Spis treści:
Osłonki na doniczki – zalety i wady
Dostępnym w sklepach osłonkom na doniczki trudno odmówić uroku czy charakteru. Ich rolą jest ukrycie nieestetycznego, plastikowego wkładu lub mało atrakcyjnej doniczki, a jednocześnie udekorowanie wnętrza, w którym ustawiane są rośliny. I odgrywają ją doskonale. Nowoczesne osłonki mają sporo innych zalet, między innymi:
- są zwykle dość lekkie i wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia czy zarysowania,
- doskonale podkreślają walory rośliny,
- mają specjalne półki chroniące przed staniem w wodzie.
Co więcej, po okresie kwitnienia roślin sezonowych można je bezpiecznie i bez wyrzutów sumienia po prostu wyrzucić, nie marnując tym samym cennego miejsca w niewielkim ogrodowym składziku. O ile trzymanie w osłonkach kwiatków sezonowych jest w pełni uzasadnione, o tyle pozostawienie w osłonce rośliny wieloletniej, której system korzeniowy przerasta objętość pojemnika, zagraża roślinie. Taki kwiat trzeba przesadzić.
Sprawdź stan korzeni rośliny, a tą z przerośniętym systemem od razu przesadź. Fot. CanvaPro
Tu pojawia się pytanie: jak sadzić rośliny, aby zapewnić im właściwe warunki rozwoju? Czy przeniesienie ich po prostu do większej osłonki to dobre rozwiązanie? Kluczową różnicą pomiędzy doniczką a osłonką jest otwór w dnie donicy, który odprowadza nadmiar wody. Przenosząc kwiat do osłonki bez drenażu, musisz liczyć się z tym, że ziemia będzie nieustannie wilgotna, wręcz mokra, a korzenie zgniją.
Przeczytaj również: Zasady przesadzania roślin doniczkowych. Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?
Jak sadzić rośliny w osłonkach? Rozważnie, stosując poniższe zasady
Osłonka plus doniczka to wciąż najbardziej popularne rozwiązanie, jednak i w tym przypadku istnieje ryzyko stania rośliny w wodzie, jeśli na dnie tej drugiej nie zastosujemy grubej warstwy keramzytu. W takim przypadku i tak czeka nas zadanie regularnego sprawdzania, czy nie zebrał się tam nadmiar wody i nie dotyka ona otworu doniczki.
Posadzenie kwiatu w samej osłonce jest możliwe i teoretycznie wymaga mniej zachodu, o ile wcześniej właściwie ją przygotujemy. Tym, o czym koniecznie trzeba pamiętać, jest:
- wykonanie otworów w dnie za pomocą odpowiedniego wiertła (to opcja do udrożnienia osłonek plastikowych, ceramiczne mogą pękać);
- przygotowanie grubej warstwy drenażowej nie tylko na dnie, lecz także w całym podłożu, aby zwiększyć jego przepuszczalność oraz poprawić cyrkulację powietrza;
- wybór odpowiednich gatunków roślin o płytkim systemie korzeniowym, które dobrze czują się w wilgotnym podłożu i są szczególnie odporne na ewentualne przelanie.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy osłonki, do których można zastosować wkłady z systemami nawadniającymi, a właściwie ułatwiającymi kontrolę nawadniania.
Pamiętajmy też o tym, aby model, który nas zauroczy, miał odpowiednią wielkość. Nawet w najlepiej przygotowanym podłożu z wielowarstwowym drenażem, ale w zbyt małej osłonce w stosunku do potrzeb gatunkowych, żaden kwiat się nie rozwinie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmiar doniczki ma znaczenie w uprawie roślin. Jak dobrać odpowiednią doniczkę?
Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? 5 sposobów na uratowanie przelanej rośliny