Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Elegantka wśród palm. Jak uprawiać i pielęgnować chamedorę?

Jeśli pragniesz, by twój dom ozdabiała rozłożysta roślina o egzotycznym wyglądzie, to chamedora jest tym, czego szukasz. W jaki sposób opiekować się palmą koralową, by móc cieszyć się jej pięknem? Poznaj niezbędne informacje na temat jej pielęgnacji, rozmnażania i uprawy. 

Elegantka wśród palm. Jak uprawiać i pielęgnować chamedorę?
Chamaedorea elegans to urokliwa palma. Jej największy atut to pierzaste liście, a także kwiaty o wyjątkowym wyglądzie. Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Chamaedorea elegans - palma koralowa z Gwatemali

Palma koralowa (Chamaedorea elegans) to gatunek z rodziny arekowatych. Pochodzi ona z ciepłych regionów Ameryki Łacińskiej (głównie Gwatemali oraz środkowego Meksyku). Została sprowadzona do krajów europejskich już w drugiej połowie XIX stulecia i po dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. Choć palma w ogrodzie także jest możliwym rozwiązaniem w naszym klimacie, nie dotyczy to niestety tego gatunku: ponieważ chamedora nie jest mrozoodporna, jest uprawiana jako roślina pokojowa. 

Jeśli zamierzasz ozdobić swoje mieszkanie tą rośliną, nie będzie to trudne zadanie. Palma koralowa jest łatwo dostępna w Polsce. Oznacza to, że bez problemu zakupisz młode okazy chamedory w każdym większym sklepie z artykułami dla domu i ogrodu. Często zdarza się, że sprzedawane w sklepie egzemplarze roślin z tego gatunku to w rzeczywistości kilka okazów posadzonych razem dla lepszego efektu wizualnego. 

Przeczytaj również: Jak dbać o palmę koralową? Co zrobić, żeby końcówki palmy nie usychały

Jak wygląda chamedora?

Chamedora to roślina, która zwraca na siebie uwagę swoim egzotycznym wyglądem. W porównaniu z innymi gatunkami uprawianymi w domu ma też spore rozmiary. W środowisku naturalnym gatunek ten może osiągać nawet 3 m wysokości. Choć w warunkach domowych palma jest znacznie mniejsza – ok. półtora metra – to nadal jest to imponujący rozmiar. 

Jednak najważniejszym elementem charakterystycznym palmy koralowej są pierzaste liście. Najczęściej są one duże (osiągają długość ok. kilkudziesięciu centymetrów) i mają podłużny kształt. Żółte kwiaty są niewielkie i bardzo delikatne. Rosną zebrane w zwieszający się kwiatostan. Z racji swoich niewielkich rozmiarów nie stanowią istotnego elementu dekoracyjnego. Także owoce w przypadku tego gatunku są nieduże. 

Chamedora lubi systematyczność w podlewaniu. Fot. CanvaPro

Uprawa chamedory

Być może obawiasz się, że palma koralowa, która jest gatunkiem o egzotycznym pochodzeniu, może wymagać skomplikowanej pielęgnacji w domowych warunkach. Na szczęście rzeczywistość jest inna, a chamedora wytworna (zwana także wyniosłą) – pomimo swojej nazwy – jest rośliną mało wymagającą pod względem uprawy. 

Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że nie musisz dokładać żadnych starań, by zapewnić jej odpowiedni rozwój. Podczas hodowli w domu musisz zwrócić uwagę na takie istotne aspekty jak dostęp do światła słonecznego czy sposób jej podlewania. 

  • Stanowisko

W odróżnieniu od dużej części roślin uprawianych w warunkach domowych, palma koralowa będzie prawidłowo rozwijała się w miejscu zacienionym, w dużej odległości od okien. Nie oznacza to jednak, że dostęp do światła słonecznego jej zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, w takiej sytuacji będzie ona rosła jeszcze lepiej. Niekorzystne jest jedynie wystawianie palmy na promienie słoneczne w czasie silnych letnich upałów. 

  • Podlewanie 

Jeśli chodzi o podlewanie chamedory wytwornej, to przede wszystkim dostarczaj jej wodę systematycznie. Pamiętaj przy tym, że częstotliwość podlewania jest uzależniona od pory roku. Oznacza to, że w okresie zimowym wystarczy robić to raz w tygodniu. Z kolei latem – w związku z wyższymi temperaturami w pomieszczeniach i przesuszonym powietrzem – musisz zwiększyć częstotliwość podlewania do dwóch, a nawet trzech razy tygodniowo. 

  • Temperatura

Aby chamedora wyniosła mogła prawidłowo się rozwijać i dodawać uroku twoim wnętrzom, zapewnij jej temperaturę wynoszącą ok. 15-20 stopni w skali Celsjusza (w czasie zimy temperatura może być nawet o kilka stopni niższa). Umieść palmę koralową w takim miejscu, w którym panuje przewiew, ale nie ma silnych przeciągów. Roślina ta preferuje lekko zawilgocone powietrze, dlatego warto w okresie zimowym stosować nawilżacz powietrza. 

  • Powietrze

Palma koralowa to gatunek, który nie reaguje bardzo negatywnie na zanieczyszczone powietrze – różne opary kuchenne czy gospodarcze nie powinny jej zaszkodzić. Z drugiej strony lepiej, byś unikał takich sytuacji. Przebywanie przez długi czas w takim pomieszczeniu może zaszkodzić roślinie. Zapewnij liściom świeży wygląd i swobodny dostęp do czystego powietrza i raz na kilka dni przetrzyj je mokrą szmatką. 

  • Przesadzanie

Z przesadzaniem palmy koralowej nie należy się spieszyć. Roślina tego nie lubi i zbyt częste przeprowadzki może niestety odchorować. Poczekaj, aż korzenie wypełnią doniczkę i dopiero wtedy wymień ją na nieco większą. Wybierz pojemniki projektowane specjalnie dla palm, wysokie i stabilne. 

Palma koralowa kiepsko toleruje przesadzanie. Rób to tylko jeśli musisz. Fot. CanvaPro

  • Rozmnażanie 

Rozwiązaniem, które możesz przeprowadzić we własnym zakresie, jest rozmnażanie z wykorzystaniem odrostów korzeniowych. Niestety, podobnie jak w przypadku znacznie trudniejszego rozmnażania palmy koralowej za pomocą nasion, metoda ta jest czasochłonna i nie zawsze przynosi pozytywne efekty. 

Tropikalny charakter rośliny oznacza, że wyhodowanie nowych okazów w warunkach domowych jest bardzo trudne do zorganizowania. To właśnie dlatego palmy są rozmnażane w specjalnie przygotowanych szklarniach. Najłatwiejszym sposobem pozyskania tego pięknego gatunku jest po prostu kupienie chamedory w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj jednak, że często przy zakupie jednej doniczki otrzymujesz kilka roślin. Możesz je rozsadzić, choć lepiej nie od razu po zakupie. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać palmę koralową? Te wskazówki gwarantują sukces

Chamaedorea elegans - warto wiedzieć

Jeśli zamierzasz uprawiać w swoim domu chamedorę wytworną, to z pewnością ucieszy cię fakt, że jest to gatunek długowieczny. Odpowiednio pielęgnowana palma może ozdabiać twoje wnętrza nawet przez 6 lat. Pamiętaj jednak o tym, że jest to roślina, która rośnie wolno (w jej przypadku każdego roku pojawia się nie więcej niż kilka liści). Jej powolny rozwój mimo starannej pielęgnacji nie powinien cię niepokoić. 

Największym atutem palmy są jej liście. Miewa też niewielkie, kuliste kwiaty w żółtym kolorze (określenie "palma koralowa” powstało właśnie w związku z kwiatami chamedory, które swoim kształtem i rozmiarami przypominają koraliki). Co ciekawe, możesz usunąć kwiatostany rośliny. Takie działanie nie powinno przynieść negatywnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie – dzięki ich usunięciu roślina będzie mogła przeznaczyć wszystkie siły na rozwój pierzastych liści. 

Palma koralowa bardzo dobrze komponuje się szczególnie z wnętrzami urządzonymi w tradycyjnym stylu (np. stylu retro). Z uwagi na dość duże rozmiary starszych okazów dobrym pomysłem jest umieszczenie rośliny w przestronnych pomieszczeniach. Może być to np. salon, kuchnia, ewentualnie obszerny przedpokój. Jest to ważne, ponieważ chamedora wyniosła umieszczona w odpowiedniej przestrzeni nie będzie jej przytłaczać, ale swoimi rozłożystymi liśćmi doda jej lekkości i klimatu. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Efektowny i niewymagający. Jak uprawiać grubosza Hobbita?

Co zrobić, żeby grubosz zakwitł? Zastosuj 4 proste triki

Dodaj do herbaty, złagodzi chrypkę i kaszel. Jakie gatunki ślazu rosną w Polsce, uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.