Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Anginka poradzi sobie z bólem ucha, gardła i nie tylko. Jak dbać o geranium, żeby nie usychało?

Geranium, znane również jako anginką, należy do tej samej rodziny co popularne balkonowe pelargonie. Anginka ma sporo leczniczych właściwości. Podpowiadamy, na co może nam pomóc, jak ją pielęgnować i dbać, by nie usychała. 

Anginka poradzi sobie z bólem ucha, gardła i nie tylko. Jak dbać o geranium, żeby nie usychało?
Granium to roślina, która na wiele zastosowań leczniczych. Fot. wirectock/123RF.com

Spis treści: 

Geranium, anginka, pelargonia pachnąca

Anginka (Pelargonium graveolens) wywodzi się z południowej Afryki. Do Europy sprowadzono ją w latach 30. XX w. – w naszym klimacie jest uprawiana głównie w doniczkach. Roślina ma lekko wzniesiony pokrój, w pojemniku dorasta do 1 metra wysokości. Wypuszcza jasnozielone, głęboko powycinane liście, których powierzchnia pokryta jest włoskami. W warunkach domowych rzadko zakwita – wykształca wówczas drobne, jasnoróżowe kwiaty, wyglądem zbliżone do innych pelargonii. Jej cechą charakterystyczną jest jej zapach – świeży, cytrynowo-owocowy z wyraźną różaną nutą

Przeczytaj również: Kwiat anginka, roślinny hit z PRL-u. Jak pielęgnować i na co pomaga geranium?

Geranium - jak pielęgnować?

Uprawa geranium nie jest trudna – poradzi z nią sobie nawet osoba, która uważa, że nie ma ręki do roślin.

  • Stanowisko

Jak większość pelargonii, geranium również preferuje nasłonecznione stanowisko. Gdzie postawić geranium? Jeśli chcemy uprawiać ją w domu, trzymajmy ją na parapetach okien znajdujących się po wschodniej lub zachodniej stronie. Latem, gdy jest cieplej, możemy wystawić ją na zewnątrz. W chłodniejszych porach roku doniczki przenosimy do widnych pomieszczeń, w których panuje temperatura nie mniejsza niż 5 st. C i nie większa niż 10 st. C (klatki schodowe, garaże, zabudowane werandy). W takich warunkach anginka będzie mogła przejść w stan spoczynku, by w kolejnym sezonie ponownie rozrosnąć się bujnie.

  • Ziemia

Odpowiednie podłoże dla pelargonii pachnącej to ziemie uniwersalne, przepuszczalne, kompostowe, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie.

  • Przycinanie i podlewanie

Dla dobrego rozrostu rośliny istotny jest zabieg regularnego podcinania i usuwania zeschniętych liści. Równie ważne jest systematyczne podlewanie – obficie nawadniamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

  • Nawożenie

Należy unikać nawożenia geranium w sezonie zimowym. W okresie wzrostu rośliny warto dokarmiać anginkę nawozami do pelargonii czy wieloskładnikowymi środkami do roślin doniczkowych.

Geranium rzadko kwitnie w warunkach domowych, ale może się zdarzyć, że wypuści niewielkie, jasnoróżowe kwiatuszki. Fot. RukiMedia/CanvaPro

Dlaczego warto uprawiać anginkę? 

Już w jej polskiej nazwie znajdziemy wskazówkę, dlaczego geranium jest tak wartościową rośliną. Zawarte w niej olejki eteryczne i inne cenne składniki często wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i w medycynie naturalnej. Surowcem zielarskim są jej liście.

Zawarte geranium substancje działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Nie bez powodu w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i przewlekłego kataru babcie nacierały nasze zatoki i miejsca pod nosem roztartymi liśćmi tej rośliny.

Na co pomaga geranium?

Anginka ma szereg zastosowań w medycynie. Stosowana jest wspomagająco w leczeniu między innymi

  • zapalenia nerek,
  • gorączki,
  • przeziębienia i bólu gardła,
  • stanów zapalnych,
  • obfitych miesiączek,
  • hemoroidów,
  • czerwonki,
  • chorób nowotworowych przewodu pokarmowego,
  • hiperglikemii,
  • bezsenności,
  • chorób serca,
  • nudności i wymiotów,
  • gruźlicy.

Geranium działa też przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Okłady z jej liści koją:

  • ból reumatyczny,
  • ból stawów,
  • ból odczuwany z powodu stłuczenia,
  • pokąsania przez owady,
  • zmniejszają opuchliznę.

Geranium do ucha

Warto stosować geranium również w przypadku uciążliwych bólów ucha — kompres z rozgniecionych w dłoniach liści (w ten sposób puszczą sok) potrafi szybko przynieść upragnioną ulgę.

jak uprawiać pelargonię pachnącą, właściwości prozdrowotne geranium Zawarte w angince olejki eteryczne często wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i w medycynie naturalnej. Fot.123RF.com

Jak stosować geranium  na przeziębienie i infekcje?

Okłady to nie jedyny sposób, by skorzystać z wyjątkowych właściwości geranium. Możemy popijać również przygotowaną z nich herbatkę.

  • Napar z geranium

Przepis na napar jest bardzo prosty – 3 świeże liście (lub 1 łyżeczka suszonych) zalewamy szklanką wody i gotujemy przez ok. 10 min. Po tym czasie zdejmujemy garnek z ognia i trzymamy pod przykryciem jeszcze przez kwadrans, dopóki nie przestygnie. Dla urozmaicenia smaku do liści dodać można kilka goździków lub laskę cynamonu.

Po napar z rośliny doniczkowej sięgać mogą osoby:

  • borykające się z wysokim ciśnieniem (1 szklanka dziennie),
  • ci, którzy mierzą się z obniżonym nastrojem,
  • napięciem nerwowym,
  • mają problemy z zasypianiem i stany lękowe.

Przy objawach przeziębienia lub podczas zapalenia gardła czy krtani, o ile lekarz nie wyraził sprzeciwu, poleca się spożywać taki napar 3 razy dziennie. Przy bólach gardła, zamiast pić można przepłukiwać nim usta. Taki zabieg, wykonywany systematycznie, będzie również uśmierzał bóle zębów i dziąseł, a także pomoże wyeliminować problem nieświeżego oddechu.

Przeczytaj również: Jeśli masz anginkę w domu, nie zmarnuj jej. Ta roślina nie toleruje kilku rzeczy i szybko usycha

  • Nalewka z geranium

Nalewkę z geranium wykonasz, zalewając świeżo posiekane liście anginki czystym wysokoprocentowym napojem alkoholowym. Następnie odstaw miksturę w ciemne miejsce na 10 dni. Pamiętaj, aby codziennie potrząsać słoikiem.

Nalewkę stosuje się przy bólach reumatycznych i przeziębieniu do wcierania np. w plecy i klatkę piersiową. Nalewkę z geranium możesz dodawać również  do herbaty lub pić w postaci kropelek.

Geranium to roślina idealna do sypialni. Fot. spring75/123RF.com

Geranium - właściwości lecznicze i zastosowanie

Zamiast herbatki warto sięgnąć również po olejek eteryczny z geranium – świetnie nadaje się do inhalacji, które łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Parę kropel dodanych do szamponu do włosów pomoże w leczeniu chorób skórnych, takich jak łupież. W połączeniu z kremem do ciała czy twarzy (ale w niewielkiej ilości - nadmiar olejku może podrażniać) sprzyjać będzie gojeniu ran i blednięciu blizn.

Geranium w sypialni

To roślina, która bardzo pozytywnie wpływa na jakość powietrza (oczyszcza go i dezynfekuje). Wytwarza olejki eteryczne, które dobrze wpływają na nasz układ oddechowy. Jeżeli w twoim mieszkaniu jest dużo rozproszonego światła, to dla tej rośliny powinno znaleźć się miejsce. Najlepiej w sypialni.

Ponadto, geranium trzymane w domu doskonale sprawdzi się jako naturalny środek odstraszający owady. Dla komarów, much, muszek owocowych i kleszczy zapach przez nią wydzielany jest odstraszający.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 2.11.2021 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kiedy posadzić amarylis w doniczce, aby zakwitł w Boże Narodzenie? Nie przegap najlepszego terminu

Nie ma dużych wymagań, ale potrafi odwdzięczyć się morzem liści. Jak uprawiać zielistkę - kluczowe zasady i częste problemy z rośliną

Wszechstronna roślina o właściwościach leczniczych. Pielęgnacja i zastosowanie żyworódki pierzastej

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.