Spis treści:
Jak dbać o grubosza w zimie?
Grubosz to znany i lubiany sukulent, który jest ceniony za swoje mięsiste liście i łatwość uprawy. Jest idealną rośliną dla osób zapracowanych, zapominalskich i początkujących w dziedzinie ogrodnictwa, ponieważ nie wymaga szczególnej opieki. Jego charakterystyczne, błyszczące liście nadają mu wyjątkowego wyglądu, dzięki czemu efektownie zdobi każde wnętrze. Mało kto jednak wie, że ozdobą grubosza są również kwiaty. Choć w warunkach domowych pojawiają się one dość rzadko, dodają roślinie niezwykłego uroku. Są małe, białe lub różowe i zebrane w baldachy. Pojawiają się zwykle pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Aby roślina dobrze rosła i się rozwijała, wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki. Jak dbać o grubosza w zimie?
- Odpowiednie stanowisko – drzewko szczęścia uwielbia światło słoneczne (powinno ono być rozproszone), zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie. Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla zdrowego wzrostu grubosza, z kolei zbyt mała ilość światła może powodować opadanie liści, wydłużanie pędów i osłabienie rośliny.
- Optymalna temperatura – roślina dobrze czuje się w temperaturze około 20-22 st. C. Zimą może ona być nieco niższa (około 15 st. C). Warto pamiętać, że duże wahania temperatury i przeciągi mogą zestresować grubosza doprowadzić do gubienia liści. Podobnie może zadziałać także zmiana miejsca.
- Prawidłowe podlewanie – grubosz nie wymaga częstego nawadniania, gdyż magazynuje wodę w swoich mięsistych liściach. Lepiej go lekko przesuszyć, niż przelać, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Zimą częstotliwość podlewania należy zmniejszyć – nawadnianie raz w miesiącu powinno być wystarczające.
Zimą grubosz może cierpieć z powodu niewystarczającej ilości światła. Fot.Incolored/CanvaPro
- Właściwe nawożenie – w okresie zimowym nawożenie grubosza powinno być ograniczone. Zimą najlepiej sprawdzą się odżywki domowe, które są w pełni bezpieczne dla roślin i nie powodują ryzyka przenawożenia.
- Ochrona przed chorobami i szkodnikami – grubosz jest odporny na choroby i szkodniki. Niestety w przypadku nadmiaru wilgoci może być podatny na infekcje grzybicze. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, warto użyć odpowiednich środków ochrony roślin.
Przepis na odżywkę do grubosza
Choć drzewko szczęścia nie sprawia problemów w uprawie, warto dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu będzie zdrowo rosnąć, a nawet pięknie kwitnąć. Koleżanka zdradziła mi przepis na ekstra odżywkę, która sprawiła, że grubosz zaczął wypuszczać nowe liście. Co więcej, szykuje się do kwitnienia, co jest dość rzadkim zjawiskiem w warunkach domowych. Do przygotowania naturalnego nawozu będziemy potrzebować takich składników, jak:
- 1 litr wody (o temperaturze pokojowej),
- 10 kropli soku z aloesu,
- 2-3 krople kwasu bursztynowego (można rozpuścić tabletkę w wodzie),
- 1 łyżeczka miodu.
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, po czym stosujemy do podlewania grubosza (raz na 2 tygodnie). Sok z aloesu stymuluje wzrost i kwitnienie rośliny, a dodatkowo wzmacnia jej odporność. Miód dostarcza cennych składników odżywczych, z kolei kwas bursztynowy jest skutecznym aktywatorem pobudzającym procesy metaboliczne. Regularne stosowanie odżywki sprawi, że grubosz obsypie się soczyście zielonymi liśćmi, a nawet zakwitnie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ważny zabieg po kwitnieniu grudnika. Znów wypuści pąki
Niezwykły owoc obniża ciśnienie i zapobiega miażdżycy. Jak uprawiać kaki w doniczce?
Duże, zdrowe i lśniące liści monstery. To dzięki witaminowej odżywce, którą stosuję regularnie