Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W Anglii stosują tę mieszankę na czarną plamistość róż. Działa wyjątkowo skutecznie

Róże zdobią ogrody swoją niezwykłą urodą przez długie tygodnie, a dodatkowo występują w wielu kolorach. Niestety są podatne na atak różnego rodzaju grzybów, które mogą prowadzić do osłabienia roślin oraz uniemożliwić im kwitnienie. Największe zagrożenie dla naszych krzewów stanowi czarna plamistość róż. W wyniku porażenia rośliny wolniej rosną i słabo kwitną, a ich liście stopniowo żółkną, po czym opadają. Jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć czarną plamistość róż i uratować swoje krzewy, ten artykuł jest dla ciebie. Poznaj angielską metodę na walkę z tą chorobą, a twoje kwiaty uzyskają dawną urodę.       

W Anglii stosują tę mieszankę na czarną plamistość róż. Działa wyjątkowo skutecznie
Twoje róże zaatakowała czarna plamistość? Sprawdź, jak zwalczyć chorobę i przywrócić krzewy do zdrowia. Fot.salarko/123RF.com

Spis treści:

Czarna plamistość róż

Róże są niezwykle lubiane ze względu na swój majestatyczny wygląd. Występują w różnych kolorach i formach, a niektóre odmiany urzekają pięknym zapachem. Warto jednak wiedzieć, że uprawa tych krzewów nie należy do najprostszych, gdyż mają swoje specyficzne wymagania i potrzeby, a dodatkowo są podatne na ataki patogenów. Jedną z najpowszechniejszych, a zarazem najgroźniejszych chorób jest czarna plamistość róż, która jest wywołana przez grzyb Diplocarpon rosae. Jej rozwojowi sprzyjają temperatury w granicach 15-27 st. C oraz utrzymująca się przez dłuższy czas deszczowa pogoda.  

Pierwsze objawy czarnej plamistości róż pojawiają się głównie na blaszkach liściowych. Wówczas na liściach występują plamy o różnych barwach – mogą być brązowe, szare bądź czarne. Z czasem zlewają się one ze sobą i zajmują coraz większą powierzchnię blaszki. Tkanki pomiędzy plamami zaczynają żółknąć, a zainfekowane liście przedwcześnie opadają. Ponadto plamki mogą pojawić się na łodygach. Czarna plamistość róż nie tylko szpeci wygląd naszych krzewów, ale również prowadzi do ich znacznego osłabienia, a w ostateczności nawet i zamierania.      

Jak zapobiegać czarnej plamistości róż?

Podstawą jest profilaktyka. Aby róże zdrowo się rozwijały i obficie kwitły, należy zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Krzewy te kochają słońce, dlatego powinny otrzymywać go co najmniej 5-6 godzin dziennie. Najlepsze będą miejsca z dobrą cyrkulacją powietrza, ale nie mogą one być narażone na działanie silnego wiatru. Niemniej ważne jest, aby zapewnić różom żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane, ponieważ nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, z tym czarnej plamistości róży. Strumień wody kierujemy na ziemię przy podstawie krzewu, unikając przy tym moczenia liści i kwiatów.   

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również przycinanie. Czynność ta przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza wewnątrz krzewów, co jest kluczowe dla zapobiegania chorobom grzybowym. Oprócz tego pozwala pozbyć się martwych, chorych i uszkodzonych pędów, które mogą być źródłem patogenów. Co więcej, należy regularnie usuwać spod krzewów resztki roślinne, w tym opadłe liście.

czarna plamistość róż Czarna plamistość liści objawia się głównie plamami na liściach. Fot.Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Naturalny sposób na czarną plamistość róż – metoda angielska

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to słowa słynnego greckiego lekarza Hipokratesa, który jest uważany za ojca medycyny. Co jednak w przypadku, gdy nasze róże zaatakowała czarna plamistość? Jak uratować rośliny i przywrócić im zdrowy wygląd? Koniecznie wypróbuj angielską metodę, którą stosuje coraz więcej ogrodników. Zamiast sięgać po specjalistyczne preparaty grzybobójcze, warto przygotować domowy oprysk z kilku łatwo dostępnych składników, które praktycznie każdy ma w swojej kuchni, a mianowicie:

  • szklanka wody destylowanej,
  • 1 łyżka octu,
  • 1,5 łyżki sody oczyszczonej,
  • 1 łyżka oleju roślinnego,
  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, po czym wlewamy mieszankę do 4 litrów wody. Takim preparatem spryskujemy róże, które zaatakował grzyb. Oprysk wykonujemy co 7-10 dni (zwłaszcza po opadach deszczu). Pomoże to zwalczyć czarną plamistość róż, a nasze krzewy będą zdrowo rosły i obficie kwitły.

Źródła: moowy.co.uk, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ćma bukszpanowa atakuje krzewy drugi raz. Szybko zastosuj sprawdzony oprysk

Jak nie brązowe, to zielone. Dlaczego kwiaty hortensji zielenieją?

Późnym latem mączniak prawdziwy atakuje ze zdwojoną siłą. Domowym opryskiem zwalczysz go w 3 dni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.