Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?

Karczownik ziemnowodny to szkodnik, którego obecność w ogrodzie łatwo pomylić z działalnością kretów. Na trawniku pojawiają się nieregularne kopczyki z ziemi, a korzenie roślin są poniszczone. Zwalczanie karczowników w ogrodzie.

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Zwalczanie karczownika w sadzie i ogrodzie

Karczownik ziemnowodny to gryzoń z rodziny chomikowatych, znany również jako polnik ziemnowodny lub szczur wodny. Przeważnie zamieszkuje tereny w pobliżu zbiorników wodnych i rzek, ale często pojawia się również w ogrodach. Powszechnie uważa się go za szkodnika, ponieważ podgryza korzenie roślin i niszczy trawniki, wykopując na nich kopczyki. Z tego też powodu łatwo pomylić jego obecność, z działalnością kretów. Jest objęty częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że aby pozbyć się karczownika z ogrodu, należy używać bezpiecznych, humanitarnych metod, które go nie skrzywdzą. 

Karczownik a szczur

Chociaż bywa nazywany wodnym szczurem, karczownik nie ma wiele wspólnego z „miejskim” gryzoniem. Jego ciało osiąga długość 15-25 cm. Ma charakterystyczny, nieowłosiony długi ogon (6 – 15 cm), niewielkie uszy i wyłupiaste oczy. Sierść karczownika jest brązowa, rzadziej czarna, a od spodu – jasna, szarawa lub brunatna. Zwierzę nie zapada w sen zimowy, więc aktywne jest przez cały rok. Szczyt jego dobowej aktywności przypada na wczesne godziny poranne. W okresie letnim żywi się korzeniami, kłączami oraz cebulami roślin, czym niestety przyczynia się do niszczenia ogrodów i pól uprawnych. Nie gardzi również owadami i mięczakami.

Karczownik - kopce. Czym różnią się od kopców kretów?

Podobnie jak krety, karczowniki wykopują podziemne korytarze, których długość sięga nawet kilkunastu metrów. Przekrój nory karczownika jest owalny, a średnia dość duża - ma ok. 5 cm. Z ziemi wyrzucanej podczas kopania tuneli, powstają kopce, mniejsze, niższe, bardziej spłaszczone niż kretowiska.

Jak wygląda kopiec karczownika?

W jaki sposób odróżnić kretowiska od kopców karczowników? Przede wszystkim nie będzie w nich resztek korzeni, a ziemia, z której są usypane będzie bardziej zbrylona. Karczowniki odbudowują zniszczone korytarze - jeśli więc napotkamy dziwny kopczyk w ogrodzie, wystarczy go odkopać na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli na drugi dzień kopiec ostanie odbudowany, to znak, że w ogrodzie pojawił się karczownik.

fot. Kopce kreta / 123RF/PICSEL 

Karczownik - jak się pozbyć?

Istnieje kilka sposobów na zwalczanie karczownika w sadzie i ogrodzie.

Pułapki na karczownika. Pułapki żywołowne i rurkowe – umieszcza się je w wydrążonych tunelach (np. tuż przy świeżym kopcu). Mają one po dwa wejścia i specjalne dźwignie z zapadkami, blokującymi drogi ucieczki. Karczownika do środka pułapki zwabi kawałek selera lub marchewki. Łapki te pozwalają na humanitarne złapanie zwierzęcia i przeniesienie go poza obszar ogrodu. Po założeniu zasadzki należy sprawdzać ją codziennie. Na rynku dostępne są również mniej "pokojowe" pułapki kleszczowe (działające jak szczypce) oraz tzw. gilotynki, które zakleszczają zwierzę, gdy do nich podejdzie.

Jak przegonić karczownika? Zapory z siatek

Dobrą metodą jest również stosowanie zapór przeciwko kopiącym szkodnikom, które ograniczą im dostęp do korzeni roślin. W miejscu planowanych nasadzeń umieścić można gęstą siatkę zabezpieczającą z tworzywa sztucznego. Tak przygotowane podłoże zasypuje się grubą warstwą ziemi (50 – 60 cm) i dopiero później wysiewa się na nim nasiona trawy lub rozkłada darń z rolki. Rośliny sadzić można w stalowych lub plastikowych siatkach.

Odstraszacz na karczowniki

Podobnie jak krety, karczowniki nie znoszą uciążliwych dźwięków i wibracji. W sklepach ogrodniczych bez problemu kupić można elektroakustyczne odstraszacze na karczowniki, które emitują drgania i nieprzyjemne dla gryzonia fale dźwiękowe. Przeważnie wtyka się je w kopce usypane przez karczowniki. Taką odstraszającą pułapkę wykonać można także samodzielnie, wbijając w kopiec metalową tyczkę z osadzoną na czubku szklaną butelką lub puszką, nie jest to jednak estetyczny widok w ogrodzie.

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu? Zapachowe odstraszacze na karczowniki

Karczowniki można przegonić przy pomocy zapachu. Zwierzęta te mają wrażliwe zmysły węchu, więc w ich tunelach warto umieścić gałązki intensywnie pachnących roślin (czarny bez, lawendę, miętę, aksamitki) lub intensywnie pachnące warzywa: czosnek czy cebulę, lub też obierki po owocach cytrusowych. Dostępne w sklepach preparaty odstraszające gryzonie mocnym zapachem (krety i nornice) również dobrze zadziałają na karczowniki. 

Jak przepłoszyć karczowniki?

Sposobem na wypłoszenie karczownika z ogrodu jest również regularne zalewanie ogrodu wodą. Wystarczy wykopać w kilku miejscach głębokie otwory i wlewa o nich wodę. Karczowniki umieją pływać, jednak nie przepadają za ciągłym przebywaniem w podmokłym środowisku – szybko więc uciekną z „wilgotnego” terenu.

Przeczytaj, jak pozbyć się nornic z ogrodu » 

Deccoria.pl

Reklama

Polecamy artykuły:

Apteka w ogrodzie: Krwawnik pospolity

Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie

Sposoby na upały w domu. Jak schłodzić mieszkanie?

Najpiękniejsze krzewy ozdobne: Budleja Dawida, budleja skrętnolistna

Jak pielęgnować kosaćce (irysy) w ogrodzie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Użytkownik deccoria

U mnie skutecznie krety przekopały trawnik. Chciałam się ich jakoś humanitarnie pozbyć i zakopałam kilka niedrogich woreczków kunagone w ziemi. Zapach psiej sierści skutecznie je odstraszył, a ja nie musiałam ich zabijać czy łapać w jakieś pułapki, a i tak mam już spokój ;)

stan49

Karczownika (szczura wodnego) łatwo rozpoznać po spłaszczonym ogonie. W ogrodach bywa rzadko , jak w pobliżu nie ma rzek, rowów lub stawów. Na zimę buduje nory w skarpach w których mieszka lub żeremia jak bobry. Woli ryby, ddżownice lub robaki niż korzenie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.