Rośliny domowe

Zwartnica nie kwitnie już drugi rok? Ten piękny kwiat potrzebuje pielęgnacji krok po kroku

Zwartnica (hippeastrum) to często mylona z amarylisem roślina cebulowa, która zakwita, gdy inne zapadają w zimowy sen. Wyjaśniamy, jak ją uprawiać i co zrobić, aby zakwitła na Boże Narodzenie!

Zwartnica nie kwitnie już drugi rok? Ten piękny kwiat potrzebuje pielęgnacji krok po kroku
Wiemy, co zrobić, by zwartnica zakwitła na Boże Narodzenie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zwartnica (hippeastrum) - charakterystyka

Hippeastrum to łacińska nazwa tropikalnej rośliny, która w Polsce jest znana jako zwartnica. Kwiat ten należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki Południowej, które ciągną się od Argentyny, aż po Meksyk i Karaiby.

Termin kwitnienia zwartnicy przypada na miesiące zimowe, a ponieważ roślina nie jest w stanie przetrwać zimowych temperatur w gruncie, to w naszym kraju uprawiana jest jedynie jako roślina doniczkowa.

Zwartnica to oryginalna roślina, która tworzy prostą, grubą i pustą w środku łodygę o wysokości do 60 cm. Największym walorem dekoracyjnym zwartnicy są jej kwiaty, które pojawiają się u szczytu pędu. Zwykle jest ich kilka, mają kielichowaty kształt oraz imponujące rozmiary. Większość odmian tworzy kwiatostany, które składają się z sześciu, dużych płatków oraz długich złotych lub białych pręcików, ale można znaleźć także okazy, które wyróżniają się pełnymi koronami kwiatowymi.  

Hippeastrum występuje w wielu różnych kolorach. Najbardziej popularne są kwiaty w ciemnoczerwonym kolorze, ale wśród ogrodników furorę robią także egzemplarze o białych, różowych lub wielobarwnych płatkach, np. z plamkami lub pasami. Liście zwartnicy pojawiają się dopiero po zakwitnięciu rośliny. Są one ciemnozielone i mają mieczykowaty kształt.

Wiele osób zastanawia się, czym się różni hippeastrum od amarylisa? Otóż zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że amarylis ma mniejsze, ale liczniejsze kwiaty, a jego liście wyrastają przed okresem kwitnienia i są cieńsze i dłuższe. Hippeastrum formuje za to duże i grube cebule, jego kwiaty są dużo większe, a liście pojawiają się po kwitnieniu i również są znacznie większe i bardziej mięsiste.

Ze względu na okres kwitnienia przypadający na zimowe miesiące, zwartnica bardzo często wykorzystywana jest do świątecznych dekoracji.

Zwartnica — odmiany

Hippeastrum występuje w wielu odmianach różniących się od siebie przede wszystkim kształtem i kolorystyką kwiatów. Do najciekawszych z nich należą: 

  • Apple Blossom – odmiana z białymi kwiatami zaróżowionymi na brzegach,
  • Dancing Queen – kwiaty, w których czerwień i biel przenikają się wzajemnie, tworząc wór przypominający pasy,
  • Red Lion – odmiana z intensywnie czerwonymi kwiatami,
  • Rapido – szkarłatno-czerwone kwiaty są znakiem rozpoznawczym tej odmiany. 

Hippeastrum występuje w różnorodnej kolorystyce. Fot. Pexels

Zwartnica — uprawa

Zwartnica nie jest rośliną trudną w uprawie, a jej wymagania nie są zbytnio wygórowane. Jednak dla większości osób mających ją w domu największym wyzwaniem jest ponowne kwitnienie rośliny. Sprawdźcie, jak ją pielęgnować krok po kroku

  • Ziemia

Hippeastrum dobrze przystosowują się do większości rodzajów gleby. Warto jednak zadbać o to, by podłoże było lekkie i przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się w tej roli ziemia do kwiatów doniczkowych.

  • Sadzenie

Po zakupie cebuli należy posadzić ją w ziemi mniej więcej do 2/3 wysokości, część cebuli powinna wystawać nad podłoże. Zwartnica bardzo źle znosi zaleganie korzeni w wodzie, dlatego doniczka powinna mieć otwory odpływowe, a jej dno należy wysypać grubą warstwę drenażu, który pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wody. Po posadzeniu cebuli pamiętaj o jej podlaniu.

  • Stanowisko

Stanowisko dla zwartnicy powinno być jasne, słoneczne i ciepłe. Optymalna temperatura w okresie wzrostu tej rośliny powinna wynosić 20-23 stopnie Celsjusza.

W okresie wzrostu zwartnica potrzebuje dużo światła. Fot. Pixabay/Pexels

  • Podlewanie

Posadzoną cebulę należy podlewać regularnie, tak by ziemia w doniczce była wilgotna, ale nie przelana.

  • Kwitnienie

Pąk kwiatowy powinien pojawić się po około 5 tygodniach od posadzenia cebuli w donicy. W tym czasie należy obserwować wzrost pędu i obracać doniczkę, by łodyga się nie wyginała i rosła pionowo oraz pamiętać o regularnym nawadnianiu. Gdy kwiaty będą w całkowitym rozkwicie, można odsunąć doniczkę od bezpośredniego źródła światła i ciepła, a wtedy kwiaty utrzymają się dłużej.

  • Nawożenie

W okresie wzrostu pędu kwiatowego można nawozić roślinę rozcieńczonym z wodą preparatem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

  • Rozmnażanie

Zwartnicę rozmnaża z cebulek przybyszowych, które wyrastają z kilkuletniej cebuli "matki". Pojawiają się one po okresie spoczynku. Młode przyrosty najłatwiej jest oddzielić przy okazji przesadzania hippeastrum. Wtedy należy: 

  • wyjąć całą roślinę z donicy i delikatnie oderwać cebulki przybyszowe od głównej cebuli, 
  • umieścić młode części rośliny w niewielkich doniczkach, 
  • rozpocząć regularne podlewanie i nawożenie młodych cebul, na takich samych zasadach, jak w przypadku rośliny-matki. 

Aby młode cebulki wytworzyły kwiaty, przez pierwsze 2-3 lata w okresie spoczynku nie należy ich zasuszać. Na ten czas wystarczy tylko zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. Dla ułatwienia warto podpisać doniczki datą pobrania cebulek od rośliny "matki", dzięki temu nie pomylisz egzemplarzy. 

Zwartnica — okres spoczynku

Po okresie kwitnienia w cyklu życia zwartnicy przychodzi czas na naturalny okres spoczynku. Zastanawiasz się, dlaczego twoja zwartnica nie kwitnie ponownie? Bez wprowadzenia rośliny w okres "zimowego snu" nie będzie ona w stanie wydać kwiatów po raz kolejny. Aby było to możliwe, trzeba zapewnić zwartnicy zupełnie odmienne warunki niż w czasie wegetacji, a w odpowiednim momencie pobudzić ją do rozwoju. Ten proces ogrodnicy nazywają "pędzeniem cebul".

Co zrobić, żeby zwartnica zakwitła na Boże Narodzenie? Postępuj według poniższych wskazówek:

  • Gdy kwiaty przekwitną usuń łodygę, aby zwartnica nie zawiązała nasion, które mogłyby ją mocno osłabić. Z usunięciem liści warto jeszcze poczekać i podlewać oraz roślinę przez pewien czas. Dzięki temu w cebuli zgromadzą się składniki odżywcze niezbędne do wytworzenia nowych pędów kwiatowych.
  • W sierpniu należy zaprzestać podlewania i nawożenia, aby nadziemna część rośliny uschła.
  • Gdy liście i ziemia w doniczce już zaschną możemy przenieść pojemnik z cebulą do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 stopni Celsjusza. Zaprzestajemy również całkowicie podlewania. W takich warunkach należy przechowywać zwartnicę około 6-8 tygodni.
  • Mniej więcej na początku listopada należy cebulę wyjąć z ziemi, usunąć stare korzenie i suche liście, a następnie posadzić do nowego podłoża zgodnie z wcześniej opisanymi wskazówkami.
  • Świeżo przesadzoną cebulę trzeba przenieść do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 22-25 stopni i stopniowo podlewać niewielką ilością wody.
  • Gdy pojawi się nowy pęd z pąkiem kwiatowym można zacząć roślinę częściej podlewać i nawozić.
  • Po około 1,5 miesiąca od "wybudzenia" zwartnica powinna ponownie zakwitnąć. W sam raz na Boże Narodzenie!

Hippeastrum można pobudzać do kwitnienia nawet przez 7 lat! Jednak z czasem kwiaty mogą być mniej okazałe i wybarwione. Jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie rośliny, zastąp ją nowymi sadzonkami. Przez ten czas z pewnością wytworzy wiele cebulek przybyszowych. 

Przeczytaj również: Dlaczego grudnik marnieje? Najczęstsze błędy w uprawie

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.