Rośliny domowe

Jak dbać o palmę koralową? Co zrobić, żeby końcówki palmy nie usychały?

Palma koralowa to roślina, którą często można spotkać w polskich domach. Jej uprawa nie jest skomplikowana, jednak niektóre błędy mogą sprawić, że końcówki palmy usychają. Podpowiadamy, jak dbać o palmę koralową i co zrobić, aby roślina prawidłowo się rozwijała.

Jak dbać o palmę koralową? Co zrobić, żeby końcówki palmy nie usychały?
Palma koralowa często usycha i żółknie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Sprawdź, jak tego uniknąć. Fot.123RF.com

Spis treści:

Palma koralowa – charakterystyka

Palma koralowa to potoczne określenie chamedory wytwornej. Jej nazwa pochodzi od drobnych owoców, które wyglądem przypominają korale. Jest to roślina należąca do rodziny arekowatych, która obejmuje aż 212 rodzajów i ponad 3000 gatunków. W naturze występuje ona w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej, a w szczególności w środkowym Meksyku oraz Gwatemali.

Palma koralowa w środowisku naturalnym może dorastać do około 3 m wysokości. W uprawie domowej czasem osiąga 1,5 m wysokości, ale zazwyczaj jednak dorasta tylko do około jednego metra. Trzeba pamiętać o tym, że roślina rozrasta się dość szeroko, bo aż na półtora metra średnicy, dlatego należy jej zapewnić odpowiednią przestrzeń w naszym mieszkaniu.

Uprawiana w domu palma koralowa zakwita najwcześniej po 3-5 latach, a jej drobne, kuliste kwiaty tworzą kwiatostan barwy żółtej. Jej owocem są małe, kuliste jagody o kolorze pomarańczowym.

Palma koralowa – uprawa

Palma koralowa jest rośliną dość łatwą w uprawie. Z racji tego, że w naturze występuje ona w dolnych partiach lasów tropikalnych, w których panuje półcień, w naszym domu powinna ona stać również na zbliżonym do tego stanowisku, czyli półcienistym. Nie można jej narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a optymalne będzie światło rozproszone.

Palma koralowa nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami, dlatego latem powinna mieć zapewnione około 16-20 stopni Celsjusza, a zimą może być nawet nieco chłodniej, bo około 15 stopni Celsjusza. Równocześnie ważne jest to, aby temperatura nie spadła poniżej 13 stopni Celsjusza.

Roślina wymaga podłoża żyznego, próchniczego i z dużą ilością torfu, natomiast odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny, a jego pH musi wynosić około 5-6. Natomiast nawożenie palmy koralowej powinno być przeprowadzane za pomocą specjalistycznych nawozów przeznaczonych dla palm. Dodatkowo roślinę można zasilać płynnym nawozem wieloskładnikowym dla okazów doniczkowych. Ważne, aby zimą zaprzestać nawożenia.

palma koralowa Palma koralowa wymaga próchniczego podłoża. Fot.123RF.com

Jeśli chodzi o rozmnażanie palmy koralowej, to można je wykonywać poprzez nasiona, jednak nie jest to łatwy i szybki proces. Nasiona, aby wykiełkować, potrzebują stałej, wysokiej temperatury około 27 stopni Celsjusza i stałej wilgotności powietrza.

Z racji tego, że ciężko w domu zapewnić takie warunki, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozmnażanie palmy koralowej przez podział np. w czasie przesadzania. Roślinę należy przesadzać na wiosnę, najlepiej na przełomie marca i kwietnia.  

Dlaczego palma koralowa usycha?

Mimo tego, że palma koralowa nie jest skomplikowana w uprawie, to zdarza się, że usycha. Powodów tego zjawiska, może być kilka:

  • złe stanowisko – parapet nie nadaje się do postawienia tam palmy, ponieważ jej liście zaczynają wtedy usychać oraz żółknąć od nadmiaru światła;

  • zbyt niska wilgotność powietrza – mała ilość wilgoci w powietrzu sprawia, że końcówki liści usychają i przybierają brązową barwę, nie mając już szans na ponowne zazielenienie;

  • zbyt oszczędne podlewanie – co prawda przelanie palmy koralowej jest również niebezpieczne, jednak zbyt rzadkie lub zbyt mało obfite podlewanie także nie służy roślinie. Nie musimy się obawiać zasilenia rośliny nieco większą ilością wody, jeśli mamy doniczkę z otworem w dnie.

Co zrobić, żeby końcówki palmy nie usychały?

Jeśli, chcemy, żeby końcówki palmy koralowej nie usychały, to musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby palma nie stała przy grzejniku lub innym źródle ciepła. W takich miejscach powietrze jest bardzo suche, co nie służy roślinie.

Dodatkowo możemy spróbować poprawić wilgotność powietrza wokół palmy, używając np. nawilżacza powietrza. Warto też spryskiwać ją rano lub wieczorem, jednak pamiętajmy, aby woda nie była prosto z kranu, ponieważ zimna woda może spowodować szok termiczny u palmy. Powinno się używać wody odstanej albo demineralizowanej.

Liście należy spryskiwać co drugi lub trzeci dzień. Pryskać trzeba od góry do dołu. Najlepiej, aby była to delikatna mgiełka, a nie taka ilość wody, która będzie skapywała z liści.

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność

Czym nie wolno podlewać paprotki? Sprawdź, jakie są najlepsze metody pielęgnacji

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.