Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czarne plamy na liściach hortensji. Jeszcze możesz je uratować

Hortensje to jedne z popularniejszych roślin ozdobnych, cenimy je za wielkie kule kwiatów, które unoszą się nad zielenią ich liści. To kwiaty dość odporne, o ile zapewni się im lekki półcień i kwaśny odczyn gleby. Zdarza się jednak, że na liściach hortensji pojawiają się czarne plamy. To oznaka czarnej plamistości liści, choroby grzybowej, której można zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad. Zaatakowane przez nią rośliny można uratować, podpowiadamy, jak to zrobić.  

Czarne plamy na liściach hortensji. Jeszcze możesz je uratować
Czarne plamy na liściach hortensji to oznaka choroby grzybowej. Fot. SaraTM/CanvaPro

Spis treści: 

Czarne plamy na liściach hortensji 

Pojawiające się na liściach hortensji czarne plamy mogą być objawem plamistości liści. Tę chorobę grzybową wywołuje grzyb Cercospora hydrangea, który zazwyczaj atakuje, gdy lato jest wyjątkowo wilgotne, a roślina przelana. Plamki początkowo są małe, z czasem robią się coraz większe, aż w końcu atakują cały liść i przenoszą się na pędy. Znajdziemy je po obu stronach liści. Wskutek infekcji hortensje słabną, przestają rosnąć, a ich największa ozdoba, czyli kwiaty, są mniejsze i mniej wybarwione. Roślina zaraża się tym patogenem wiosną, ale objawy dostrzegalne są dopiero latem. Początkowo choroba ujawnia się na dolnych liściach rośliny, które znajdują się najbliżej ziemi.  

Inną chorobą, która może być powodem plam na liściach hortensji, jest antraknoza. W tym wypadku plamy są jednak raczej brunatne i pojawiają się również na kwiatach rośliny. Grzyb wywołujący tę chorobę to Colletotrichum gloeosporioides, a jego atakom sprzyja ciepłe i wilgotne lato, ponieważ przenosi się wraz z kroplami wody.  

Przeczytaj również: W Anglii stosują tę mieszankę na czarną plamistość róż. Działa wyjątkowo skutecznie

Jak zwalczyć czarną plamistość na hortensjach? 

W przypadku czarnej plamistości liści na hortensjach trzeba działać natychmiast. W pierwszej kolejności obrywamy z rośliny zakażone liście i pędy. Nie wyrzucamy ich na kompost, ponieważ patogen może przetrwać tam zimę i zaatakować wiosną. Najlepiej wynieść je poza ogród lub spalić.  

Drugim krokiem w zwalczaniu czarnej plamistości liści na hortensjach jest oprysk rośliny. Można tu sięgnąć po chemiczne środki fungicydowe, stosując się ściśle do zaleceń producenta. Jeśli natomiast unikasz stosowania chemii w ogrodzie, sięgnij po domowe, naturalne opryski:  

  • Oprysk miedzianem 

Miedzian to środek, który jest dopuszczony do użytku w uprawach ekologicznych, nie szkodzi w żaden sposób ludziom, roślinom i zwierzętom, nie zanieczyszcza środowiska. Dostępny jest w sklepach ogrodniczych pod różnymi nazwami, a ponieważ może mieć różne stężenie, należy trzymać się ściśle instrukcji na opakowaniu.  

  • Opryski z polisacharydami 

W sprzedaży dostępne są również opryski o naturalnym składzie, zawierające polisacharydy. Oblepiają one grzybnię, nie dopuszczając do jej rozwoju. W tym przypadku przed zastosowaniem na plamistość liści hortensji również warto zapoznać się ze wskazówkami producenta.  

  • Oprysk z czosnku 

Czosnek ma właściwości grzybobójcze, poradzi więc sobie z plamistością liści hortensji. Wystarczy rozgnieść pięć ząbków czosnku i zalać je litrem wody, po czym odstawić na 12 godzin. Po tym czasie płyn należy odcedzić i przelać do butelki z atomizerem. Miksturą spryskujemy liście hortensji, poczynając od tych najbliżej ziemi. Zabieg powtarzamy trzy razy co tydzień.  

Choroby grzybowe, do których zaliczana jest plamistość liści, nie odpuszczają łatwo, warto więc monitorować hortensje pod kątem ich objawów.  

W jaki sposób zapobiegać czarnej plamistości na hortensjach? Fot. greenleaf191122/123RF

Zapobieganie czarnej plamistości na hortensjach 

Czarnej plamistości liści hortensji znacznie łatwiej jest zapobiegać niż ją później zwalczać. Rośliny rosnące na nieodpowiednim stanowisku lub niewłaściwie zaopiekowane podczas rutynowej pielęgnacji staną się łatwiejszym celem dla chorób grzybowych.

W zapobieganiu czarnej plamistości liści na hortensjach warto stosować się do kilku zasad:  

  • podlewaj rośliny bezpośrednio przy glebie, unikając moczenia liści; 
  • zachowaj odpowiednią odległość między roślinami, aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia. Pomoże też regularne odchwaszczanie rośliny; 
  • usuwaj opadłe liście i resztki roślinne wokół hortensji. Grzyby zimujące w martwych liściach mogą zainfekować rośliny wiosną; 
  • stosuj zrównoważone nawozy, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Zdrowe rośliny są bardziej odporne na choroby; 
  • zastosuj ściółkę organiczną wokół roślin, aby utrzymać wilgotność gleby i zapobiec rozpryskiwaniu się wody z gleby na liście, co może przenosić zarodniki grzybów. 
  • nadmierne nawożenie azotem może prowadzić do bujnego wzrostu liści, które są bardziej podatne na infekcje. Zrównoważone nawożenie pomaga w utrzymaniu zdrowych roślin. 
  • sadź hortensje w miejscach o odpowiedniej ekspozycji na słońce. Miejsca z porannym słońcem, ale osłonięte przed ostrym popołudniowym słońcem, są idealne. 
  • regularnie przycinaj rośliny, aby usunąć stare i chore pędy oraz poprawić cyrkulację powietrza wewnątrz rośliny. 

Profilaktyczne opryski z czosnku również pomogą w zapobieganiu infekcjom. Regularne stosowanie ich może znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się plamistości liści u hortensji. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak nie brązowe, to zielone. Dlaczego kwiaty hortensji zielenieją?

Przebije się kwitnącym lazurem wśród wrzosów i traw. Odmiany hortensji przebarwiające się jesienią

Wyglądem przypomina szafirki, kwitnie do późnej jesieni. Liriope szafirkowata zdobi ogród niezależnie od pory roku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.