Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odstraszacz ślimaków i najlepszy przyjaciel kobiet. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie przywrotniki?

Masz dość ślimaków w ogrodzie? Posadź rośliny, które będą je odstraszać. Jedną z nich jest przywrotnik pospolity. Od dawna jest on wykorzystywany w medycynie ludowej, gdyż wykazuje mnóstwo pozytywnych właściwości. Szczególnie jest polecany kobietom, dlatego jest często nazywany ich najlepszym przyjacielem. Jakie właściwości ma przywrotnik pospolity? Jak wygląda jego uprawa w ogrodzie? Sprawdź.     

Odstraszacz ślimaków i najlepszy przyjaciel kobiet. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie przywrotniki?
Przywrotnik pospolity to ciekawa bylina, która pomoże w walce z różnymi dolegliwościami i odstraszy ślimaki. Fot.studiobarcelona/123RF.com

Spis treści:

Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) to bylina należąca do rodziny różowatych, która bywa też nazywana lwią łapą lub nawrotnikiem. W Polsce jest rośliną rozpowszechnioną – występuje na łąkach, w wilgotnych lasach, na polanach czy pastwiskach. Osiąga od 20 do 60 cm wysokości oraz posiada rozgałęzione i ciemnozielone łodygi, które są puste w środku. Liście przywrotnika pospolitego są koliste i wieloklapowe, mają ząbkowany brzeg. Występują na nich szparki wodne, poprzez które roślina wydziela krople wody (jest to jej znak charakterystyczny). Zarówno liście, jak i łodygi są gęsto omszone. Od maja do września na wierzchołkach pędów przywrotnika pospolitego można zaobserwować drobne, bezpłatkowe, żółtozielone kwiaty. Zebrane są one w luźne wiechy, a po przekwitnięciu tworzą małe niełupki z nasionami.  

Uprawa przywrotnika

Przywrotnik jest rośliną pospolitą, ale warto go mieć w swoim ogrodzie. Ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego nie powinien sprawiać trudności nawet początkującym ogrodnikom. Urośnie praktycznie na każdym stanowisku, wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednią wilgotność podłoża. Ponadto jest to roślina mrozoodporna, dlatego nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Mimo to należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Sprawdź, jak wygląda uprawa przywrotnika pospolitego.

  • Sadzenie – nasiona przywrotnika wysiewa się bezpośrednio do gruntu na wiosnę. Zanim umieścimy je w glebie, konieczna jest ich stratyfikacja (wystarczy włożyć je do lodówki na około 4 tygodnie).

  • Stanowisko – przywrotnik pospolity najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale nie zaszkodzi mu też półcień. Warto jednak unikać sadzenia rośliny w cieniu.

przywrotnik pospolity Od maja do września przywrotnik pospolity tworzy drobne, żółtozielone kwiaty, zebrane w wiechy. Fot.barmalini/123RF.com

  • Ziemia – choć przywrotnik toleruje różne typy gleb, pod jego uprawę najlepiej przeznaczyć podłoże żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Ważne jest, aby było ono stale wilgotne. Jeśli chodzi o odczyn pH, roślina ta nie jest wymagająca. Mimo to zdecydowanie lepiej czuje się w glebie wapiennej.   

  • Podlewanie i nawożenie – przywrotnik pospolity lubi wilgoć, ale zniesie też krótkotrwałą suszę. Mimo to w okresie letnim należy zadbać o regularne podlewanie. Od czasu do czasu warto również wspomóc roślinę nawozami organicznymi. W przypadku okazów młodych nie możemy zapomnieć o odchwaszczaniu – chwasty zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Z kolei okazy starsze świetnie radzą sobie z konkurencją. Zalecane jest też regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi roślinę do tworzenia nowych.  

  • Rozmnażanie – najczęstszą formą rozmnażania przywrotnika jest wysiew nasion wprost do gruntu. Można to zrobić aż do końca jesieni. W przypadku okazów starszych można zdecydować się na rozmnażanie przez podział kęp, które jednocześnie pomoże odmłodzić rośliny. Wystarczy ostrożnie wyjąć całą bylinę z ziemi szpadlem lub widłami, podzielić, a następnie posadzić w nowym miejscu na takiej samej głębokości. Oprócz tego w okresie wiosennym można ukorzenić sadzonki zielne.  

  • Choroby i szkodniki – przywrotnik pospolity jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto regularnie kontrolować roślinę.

jakie właściwości ma przywrotnik pospolity Właściwości przywrotnika pospolitego były znane już w średniowieczu. Fot.barmalini/123RF.com

Jakie właściwości ma przywrotnik pospolity?

Przywrotnik pospolity od wieków jest wykorzystywany w medycynie ludowej. Zawiera mnóstwo cennych składników, w tym garbniki, flawonoidy, saponiny, luteinę, gorycze roślinne, kwas elagowy, kwas taninowy, a także witaminę C oraz sole mineralne. Choć posiada balsamiczny zapach oraz cierpki, słodkawy smak, znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Wykazuje właściwości ściągające, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, moczopędne oraz przeciwkrwotoczne. Przywrotnik stanowi doskonały lek na żylaki i hemoroidy, wspiera leczenie chorób układu pokarmowego i wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych. Ponadto często jest nazywany najlepszym przyjacielem kobiet. Dlaczego? Pomaga regulować cykl miesiączkowy, łagodzi bóle menstruacyjne oraz objawy menopauzy, zmniejsza krwawienie, a nawet wzmacnia więzadła maciczne. Natomiast przed zastosowaniem przywrotnika pospolitego należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Przeczytaj również: Ma dekoracyjne liście, a ślimaki jej nie znoszą. Miodunka – ciekawe gatunki i zastosowanie

Przywrotnik pospolity znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Wykazuje korzystne działanie na skórę, gdyż przyspiesza gojenie ran, rozjaśnia przebarwienia skórne, łagodzi objawy trądziku, uelastycznia skórę, a także zmniejsza zmarszczki i zamyka rozszerzone pory. Roślinę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, m.in. w formie naparów, soków, nalewek, a także jako okłady na skórę, składnik płukanek, parówek lub nasiadówek.   

Zastosowanie przywrotnika w ogrodzie

Przywrotnik pospolity sprawdzi się nie tylko jako roślina lecznicza, ale również jako element dekoracyjny w ogrodzie. Można go posadzić na rabatach w miejscach jasnym, lekko zacienionych lub wilgotnych. Efektownie wygląda w towarzystwie innych roślin, takich jak irysy, żurawki, róże czy berberysy. Doskonale nadaje się na obwódki oraz do dekoracji wszelkiego rodzaju oczek wodnych czy stawów.      

Mało kto jednak wie, że przywrotnik pomoże pozbyć się ślimaków z ogrodu. Wszystko za sprawą związków chemicznych, które są zawarte w jego liściach i łodygach, gdyż stanowią one naturalną barierę ochronną. Ponadto są one twarde i włochate, dlatego ślimaki ich nie lubią. W związku z tym warto zdecydować się na uprawę przywrotnika w pobliżu roślin podatnych na ataki tych szkodników. Dzięki temu uciekną w popłochu. Jednocześnie przywrotnik pospolity przyciąga owady pożyteczne, m.in. pszczoły.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Piękna, pachnąca, ale niebezpieczna. Dlaczego trzeba uważać podczas uprawiania róży pomarszczonej?

Skuteczna mikstura na ślimaki. Zmieszaj kilka składników, a już więcej ich nie zobaczysz

Długowieczne byliny, które pięknie kwitną. Zdobią ogród przez całe lata

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.