Porady domowe

Sposoby na upały w domu. Jak schłodzić mieszkanie?

W Polsce właśnie rozpoczął się sezon gwałtownych wahań temperatury. Podczas upałów wiele osób skarży się na złe samopoczucie i trudności z koncentracją. Jak uniknąć przegrzania organizmu, gdy słupek rtęci wskazuje 30 stopni powyżej zera? Przestawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą przetrwać gorące dni. Poznaj skuteczne sposoby na upał w mieszkaniu. 

Sposoby na upały w domu. Jak schłodzić mieszkanie?
fot. 123RF/PICSEL

Fala upałów w Polsce

Meteorolodzy alarmują, że do Polski nadciąga fala upałów. W kolejnych dniach słupki rtęci w całym kraju mają wskazywać ok. 33-36 st C. Sprawdź prognozę pogody długoterminową na Interia.pl Gdy na zewnątrz jest gorąco, myślimy o tym, jak szybko ochłodzić pokój. Nie bez przyczyny w czasie upału ze sklepów masowo znikają wentylatory. Wytwarzany przez te urządzenia wiatr natychmiast przynosi ulgę, dając wrażenie chłodu. Niestety wspomniany efekt jest krótkotrwały – ustaje po wyłączeniu wiatraka. Poza tym wentylator bywa niebezpieczny dla czworonogów, gdyż powiew zimnego powietrza może powodować u nich choroby. Jakie są inne sposoby na upał w pokoju? Niektórzy sugerują również, by przed wiatrakiem umieścić schłodzone butelki lub miskę z lodem, co dodatkowo ma obniżać temperaturę powietrza wprawianego w ruch. Chłodzić się można również przy użyciu „chłodnego” kompresu. Do termofora, zamiast wrzątku przelewamy zimną wodę. Można go również schłodzić w lodówce.

domowe sposoby na upał w domu fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj: Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji

Jak chłodzić dom w upały?

Jako alternatywę dla wiatraka warto rozważyć zakup klimatyzacji. Zamontowany w mieszkaniu pozwala utrzymać stałą temperaturę powietrza przez 24 godziny na dobę. Wprawdzie korzystanie z klimatyzacji ma swoje złe strony, m.in. zwiększa podatność człowieka na drobne infekcje, jednak w czasie ekstremalnych upałów warto choć 2-3 godziny spędzać w klimatyzowanych pomieszczeniach, by uniknąć przegrzania organizmu. Ciekawą, choć kosztowną propozycją jest instalacja chłodzenia sufitowego. Tworzy je system paneli z rurkami, przez które przepływa zimna woda. Systemem steruje się za pomocą termostatu. Zasada działania jest prosta i opiera się na ciągłej cyrkulacji  – gorące, lżejsze powietrze schładzane jest pod sufitem, przez co przesuwa się ono na dół. O wykonaniu tego typu instalacji warto jednak pomyśleć przed sezonem letnim. 

Domowe sposoby na upał w mieszkaniu

Jeśli w ciągu dnia rzadko wychodzimy na zewnątrz, a nie możemy sobie pozwolić na zakup kosztownych urządzeń chłodzących, powinniśmy skorzystać z trików podpatrzonych u mieszkańców ciepłych krajów. Przede wszystkim wietrzenie domu planujmy na godziny poranne lub tuż po zmroku, kiedy powietrze jest rześkie. W ciągu dnia chrońmy zaś wnętrze domu przed żarem i nie otwierajmy szeroko okien. Jak schłodzić mieszkanie? Jeśli nie masz rolet lub żaluzji, zamiast delikatnych koronkowych firanek, sięgnij po białe, bawełniane prześcieradła i zawieś je w oknach. Odbiją one część promieni słonecznych, co sprawi, że wnętrza pomieszczeń nie będą się bardzo nagrzewać. 

Przeczytaj: Domowa klimatyzacja z butelek PET

Praktyczne są również żaluzje i rolety, bo zabezpieczają przed nasłonecznieniem oraz hałasem. Natomiast najmniej popularne rozwiązanie to montaż przeciwsłonecznych szyb. W sklepach dostępne są również przeciwsłoneczne folie na okna, które redukują ilość energii słonecznej, trafiającej do domu oraz ograniczają oddziaływanie promieni UV. Montuje się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie szyb, chociaż w tym drugim wypadku są bardziej skuteczne, ponieważ ograniczają przenikanie promieni słonecznych do środka. Okleiny wykonane są zazwyczaj z poliestru. Rynek oferuje modele zacieniające pomieszczenia oraz niewidoczne, przezroczyste.

Przeczytaj: Jak wybrać klimatyzator do domu?

Wysokie temperatury utrzymują się również w nocy. Dla poprawy jakości snu warto wymienić pościel na taką, która jest wykonana z tkanin przepuszczających powietrze: bawełny, jedwabiu, satyny. Kołdra na lato powinna być lekka, cienka i przewiewna.

Domowe sposoby na upał

Istnieją również sposoby na przetrwanie upałów, które nie wymagają nakładów finansowych. Pierwszy z nich to napełnienie wanny lub głębokiego naczynia zimną wodą. Ciecz podczas parowania obniży temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie zwiększy wilgotność powietrza. Podobny efekt przyniesie rozwieszenie w pobliżu okien mokrych ręczników.

Na komfort cieplny wpływa również wilgotność powietrza. W warunkach podwyższonej wilgotności pot, który jest częścią naturalnego mechanizmu ochrony przed przegrzaniem, nie odparowuje tak szybko z powierzchni skóry. To ogranicza zdolność organizmu do schłodzenia się. Nie przesadzajmy więc z nawilżaniem powietrza w domu i utrzymujmy wilgotność na stałym poziomie, ok. 40-60 %.

upał w domu fot. Pixabay.com

Co jeść w upalne dni?

Niezwykle prostym, lecz zapomnianym trikiem jest ponadto ograniczenie użytkowania urządzeń elektrycznych. Włączony komputer, telewizor czy nawet radio nagrzewają się, a następnie oddają ciepło, zwiększają niestety temperaturę powietrza. Również gotowanie i pieczenie w czasie upałów nie jest wskazane – lepiej postawić na sałatki albo chłodniki. Zwłaszcza że lekkie potrawy oraz duża ilość płynów są tym, czego w gorące dni nasz organizm potrzebuje najbardziej.

Jak poradzić sobie w upał bez klimatyzacji? Napoje na lato

Pamiętajmy, by odpowiednio się nawadniać. Punktem wyjścia jest przyjmowanie dużej ilości płynów. W czasie upału wraz z potem nie tylko pozbywamy się wody, ale też soli mineralnych, dlatego tak ważne jest, by uzupełniać poziom elektrolitów – do wody lub herbaty warto dodać szczyptę lub dwie soli.

Jak schłodzić psa?

O ile jednak my możemy ochronić się przed upałem, nasze zwierzątka domowe – podobnie jak małe dzieci – niekoniecznie potrafią sobie z tym poradzić. Jak możemy im pomóc, zwłaszcza w sytuacji, gdy na kilka godzin zostawiamy je w domu bez opieki? Przede wszystkim pamiętajmy, by nie zamykać szczelnie okien, gdyż musimy zapewnić pupilom stały dopływ tlenu. Czworonogi i gryzonie powinny też uzyskać dostęp do wystarczającej ilości wody, najlepiej o temperaturze pokojowej (niedopuszczalne jest wrzucanie do miseczki kostek lodu, gdyż zbyt zimna może naszym czworonogom zaszkodzić!). Opuszczając mieszkanie, zostawmy również otwartą łazienkę, bo podczas upałów to najchłodniejsze pomieszczenie. Pies czy kot będzie mógł położyć się na zimnych kafelkach i do powrotu właścicieli przebywać w cieniu.

Autor: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pandemia omdleń. Co robić, gdy ktoś zasłabnie na ulicy – wyjaśniają ratownicy medyczni

Sprawdź, czy pijesz wystarczająco dużo wody. Zrób nasz szybki test

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.