Rośliny domowe

ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Żadnemu właścicielowi roślin doniczkowych nie trzeba przypominać, jak ważne jest podlewanie domowej zieleni. To, ile wody potrzebują kwiaty, zależy w dużej mierze od ich gatunku. Istnieją jednak ogólne zasady podlewania roślin – dowiedz się, jak je nawadniać i pielęgnować, aby zawsze były w doskonałej kondycji. 

ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji
Wbrew pozorom lepiej nie podlewać roślin wodą bezpośrednio nalaną z kranu do konewki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak często podlewać rośliny doniczkowe

To, jak często należy sięgać po doniczkę, zależy przede wszystkim od specyfiki danego gatunku rośliny. Jednak zgodnie z ogólnymi zasadami: 

 • częściej należy podlewać kwiaty doniczkowe, które są uprawiane w ciepłych i suchych pomieszczenia 
 • częstszego podlewania wymagają kwiaty z liśćmi o większej powierzchni 
 • rośliny, które są uprawiane w dużych donicach, należy nawadniać rzadziej niż te hodowane w małych doniczkach. Ponadto jeśli pojemnik, w którym posadzono zieleń, jest wykonany z plastiku, trzeba ograniczać częstotliwość nawadniania. Natomiast kwiaty rosnące w doniczkach ceramicznych, przez które woda wyparowuje, należy nawadniać częściej. 

Powinieneś także dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na wodę ma uprawiana przez ciebie zieleń. Częstotliwość podlewania roślin uzależnij od tego, czy wymagają one: 

 • dosyć suchego podłoża – takie kwiaty możesz podlać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie do połowy jej głębokości 
 • średnio mokrego podłoża – zieleń taką podlewaj, gdy będzie ono przesuszone na głębokości ok. 2 cm 
 • wilgotnego podłoża – jeśli hodujesz takie gatunki roślin, to ziemia, w której są zasadzone, musi być zawsze nieco mokra – nawet jej powierzchnia nie może być przesuszona. Woda jednak nie może stać w doniczce, a podłoże nie powinno być nią zbyt przesiąknięte.  

Podlewanie roślin a pora roku 

Zapotrzebowanie domowej zieleni na wodę zmienia się wraz z aurą panującą za oknem. I tak: 

 • rośliny doniczkowe potrzebują dość intensywnego nawadniania wiosną. Wynika to z faktu, że jest to okres ich wzmożonego rozwoju. To właśnie wtedy zieleń rodzi młode pędy, pąki i kwiaty, 

 • latem, gdy jest ciepło i sucho, a woda szybko paruje z doniczki, należy często sprawdzać, czy podłoże nie zostało przesuszone i w razie potrzeby nawadniać roślinę, 

 • jesienią kwiaty doniczkowe przygotowują się do okresu wegetacji. Należy podlewać je rzadziej, gdyż liście transpirują mniej wody, a ziemia paruje mniej intensywnie. Ponadto nadmiar wody szkodzi roślinom – może doprowadzić do zgnicia ich liści i korzeni,

 • zima to wymagający czas dla zieleni doniczkowej. Jednak w związku z tym, że większość gatunków nie kwitnie o tej porze roku, spada ich zapotrzebowanie na wodę. Zwykle wystarczy podlewanie kwiatów 1 lub 2 razy na dwa tygodnie. Wyjątkiem są rośliny, których kwitnienie przypada właśnie na zimowe miesiące

Przeczytaj również: Przepis na odżywkę do storczyków na bazie skórki pomarańczy. Szybko wypuszczą pączki

Czym podlewać rośliny doniczkowe?

Jeśli do podlewania roślin doniczkowych wykorzystujesz wodę, którą chwilę przedtem nalałeś do konewki bezpośrednio z kranu, robisz duży błąd. Zieleni szkodzi zarówno znajdujący się w niej chlor, jak i zbyt duże stężenie wapnia. Czym zatem nawadniać kwiaty uprawiane w domu? 

 • wodą odstaną – aby wodę można było uznać za odstaną, musi ona spędzić przynajmniej kilka godzin (a najlepiej dobę) w konewce lub w innym naczyniu, które wykorzystujesz do podlewania zieleni. Dzięki temu znajdujący się w niej chlor ma szansę się ulotnić. Pierwiastek ten jest szkodliwy dla roślin – jest on odpowiedzialny m.in. za spowolnienie ich wzrostu 

 • wodą przegotowaną – większość kwiatów doniczkowych lubi wodę o kwaśnym odczynie pH. Oznacza to, że musi ona być miękka i pozbawiona zbyt dużych ilości wapnia – sposobem na to, by miała ona właśnie takie właściwości, jest jej przegotowanie. Twarda woda zaburza przyswajanie przez rośliny cennych dla nich minerałów – np. cynku, miedzi i żelaza. Ponadto gdy zostanie ona wykorzystana do podlewania, na liściach roślin może pojawić się biało – żółty osad 

 • deszczówką – wodę opadową możesz zbierać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Gdy pada deszcz, umieść konewkę pod gołym niebem lub pod rynną spustową. Podlewane roślin doniczkowych deszczówką dobrze wpływa na rośliny (jest to woda miękka), jest ekologiczne i darmowe. Jednak aby móc ją wykorzystywać do nawadniania, musi pochodzić ona z mało zanieczyszczonych terenów 

 • wodą filtrowaną – w tym celu warto wykorzystywać filtry do odwróconej osmozy. Takie urządzenia pozwalają pozbyć się z wody chloru i metali ciężkich, a także zmniejszają jej twardość. Filtr z systemem odwróconej osmozy przyda się zwłaszcza tym, którzy hodują storczyki. 

Ważne jest także to, jaką temperaturę ma woda, którą podlewasz kwiaty. Jeśli będzie ona zbyt zimna, to może zaszkodzić młodym korzeniom. Między innymi dlatego woda powinna odstać – umożliwia to wyparowanie chloru, ale także jej ocieplenie do temperatury pokojowej.  

Częstotliwość podlewania należy dostosować do gatunku rośliny. Fot. 123RF/PICSEL

Techniki podlewania kwiatów doniczkowych

To, w jaki sposób będziesz podlewał kwiaty, ma mniejsze znaczenie niż to, jak często będziesz to robił. Jednak by rośliny doniczkowe były optymalnie nawodnione, musisz dostarczać im wody w odpowiedni sposób. Wyróżniamy dwie podstawowe metody podlewania roślin:

 • podlewanie od góry  

Używaj do tego konewki lub butelki. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że strumień wody będzie miał kontakt z liśćmi lub z kwiatami – jest to niewskazane. Ponadto podlewanie będzie łatwiejsze, jeśli między górną krawędzią doniczki a podłożem znajdzie się 2-centymetrowy odstęp. Dzięki temu woda nie będzie wylewać się poza donicę.  

Kiedy skończysz podlewanie, odczekaj, aż w podstawce pojawi się woda i wylej ją. Gdy zbyt szybko przesiąknie do naczynia, może oznaczać to, że w doniczce jest zbyt mało ziemi. Natomiast jeśli woda będzie zbyt wolno spływać do podstawki, prawdopodobnie podłoże było bardzo przesuszone. Warto wtedy podlać roślinę nieco bardziej obficie. 

 • podlewanie od dołu 

Nawadniając w ten sposób roślinę, należy wykorzystać naczynie, do którego zmieści się cała doniczka i napełnić je wodą. Roślina powinna spędzić w nim ok. kilkunastu minut. W tym czasie pobierze ona dokładnie tyle wody, ile potrzebuje. Następnie należy doniczkę umieścić na podstawce. Jeśli spłynie do niej woda, trzeba ją wylać. 

Zapominalscy i ci, którzy często wyjeżdżają, mogą korzystać z praktycznych gadżetów do podlewania roślin doniczkowych. Są to kule nawadniające, tzw. automatyczne konewki oraz specjalne hydrożele.  

Domowe nawozy roślin doniczkowych

Podlewanie można także połączyć z nawożeniem roślin uprawianych na parapecie. Aby kwiaty były w jeszcze lepszej kondycji, do ich nawadniania można wykorzystać wodę: 

 • pozostałą po gotowaniu ziemniaków – nie może być ona jednak osolona 
 • w której gotował się ryż lub warzywa 
 • z akwarium  
 • z dodatkiem drożdży piekarskich – na 1 l wody należy użyć 10 g świeżych drożdży 
 • wykorzystaną wcześniej do mycia surowego mięsa. 

Fusy z kawy użyźnią ziemię i odżywią rośliny. Fot. 123RF/PICSEL

Takie „mikstury” do podlewania są bogate w wiele cennych składników odżywczy. Można stosować je też bez obaw o to, że kwiatom zaszkodzi nadmiar naturalnego nawozu. 

Podlewanie kwiatów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który ma ogromny wpływ na ogólną kondycję kwiatów. Właśnie dlatego należy zadbać o jakość wykorzystywanej wody, odpowiednią technikę i częstotliwość nawadniania, a także „dokarmiać” rośliny naturalnymi nawozami. 

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 18.01.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze podłoże dla kwiatów domowych. Jak zrobić tzw. bigos dla roślin?

Zachwycające odmiany storczyków. Niektórych gatunków możesz nie znać

Kroton zimą często gubi liście. Co zrobić, gdy kroton marnieje i więdnie?

Anturium ma dużo liści, ale nie chce kwitnąć? Przygotuj wzmacniającą miksturę na kwitnienie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.