Dwuwymiarowe choinki
Gdy w domu nie ma miejsca na żywe drzewko, a jesteśmy otwarci na nowatorskie rozwiązania, proponujemy wykonanie choinki przywieszanej lub umocowanej na ścianie. Taka dekoracja wcale nie jest pozbawiona uroku. Drzewko można namalować na tablicy albo naszyć metodą patchworku na kawałek płótna i zawiesić zamiast obrazu. Innym pomysłem jest tekturowa choinka, nawet dużej wielkości, którą można wymalować farbami albo wykleić stronami z gazet. Minimalistom proponujemy rozklejenie na ścianie czarnej taśmy w kształcie choinki. Inna opcja to rozmieszczenie na ścianie światełek tak, by przypominały bożonarodzeniowe drzewko. W ten sam sposób można pozawieszać bombki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ozdoby przyklejamy do ściany za pomocą dwustronnej taśmy klejącej lub specjalnej plasteliny do montażu. Przybijanie gwoździ, by utrzymały cięższe dekoracje takie, jak drewniane elementy wymaga już poświęcenia ściany, która po świętach wymagałaby remontu. Chociaż płaskie choinki wykonane z desek czy listew można zwyczajnie oprzeć. Niemal dwuwymiarową alternatywą dla zwykłej choinki może być też kompozycja z półek lub obrazów, na których porozstawiamy i pozawieszamy świąteczne akcesoria. Taką choinkę możemy wykonać z tego, co tylko podpowie nam wyobraźnia. Mogą to być nawet samoprzylepne karteczki czy foremki na babeczki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Żywe choinki w nieoczywistych konfiguracjach
Jeżeli nie ma możliwości choćby niewielkiego przemeblowania, by ustawić choinkę, a nie godzimy się na symboliczny akcent świąteczny w postaci stroika i koniecznie chcemy mieć w domu zielone iglaste drzewko, mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest kupienie niewielkiej sadzonki świerka lub jodły w ozdobnej donicy, która stanie na parapecie okna, na komodzie czy ławie. Koniecznie należy umieścić ją na podwyższeniu, będzie się lepiej prezentowała i sprawiała wrażenie większej. Nie należy przesadnie jej ozdabiać, a jej naturalny zapach można podsycić świecą o zapachu drzewa iglastego.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Gdy jednak malutka choinka nie wystarcza, możemy odwołać się do naszej ludowej tradycji wieszania podłaźniczki. Zanim na ziemiach polskich pojawiła się choinka, w chatach, w których było bardzo mało miejsca, wykorzystywano jedyną wolną przestrzeń. U powały wieszano gałąź sosnową lub czubek jodły skierowany w dół. Przyczepiano do nich jabłka, orzechy, pierniczki, bibułowe wstążki, słomiane gwiazdki, świeczki. Trudno wyobrazić sobie typową podłaźniczkę we współczesnym mieszkaniu w mieście. Inspirując się tą tradycją, można jednak przymocować do sufitu dużą, iglastą gałąź i przyczepić do niej np. bombki na kolorowych wstążkach o różnej długości. Taka forma choinki z pewnością zachwyci.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Innym pomysłem jest postawienie choinki na balkonie, najlepiej na wprost przeszklonych drzwi. Wtedy będziemy mogli z ciepłego wnętrza domu podziwiać przybrane drzewko, podczas gdy jego żywotność przedłuży się dzięki niższej niż w pomieszczeniu temperaturze. Jedynym minusem jest to, że pozbawimy się aromatu choinki, a zawieszenie choćby światełek w mroźny dzień będzie nie lada wyzwaniem.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nie sposób odmówić sobie radości wynikającej ze zdobienia świątecznego drzewka i, co więcej, jeżeli wierzyć magicznej symbolice słowiańskiej, powodzenia, miłości i ochrony domu przed złymi mocami, które zapewnia choinka. Podzielcie się z nami już realizowanymi pomysłami na świąteczne drzewko.
Zobacz, jak z małym metrażem poradzili sobie naszi Użytkownicy