Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odżywcza mikstura do podlewania tui we wrześniu. Są gęste i nie brązowieją

Tuje są częstym wyborem w wielu ogrodach, gdyż pełnią rolę dekoracyjną i doskonale nadają się do tworzenia eleganckich żywopłotów. Cenimy je za niewielkie wymagania i piękny wygląd przez cały rok (zachowują swoją intensywną zieleń nawet w zimie). Chociaż tuje nie są wybredne, we wrześniu należy o nie właściwie zadbać. Warto zaopatrzyć je w niezbędne składniki odżywcze, które umożliwią im zdrowy wzrost i pomogą przygotować się do zimy. Sprawdź, jak zrobić odżywczą miksturę do podlewania tui we wrześniu, dzięki której nasze żywotniki będą gęste i soczyście zielone.   

Odżywcza mikstura do podlewania tui we wrześniu. Są gęste i nie brązowieją
Jak dbać o tuje we wrześniu? Podlej żywotniki odżywczą miksturą, a będą gęste i lepiej przygotowane do zimy. Fot. Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Spis treści:

Jak dbać o tuje we wrześniu?

Tuje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników zieleni. Pełnią rolę dekoracyjnych soliterów, tworzą piękne żywopłoty czy urozmaicają rabaty. Posadzone przy ogrodzeniu chronią przed kurzem i hałasem, a dodatkowo zapewniają prywatność. Tuje zachowują swoją barwę przez cały rok, dzięki czemu stanowią atrakcyjny element dekoracyjny nawet zimą. Choć żywotniki uchodzą za rośliny mało wymagające, aby cieszyły nasze oczy, potrzebują odpowiedniej opieki. Jak dbać o tuje we wrześniu? Jest to dobry moment, aby rozpocząć przygotowanie roślin do zimy. Aby były bujne, gęste, intensywnie zielone i wyglądały na zdrowe, niezwykle ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja.  

Niezbędną czynnością jest podlewanie tui – we wrześniu powinno ono być regularne, ale umiarkowane. Zabieg ten pozwoli roślinom zgromadzić zapasy wody na zimę i zapobiec suszy fizjologicznej. Należy jednak unikać przelania, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Wrzesień to też dobry czas na uzupełnienie ściółki (najlepiej sprawdzą się trociny z drzew iglastych lub kora). Czynność ta pozwala utrzymać właściwy poziom wilgotności podłoża, a także zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem. Pod koniec lata (na przełomie sierpnia i września) warto przeprowadzić ostatnie cięcie tui. Ważne jest, aby nie zwlekać z tą czynnością, ponieważ rośliny muszą mieć czas na regenerację przed nastaniem mrozów. Przycinanie ma na celu nadanie żywotnikom odpowiedniego kształtu. Ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych, a także zapobiega gwałtownemu rozrostowi gałęzi.

jak dbać o tuje we wrześniu We wrześniu tuje potrzebują nawozów bogatych w potas, fosfor i magnez. Fot. Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

We wrześniu tuje potrzebują również nawożenia. W tym okresie należy stosować nawozy o wysokiej zawartości fosforu i potasu, które wzmocnią żywotniki i ułatwią im przetrwanie zimy. Warto też zasilić tuje magnezem, ponieważ jego niedobór objawia się żółknięciem, brązowieniem i zasychaniem igieł. Należy przy tym unikać stosowania nawozów bogatych w azot, który stymuluje wzrost pędów i tym samym zmniejsza mrozoodporność roślin.  

Odżywcza mikstura do tui

Czym podlewać tuje we wrześniu? W sklepach ogrodniczych nie brakuje specjalistycznych preparatów do nawożenia żywotników. Jednak, aby dostarczyć roślinom potas, fosfor i inne niezbędne składniki odżywcze, można samodzielnie sporządzić odżywkę. W tym celu należy sięgnąć po skórki z bananów. Taką miksturę stosuję w swoim ogrodzie, dzięki czemu moje tuje są bujne, gęste, a przy tym nie brązowieją. Aby przygotować odżywczą miksturę do żywotników, kroję skórki z 4-5 bananów na kawałki, a następnie zalewam 4 litrami gorącej wody. Całość blenduję, po czym odstawiam na 2 dni. Na koniec przecedzam mieszankę i podlewam swoje tuje we wrześniu.

Skórki od bananów zawierają wiele cennych składników odżywczych, m.in. potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę oraz kwas krzemowy. Taka odżywcza mikstura jest bardzo dobrą alternatywą dla gotowych, mineralnych nawozów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Nawóz ze skórek bananów dostarczy tujom niezbędnych substancji pokarmowych. To sprawi, że będą one gęste, intensywnie zielone, a przy tym lepiej przygotowane do zimy.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sadzenie laurowiśni na żywopłot. Głębokość sadzenia, odległość od płotu i pielęgnacja

Wrzesień to ostatni dzwonek na ich sadzenie. Najpiękniejsze odmiany i uprawa serduszek okazałych

Czarne plamy na liściach hortensji. Jeszcze możesz je uratować

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.