Spis treści:
Czego nie lubią storczyki?
Storczyki w trakcie kwitnienia są niezwykle piękne. Długo zachwycają barwnymi, orientalnej urody kwiatami, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki i właściwą pielęgnację. Zadanie to nie zawsze jednak okazuje się łatwe, ponieważ uprawiane w domach storczyki ze względu na tropikalne pochodzenie mają dość specyficzne wymagania. Jeśli chcemy, aby zdrowo rosły i długo kwitły, a potem wytwarzały kwiaty na nowo, musimy wiedzieć, jakich warunków nie tolerują. Czego nie lubią storczyki?
- Braku światła – większość gatunków storczyków wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Nie służą im pełne słońce i cień.
- Zimnej wody prosto z kranu – wywołuje ona szok u roślin. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej, która jest odstana.
- Chłodu i upałów – storczyki nie lubią tak skrajnych warunków. Większość popularnych gatunków preferuje temperaturę pokojową.
- Ciężkiej ziemi – zwykła ziemia kwiatowa nie nadaje się do uprawy orchidei. Warto wybrać specjalne podłoże do storczyków, które jest lekkie i przepuszczalne.
- Moczenia liści – choć storczyki lubią powietrze o wysokiej wilgotności, źle znoszą zraszanie liści. Gromadząca się na nich woda może się przyczynić do rozwoju chorób.
- Przenawożenia – kwiaty te mają małe wymagania pokarmowe. Storczyki trzeba nawozić, ale z ostrożnością, aby nie doprowadzić do zasolenia podłoża.
Storczyki warto nawozić domowymi, delikatnymi odżywkami. Fot. lenta/123RF.com
Przeczytaj również: Jak rozmnażać fiołki afrykańskie z liści? Szybki i łatwy sposób na darmowe kwiaty
Prosta recepta na piękne storczyki
Nawet słaby storczyk może odzyskać siły i zawiązać nowe pąki, jeśli uda nam się stworzyć mu odpowiednie ku temu warunki. Warto zadbać o wysoką wilgotność w pomieszczeniu, w którym uprawiamy tę roślinę, np. umieszczając obok niej nawilżacz powietrza. Doniczkę postawmy na parapecie na wschodnim lub zachodnim oknie. Nie zapominajmy także o podlewaniu storczyków średnio co 2 tygodnie, mocząc je w odstanej wodzie ok. 20 min. Ważne jest też odpowiednie nawożenie, które jest prostą receptą na piękne storczyki.
Do zasilania tych kwiatów możemy skorzystać z gotowych nawozów do storczyków albo stosować naprzemiennie domowe odżywki:
- Skorupki jaj – rozkładamy je na ręczniku papierowym, aby całkowicie wyschły. Następnie rozkruszamy i 2-3 łyżki wsypujemy do doniczki ze storczykiem. Możemy też zrobić płynną odżywkę, zachowując 2 l wody po gotowaniu 6 jajek. Używamy jej po wystudzeniu do podlewania rośliny raz w miesiącu.
- Sproszkowana skórka banana – skórki z 2-3 bananów zostawiamy na grzejniku, aż wyschną (możemy też wysuszyć je piekarniku). Rozdrabniamy w młynku do kawy lub malakserze na proszek, po czym posypujemy podłoże storczyka.
- Czosnek – przeciskamy przez praskę 2 ząbki czosnku i zalewamy 500 ml ciepłej, lecz nie gorącej wody. Zostawiamy na całą noc i wykorzystujemy do podlewania storczyka. Taki nawóz stosujemy raz na miesiąc.
Storczykom warto też zapewnić okres spoczynku, czyli czas na regenerację. Aby to zrobić, po przekwitnięciu rzadziej go podlewamy i ograniczamy stosowanie odżywek, a także w nocy obniżamy temperaturę w pomieszczeniu, w którym uprawiamy roślinę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
W paski, kropki, pachnące. Najpiękniejsze storczyki dla początkujących i zaawansowanych