Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Prosta recepta na piękne storczyki. Zapamiętaj, czego nie tolerują

Wiele osób kupuje storczyki z nadzieją, że w domu będą wyglądały równie pięknie co w kwiaciarni. Nie każdy jednak wie, jakie warunki im zapewnić, aby rosły zdrowo, a ich kwitnienie trwało długo i było obfite. Jeśli popełnimy błąd, orchidee nie wytworzą nowych pąków i przestaną być ozdobą parapetu. Czego nie lubią storczyki? Jak je pielęgnować, by zachwycały kwiatami? Oto garść najważniejszych wskazówek.

Prosta recepta na piękne storczyki. Zapamiętaj, czego nie tolerują
Wyjaśniamy, czego nie lubią storczyki i jak pobudzić je do kwitnienia. Fot. vetalanas/123RF.com

Spis treści:

Czego nie lubią storczyki?

Storczyki w trakcie kwitnienia są niezwykle piękne. Długo zachwycają barwnymi, orientalnej urody kwiatami, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki i właściwą pielęgnację. Zadanie to nie zawsze jednak okazuje się łatwe, ponieważ uprawiane w domach storczyki ze względu na tropikalne pochodzenie mają dość specyficzne wymagania. Jeśli chcemy, aby zdrowo rosły i długo kwitły, a potem wytwarzały kwiaty na nowo, musimy wiedzieć, jakich warunków nie tolerują. Czego nie lubią storczyki?

  • Braku światła – większość gatunków storczyków wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Nie służą im pełne słońce i cień.

  • Zimnej wody prosto z kranu – wywołuje ona szok u roślin. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej, która jest odstana.

  • Chłodu i upałów – storczyki nie lubią tak skrajnych warunków. Większość popularnych gatunków preferuje temperaturę pokojową.

  • Ciężkiej ziemi – zwykła ziemia kwiatowa nie nadaje się do uprawy orchidei. Warto wybrać specjalne podłoże do storczyków, które jest lekkie i przepuszczalne.

  • Moczenia liści – choć storczyki lubią powietrze o wysokiej wilgotności, źle znoszą zraszanie liści. Gromadząca się na nich woda może się przyczynić do rozwoju chorób.

  • Przenawożenia – kwiaty te mają małe wymagania pokarmowe. Storczyki trzeba nawozić, ale z ostrożnością, aby nie doprowadzić do zasolenia podłoża.

Storczyki warto nawozić domowymi, delikatnymi odżywkami. Storczyki warto nawozić domowymi, delikatnymi odżywkami. Fot. lenta/123RF.com

Przeczytaj również: Jak rozmnażać fiołki afrykańskie z liści? Szybki i łatwy sposób na darmowe kwiaty

Prosta recepta na piękne storczyki

Nawet słaby storczyk może odzyskać siły i zawiązać nowe pąki, jeśli uda nam się stworzyć mu odpowiednie ku temu warunki. Warto zadbać o wysoką wilgotność w pomieszczeniu, w którym uprawiamy tę roślinę, np. umieszczając obok niej nawilżacz powietrza. Doniczkę postawmy na parapecie na wschodnim lub zachodnim oknie. Nie zapominajmy także o podlewaniu storczyków średnio co 2 tygodnie, mocząc je w odstanej wodzie ok. 20 min. Ważne jest też odpowiednie nawożenie, które jest prostą receptą na piękne storczyki.

Do zasilania tych kwiatów możemy skorzystać z gotowych nawozów do storczyków albo stosować naprzemiennie domowe odżywki:

  • Skorupki jaj – rozkładamy je na ręczniku papierowym, aby całkowicie wyschły. Następnie rozkruszamy i 2-3 łyżki wsypujemy do doniczki ze storczykiem. Możemy też zrobić płynną odżywkę, zachowując 2 l wody po gotowaniu 6 jajek. Używamy jej po wystudzeniu do podlewania rośliny raz w miesiącu.

  • Sproszkowana skórka banana – skórki z 2-3 bananów zostawiamy na grzejniku, aż wyschną (możemy też wysuszyć je piekarniku). Rozdrabniamy w młynku do kawy lub malakserze na proszek, po czym posypujemy podłoże storczyka.

  • Czosnek – przeciskamy przez praskę 2 ząbki czosnku i zalewamy 500 ml ciepłej, lecz nie gorącej wody. Zostawiamy na całą noc i wykorzystujemy do podlewania storczyka. Taki nawóz stosujemy raz na miesiąc.

Storczykom warto też zapewnić okres spoczynku, czyli czas na regenerację. Aby to zrobić, po przekwitnięciu rzadziej go podlewamy i ograniczamy stosowanie odżywek, a także w nocy obniżamy temperaturę w pomieszczeniu, w którym uprawiamy roślinę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rhipsalis – idealna roślina doniczkowa dla zabieganych. Najważniejsze zasady uprawy i pielęgnacji patyczaka

Grubosz wypuści nowe listki, a nawet kwiaty. Wystarczy, że będziesz go podlewać naturalnym wzmacniaczem

W paski, kropki, pachnące. Najpiękniejsze storczyki dla początkujących i zaawansowanych

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.