż.  

Przeczytaj również: Złotymi kwiatami rozświetli każdy ogród. Jak uprawiać i pielęgnować złotospor wirginijski?

  • Podlewanie – z racji tego, że starzec srebrnolistny jest sukulentem, jest odporny na suszę. Lepiej go przesuszyć, niż przelać, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Podlewanie jest wymagane w czasie suszy i upałów.    

  • Nawożenie – roślina nie potrzebuje intensywnego nawożenia. W okresie od maja do lipca warto jednak zastosować nawozy przeznaczone do kaktusów lub sukulentów (można też użyć preparatów do roślin o ozdobnych liściach). Dokarmianie przeprowadzamy raz na dwa tygodnie, zachowując przy tym umiar.

starzec srebrnolistny Starzec srebrnolistny znosi temperatury do -10 st. C, ale w surowe zimy może przemarzać. Fot.commons.wikimedia.org

  • Rozmnażanie – starca można rozmnażać na kilka sposobów. Najczęściej stosowaną metodą na pozyskanie nowych roślin jest rozmnażanie przez sadzonki. Pobieramy je z okazów starszych, przechowanych przez zimę. Następnie umieszczamy je w wilgotnej ziemi i czekamy, aż się ukorzenią (najlepiej to zrobić od końca lutego do końca kwietnia). Kolejną metodą rozmnażania jest wysiew nasion. Rozsiewamy je na powierzchni ziemi, lekko dociskamy, po czym przykrywamy pojemniki folią (co pomoże zapewnić im ciepłe i wilgotne stanowisko do wzrostu).

  • Choroby i szkodniki – choć starzec srebrnolistny charakteryzuje się dość dużą odpornością na występowanie chorób i szkodników, nie jest całkiem wolny od wyzwań. Zbyt częste lub obfite podlewanie sprzyja rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o szkodniki, należy uważać na mszyce, które wysysają soki z roślin, co prowadzi do ich osłabienia, a nawet obumarcia.  

Gdzie sadzić starcza srebrnolistnego?

Starzec srebrnolistny to niepowtarzalna roślina, która znakomicie nadaje się na rabaty lub jako obwódka. Świetnie komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi, takimi jak pelargonie, begonie, niecierpki, wrzosy czy koleusy. Starca można też posadzić wśród lawend czy szałwii, zwłaszcza na rabatach w stylu śródziemnomorskim. Ponadto efektownie prezentuje się w towarzystwie roślin o ciemnych liściach czy traw ozdobnych. Sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i posadzony w grupach. W przypadku uprawy w doniczkach znakomicie zdobi balkony i tarasy. Starca można też uprawiać w większych pojemnikach razem z innymi roślinami, tworząc różnorodne kompozycje.       

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najpiękniejsze białe hortensje. Dobierz gatunek i odmianę do swojego ogrodu 

Odstraszacz ślimaków i najlepszy przyjaciel kobiet. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie przywrotniki?

Piękna, pachnąca, ale niebezpieczna. Dlaczego trzeba uważać podczas uprawiania róży pomarszczonej?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.