Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Długowieczne byliny, które pięknie kwitną. Zdobią ogród przez całe lata

Długowieczne byliny to inwestycja, która szybko się zwróci. Raz posadzone, będą zdobiły ogród całymi latami, wprowadzając do niego trwałe kolory i utrzymując cenną bioróżnorodność. Można je dobrać tak, by kwitnąc w różnych miesiącach, stały się efektowną dekoracją i utrzymały atrakcyjny wygląd od wiosny aż do jesieni. Jakie długowieczne byliny kwitnące wybrać, by nieustannie cieszyły oczy i jak o nie dbać? Wyjaśniamy, co wpływa na doskonałą kondycję roślin wieloletnich.

Długowieczne byliny, które pięknie kwitną. Zdobią ogród przez całe lata
Długowieczne byliny kwitnące są trwałą ozdobą ogrodu. Jeśli nie masz czasu na ciągłe zmiany i odświeżanie rabaty, będą najlepszym wyborem. Fot. spring75/ansphotos/123rf.com

Spis treśći:

Długowieczne byliny kwitnące zdobią ogród przez całe lata

Pojęcie długowiecznych roślin kwitnących swoim zakresem obejmuje rozmaite gatunki oraz liczne odmiany, znane od dziesiątek lat oraz nowe, nie tak dawno wyhodowane, które już cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ogrodników.

Odpowiednio dobrane i skomponowane ze sobą długowieczne byliny kwitnące zdobią ogród przez całe lata, zapewniając mu oszałamiające barwy w okresie wegetacyjnym oraz zielone tło wówczas, gdy minie okres widowiskowego kwitnienia. Nie bez znaczenia jest też bioróżnorodność, jaką możemy wprowadzić do naszych upraw, wybierając właśnie te gatunki. Warto ją docenić, ponieważ mnogość roślin wzbogaca strukturę gleby, zapobiega plagom chorób i szkodników oraz tworzy istny raj dla owadów zapylających.

Oto lista 10 długowiecznych bylin, które zasługują na uznanie za ciekawą barwę kwiatów, porę i długość kwitnienia oraz efektownie prezentujący się pokrój zarówno w grupach, jak i w planie pojedynczych nasadzeń.

  • Liliowiec (Hemerocallis) 

Liliowce są bardzo odporne, a ich żywotność sięga 20 lat. Doskonale wyglądają na rabatach i posadzone wzdłuż ścieżek ogrodowych. Mają długie, wąskie liście i kwiaty w kształcie trąbki, w różnych kolorach oraz rozmiarach. Ponieważ poszczególne odmiany różnią się między sobą pokrojem i czasem kwitnienia, sadząc w ogrodzie liliowce, możemy cieszyć się różnorodnością barw od maja do września. Są mało wymagające i proste w rozmnażaniu.

  • Piwonia chińska (Paeonia) 

Piwonie należą do bylin długowiecznych, których żywotność sięga nawet 50 lat. Ich duże, pachnące kule kwiatów w odcieniach różu, czerwieni i bieli odcinają się kolorystycznie od ciemnozielonych i błyszczących liści. Kwitną od maja do końca czerwca, świetnie nadają się również na kwiaty cięte. Piwonie z wiekiem stają się piękniejsze i, wypielęgnowane, kwitną okazalej. Jednak są to rośliny żarłoczne, dlatego dla zachowania atrakcyjnego wyglądu wymagają żyznej ziemi, przycinania i regularnego nawożenia.

piwonia

Rozkwitające na rozmaite kolory piwonie chińskie zajmują dużo miejsca swoimi pełnymi kulami płatków - im więcej uwagi im poświęcisz, tym okazalej udekorują ogród. Fot. irina321283925/Okuiwa/CanvaPro

  • Funkia (Hosta) 

Funkie, odporne, trwałe i estetycznie ukształtowane, raz posadzone będą cieszyć nasze oczy do nawet 20 lat. Charakteryzują się dekoracyjnymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni, bieli oraz delikatnymi kwiatami wyrastającymi ponad nie na długich łodygach. Kwitną od czerwca do sierpnia, ale ze względu na formę ulistnienia oraz pstry wzór będą ozdobą miejsc zacienionych przez cały sezon.

  • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) 

Krwawnik pospolity to bylina długowieczna, która najokazalej prezentuje się przez około 10 lat. Sama się rozsiewa i odnawia. Ozdobą rośliny są płaskie baldachy kwiatów w kolorach białym, żółtym, różowym lub czerwonym oraz pierzaste liście. To gatunek idealny do ogrodów naturalistycznych oraz na sumiennie zaplanowane rabaty. Charakteryzuje go dość długi okres kwitnienia: od czerwca aż do września, a przy tym jest niewymagający. Lubi słoneczne stanowiska i dobrze radzi sobie z suszą.

  • Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) 

Ta długowieczna bylina może żyć 20-30 lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach siedliskowych nawet dłużej. Jest to roślina wytrzymała, dobrze znosząca różne warunki glebowe i klimatyczne. Kwitnie wcześnie, bo już w kwietniu i maju dekoruje ogród fioletowo-różowymi kwiatami w kształcie wzniesionych dzwonków.

  • Platykodon (rozwar) wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) 

Ta bylina żyje około 15 lat, a jej duże, dzwonkowate kwiaty w kolorze niebieskim, różowym lub białym każdemu ogrodowi dodadzą lekkości. Kwitnie od lipca do sierpnia, a jedynym jej wymaganiem jest słoneczne stanowisko. Jeśli szukasz oryginalnego uzupełnienia przestrzeni na rabacie lub chcesz ciekawie udekorować taras, dostawiając donicę z kwitnącą rośliną, platykodon sprawdzi się doskonale.

  • Szałwia omszona (Salvia nemorosa) 

Ta roślina żyje około 10 lat, ale sama się rozsiewa i zagęszcza, więc raz zasadzona, może być ozdobą ogrodu przez dziesięciolecia. Jej kwiaty mają postać wysokich, fioletowych kłosów, może mieć też kwiatostany różowe bądź białe. Kwitnie bardzo długo, od czerwca do września i jest prosta w uprawie.

szałwia Kwiaty szałwii wznoszą się, jak gęste pióropusze. Pasują do rozmaitych kompozycji ogrodowych, zarówno jako pierwszy plan nasadzeń, jak i tło dla niziutkich kwiatów czy roślin okrywowych. Fot. ruckszio/123rf.com

  • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) 

Ta bylina długowieczna dożywa 10 lat, ale przez ten czas rozsieje się tyle razy, że nawet po upływie tego czasu nie zniknie sama z twojego ogrodu. Ma duże, różowe lub białe kwiaty z wyraźnym, kolczastym środkiem oraz ciemnozielone liście i już na pierwszy rzut oka widać, że należy do rodziny astrowatych. Kwitnie od lipca do września, jest łatwa w pielęgnacji, choć czasem wymaga podwiązywania.

  • Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii) 

Tawułka przy odpowiedniej pielęgnacji może żyć nawet 20 lat. Jej dumnie wzniesione pióropusze pełne drobnych kwiatów mają kolory białe, różowe, czerwone lub fioletowe, a tło dla nich stanowią pierzaste liście. Świetnie się sprawdza w cieniu i w półcieniu, a kwitnie od czerwca do sierpnia.

  • Juka karolińska (Jucca filamentosa)

Juka to bardzo dostojna bylina, która odpowiednio pielęgnowana dożyje nawet 20 lat. Jest odporna na suszę i poradzi sobie nawet w jałowym podłożu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, tworząc imponujące, wysokie wiechy złożone z wielu kremowobiałych, dzwonkowatych kwiatów. Kwiaty wystrzeliwują w górę spośród mieczowatych liści, uformowanych w równe rozety.

Przeczytaj również: Hipnotyzujące ozdoby ogrodu. Poznaj rośliny o pstrych i oryginalnych liściach

Jak dbać o długowieczne byliny kwitnące?

Wartość długowiecznych bylin kwitnących trudno przecenić. Dzięki nim można zaaranżować przestrzeń w ogrodzie, trwale wprowadzając do niej ulubione kolory, kształty i zapachy, czyniąc tym sposobem niemałe oszczędności w domowym budżecie. Jednak o tym, czy spełnią się w roli nadanej im w ogrodzie, decyduje odpowiednia pielęgnacja.

kwiaty ogród Mocno wyeksponowane, rosnące w monokulturze byliny wieloletnie nadają twojej rabacie określony styl. Niektóre wprost uwielbiają stanowiska słoneczne i nie potrzebują wiele uwagi przy pielęgnacji. Fot. Artem Stepanov/CanvaPro

Jak dbać o długowieczne byliny kwitnące? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że składa się na nie wiele gatunków roślin. Większość z nich jest łatwa w uprawie, wymaga słonecznego stanowiska i poradzi sobie nawet w jałowej glebie. Jednak tak, jak w każdej innej grupie, znajdą się wyjątki, np. funkie potrzebują cienia, a piwonie żyznej, dobrze nawiezionej na początku uprawy i regularnie odżywianej gleby.

Jeśli chcesz zapewnić roślinom wieloletnim dobre warunki wzrostu i utrzymania walorów dekoracyjnych przez więcej niż kilka sezonów, powinieneś pamiętać o ich odmładzaniu, czyli pozbywaniu się zdrewniałych oraz martwych łodyg, a także ścinaniu przekwitłych kwiatostanów. To często decyduje nie tylko o dłuższym kwitnieniu bylin, ale i o tym, czy z czasem nie zdziczeją. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym roślin jest ich cięcie.

Zanim przejdziesz do wykonania pierwszego cięcia, zapoznaj się z potrzebami konkretnych okazów, ponieważ nawet w ramach jednej rodziny roślin występują różnice w niezbędnej im pielęgnacji: piwonie tniemy na koniec lata, jeżówki wiosną, a funkie obejdą się bez tego zabiegu. Niezależnie od tego, jakie rośliny zapragniesz wprowadzić do swojego ogrodu, zawsze najważniejsza będzie wiedza o tym, z jakim gatunkiem masz do czynienia i jakich warunków rzeczywiście potrzebuje do stworzenia prawdziwego spektaklu kwitnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najładniejsze drzewa do małych ogrodów. Kwitną, pachną i zmieniają kolory na jesień

Jej kwiatostany przypominają gęsią szyję. Czego potrzebuje tojeść orszelinowa, aby dobrze rosnąć i długo kwitnąć?

Ma dekoracyjne liście, a ślimaki jej nie znoszą. Miodunka – ciekawe gatunki i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.