Porady ogrodnicze

W ogrodzie tworzą zachwycające kompozycje. Jak uprawiać calle i obrazki włoskie?

Cantedeskia, arisema, obrazki włoskie – to jedne z najpopularniejszych roślin zaliczanych do grupy kwiatów obrazkowych. Są one przeznaczone do sadzenia w gruncie. Tworzą wspaniałe kompozycje kwiatowe, a ich egzotyczny wygląd zachwycą każdego. Jak uprawiać je w domowym ogrodzie? Sprawdź najważniejsze wskazówki. 

W ogrodzie tworzą zachwycające kompozycje. Jak uprawiać calle i obrazki włoskie?
Rośliny obrazkowate pochodzą z tropikalnych rejonów Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Pochodzenie roślin z grupy obrazkowych

Cantedeskia czy arisema to kwiaty należące do grupy roślin obrazkowatych, a dokładnie Araceae. Pochodzą one z rejonów tropikalnych, dlatego przez większość osób uważane są za okazy doniczkowe. Wymagają zapewnienia im właściwej temperatury. Doświadczeni ogrodnicy, przy włożeniu odrobiny wysiłku i zapewnieniu roślinom optymalnych warunków, mogą jednak pokusić się o ich wysadzenie z doniczek do gruntu, gdzie będą ozdabiać przydomowe rabaty.  

Obrazki włoskie – podstawowa charakterystyka roślin 

Grupa kwiatów obrazkowych złożona jest z blisko czterech tysięcy najróżniejszych gatunków, dzięki czemu możliwy jest wybór spośród setek ich wariantów. Decydując się na taką roślinę, należy pamiętać, że pochodzi ona z rejonów tropikalnych, gdzie panują odmienne warunki pogodowe niż w Polsce. Dlatego wybierając takie kwiaty w swoim ogrodzie, należy pamiętać, że staną się one ozdobą rabaty, ale jedynie sezonową. Zdecydowana większość z nich jest bardzo wrażliwa na działanie niskich temperatur. Spośród wielu najróżniejszych odmian możliwy jest jednak wybór tych, które będą rosnąć bez obaw o działanie niskich temperatur. Należy natomiast pamiętać, że przed nadejściem wiosny, nawet te odmiany trzeba odpowiednio przygotować do mrozów. Najprostszym sposobem jest zastosowanie ściółki w miejscu, w którym posadzone zostały cebulki. Część z roślin należących do tej grupy wymaga od ogrodników wykopywania ich cebulek z gruntu na okres zimowy. Początkujące w ogrodnictwie osoby mogą być zaskoczone takimi praktykami. Jednak od lat dokładnie taki sam sposób stosuje się w przypadku cebulek: 

  • dalii ogrodowych, 
  • mieczyków. 

Rośliny z grupy obrazkowych i ich kwiatostany 

Cechą łączącą zdecydowaną większość roślin z grupy obrazkowatych są ich niepowtarzalne kwiatostany. Te wyglądają niezwykle intrygująco. Zbudowane są z kolby, na której zakwitają kwiaty właściwe – męskie lub żeńskie. Kolba otoczona jest ozdobną pochwą, która oprócz walorów wizualnych pełni funkcję wabika dla wszelkiego rodzaju owadów zapylających rośliny. Zdarza się, że jest to również rodzaj pułapki na owady. Pochwa okalająca kolbę ma kształt lejka, który stopniowo ku dołowi robi się coraz węższy. Zależnie od konkretnej rośliny z grupy obrazkowatych ta może mieć różne kolory. Wybór w tym zakresie jest ogromny. 

Najpopularniejsze rośliny z grupy obrazkowych 

Rośliny obrazkowe to ogromna grupa różnych odmian. Część z nich jest natomiast wybierana częściej niż pozostałe. Popularnymi roślinami są więc takie okazy jak: 

  • cantedeskia, 
  • obrazki włoskie, 
  • arisema. 

Cantedeskia – charakterystyka rośliny 

Cantedeskia, czyli Zantedeschia znana jest w Polsce także pod inną nazwą – calla. Roślina ta pochodzi z regionów tropikalnej Afryki, głównie z terenów podmokłych, bagiennych. Jej cechą charakterystyczną są kwiaty w jednolitych i mocnych kolorach. Powinna być ona sadzona w glebie bardzo żyznej oraz na stanowisku mocno nasłonecznionym. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim nawadnianiu danego miejsca, gdyż cantedeskia preferuje miejsca wilgotne, a pH gleby, w której zostanie posadzona, powinno oscylować w okolicach 7. Najlepiej więc sprawdzi się gleba obojętna lub lekko zasadowa. Zapewniając roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, należy spodziewać się, że ta może urosnąć nawet do 60 centymetrów. 

Calla kwitnie krótko, wiosną. Fot. 123RF/PICSEL

Okres, w którym roślina kwitnie, przypada na wiosnę i przeważnie trwa do maksymalnie 1,5 miesiąca. W momencie, w którym przekwita, jej liście zaczynają stopniowo usychać. Nie należy wówczas jej podlewać. Pod koniec miesięcy letnich trzeba natomiast wykopać ją ze stanowiska w ogrodzie i przesadzić do odpowiednio dopasowanej pod względem wielkości doniczki. Na okres jesienno-zimowy roślina powinna zostać umieszczona w pomieszczeniu, w którym panują dobre warunki, a temperatura jest stosunkowo stabilna – na poziomie 10°C. Pod koniec zimy, doniczkę należy przenieść do pomieszczenia, w którym jest nieco wyższa temperatura pokojowa i rozpocząć jej podlewanie. Intensywność podlewania powinna być większa w momencie, kiedy na roślinie zaczną pojawiać się pierwsze pąki kwiatowe.  

Cantedeskia występuje w różnych odmianach, a te odróżniają się odmiennymi kolorami kwiatów: 

  • żółte – np. Captain Tendens, 
  • różowe – np. Captain Rosette, 
  • biało zielone – np. Green Goddess. 

Oprócz różnorodnych barw kwiatów rośliny te odróżniać się mogą również ozdobnymi liśćmi. Dla przykładu odmiana Captain Tendens ma liście ozdobione cętkami.  

Arum italicum – obrazki włoskie w ogrodzie 

Obrazki włoskie, czyli Arum italicum, są jednymi z nielicznych w grupie roślin obrazkowych. Co więcej, to właśnie one  wykazują odporność na działanie niskich temperatur. Cecha ta umożliwia ogrodnikom pozostawianie ich w gruncie na okres zimowy, bez konieczności wykopywania. Warto jednak zadbać o odpowiednie warunki dla nich. Gleba, w której się znajdują, powinna być zabezpieczona warstwą ściółki, jeszcze przed nadejściem pierwszych chłodów. Wówczas można mieć pewność, że roślina przetrwa i ponownie zakwitnie wiosną. Sadząc Arum italicum, warto pamiętać, aby ich bulwy wkopywać w ziemię na wiosnę.

Obrazki włoskie kwitną latem Fot. 123RF/PICSEL

Okres zakwitania kwiatów przypada bowiem na miesiące letnie. Decydując się na tę roślinę, należy zapewnić jej miejsce częściowo zacienione. Gleba powinna być próchnicza oraz odpowiednio wilgotna. Podczas kwitnienia, pochwa kwiatowa jest w kolorze żółto-zielonym, natomiast sama kolba w kolorze żółtym. Dodatkowo roślina wydziela bardzo mocny zapach. Poza kwiatem rośliny te wytwarzają czerwono-pomarańczowe owoce, pełniące funkcję ozdobną. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że są one trujące. 

Arisema – egzotyczne kwiaty na ogrodowej rabacie 

Arisema to równie popularna roślina z tej grupy obrazkowych, które można spotykać w przydomowych ogródkach. Występuje nieco rzadziej niż wcześniej opisywane odmiany, jednak ogrodnicy w ostatnich latach poszukują jej coraz częściej. Zachwyca przede wszystkim swoimi ciekawymi, typowo egzotycznymi kwiatami. Jest ona dość odporna na działanie niskich temperatur, chociaż w przypadku przymrozków wymaga specjalnego zaopiekowania się nią. 

Arisema dorasta do 40 cm Fot. 123RF/PICSEL

Roślina ta może dorastać do około 40 centymetrów. Okres kwitnięcia rośliny przypada na czas wiosenny. Następnie bulwa w ziemi zamiera, a jej miejsce zastępuje nowo utworzona. Arisema zdecydowanie preferuje stanowiska zacienione i leśne. Nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Gleba, w której ma zostać posadzona, powinna być próchnicza i żyzna, wówczas można osiągnąć najlepsze wyniki uprawy. W przeciwieństwie do cantedeskii roślina ta nie zadziwia tak fascynującymi i żywymi kolorami. Na uwagę zasługuje jednak jej sama pochwa kwiatowa o iście egzotycznym wyglądzie. Zależnie od odmiany może mieć ona kolor zielony, bordowy czy nawet białoróżowy. 

Przeczytaj: 

Matura 2022: Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi z matematyki

Runianka japońska: tajniki uprawy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "W ogrodzie tworzą zachwycające kompozycje. Jak uprawiać calle i obrazki włoskie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.