Rośliny domowe

Szybko rośnie i tworzy w domu ścianę zieleni. Jak dbać o radermacherę?

Egzotyczna radermachera, gwiazda PRL, tak jak równie popularna w tamtych czasach paprotka, jest wyjątkowo lubianą rośliną. Rośnie szybko, tworząc w domu ścianę zieleni o wysokości prawie 2 m zaledwie w ciągu kilku lat. Jeśli poświęcisz jej trochę uwagi, odwdzięczy się bardzo efektownym wyglądem.

Szybko rośnie i tworzy w domu ścianę zieleni. Jak dbać o radermacherę?
Radermarchera to efektowna roślina, jednak nie znosi dymu papierosowego. Fot. Instagram/thisguyplants
REKLAMA

Spis treści:

Radermachera – charakterystyka

Radermachera należy do rodziny bignoniowatych (łac. Bignoniaceae) i pochodzi z Chin. W naturalnych warunkach jest silnie rosnącym, zimozielonym drzewem z niezwykle dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami. W warunkach domowych osiąga wysokość od 1,5 do 2 m w ciągu kilku lat, podczas których nie kwitnie. Jeśli chodzi o dostępne w Polsce gatunki, Radermachera sinica jest jedynym, który można dostać w wielu miejscach. Wśród innych podobnych roślin wyróżnia się wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi. Podwójnie pierzaste, ciemnozielone i niewielkich rozmiarów, wyrastają z giętkich, smukłych łodyg, tworząc charakterystyczne, lekko zwieszające się kaskady zieleni.

Roczny przyrost rademarchery wynosi około 30 cm. Ze względu na tak silny wzrost roślina ma dosyć luźny pokrój, jednakże hodowcy radzą sobie z tym, stosując odpowiednie środki chemiczne hamujące wzrost na długość. W takiej sytuacji roślina zaczyna się silnie rozkrzewiać, tworząc zdecydowanie gęstszą ścianę zieleni. W warunkach domowych można do tego doprowadzić w nieco inny sposób, który opisaliśmy poniżej.

Przeczytaj również: Urzeka majestatycznym pokrojem liści. Jak uprawiać flebodium?

Radermachera – stanowisko i warunki uprawy

Radermachera jest rośliną bardzo wdzięczną w uprawie, która doskonale poradzi sobie w mieszkaniu. Jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki, będzie cieszyć oczy przynajmniej przez kilka lat.

W uprawie nie musisz się skupiać na dobieraniu specjalnego podłoża, ponieważ dla tej rośliny najlepsza będzie uniwersalna ziemia. Radermachera potrzebuje jedynie cienkiej warstwy drenażu, który musisz ułożyć na dnie doniczki. Użyj do tego popularnego keramzytu lub średniej wielkości kamyków. Wykorzystując gotowe podłoża dostępne w sklepach, oszczędzisz sobie pracy. Warto pamiętać, że istotne dla tego rodzaju roślin jest regularne przesadzanie. Radermachera powinna mieć zmieniane podłoże i doniczkę każdej wiosny, szczególnie podczas kilku pierwszych lat. Później możesz to robić nawet raz na 3 sezony.

Stanowisko z rozproszonym światłem będzie dla niej najlepszym rozwiązaniem. Musisz jednak zwrócić uwagę, czy jej pędy nie zaczynają wydłużać się w stronę okna. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że tego światła jest zbyt mało. W takiej sytuacji przesuń doniczkę bliżej okna, mając na uwadze, że bezpośrednie nasłonecznienie nie jest wskazane. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 18 do 20°C, a zimą około 15°C. Radermachera nie potrzebuje znacząco niższej temperatury w okresie zimowym, jednakże warto pamiętać, aby był ona niższa o kilka stopni. Dzięki temu roślina znacznie lepiej się rozwija.

W warunkach domowych rozmnażanie radermarchery jest trudne. Jeśli jesteś cierpliwy, spróbuj wysiewu z nasion, jednakże dla początkujących polecany jest sposób rozmnażania przez sadzonki pędowe. Kiedy wiosną radermachera wypuści nowe pędy, odetnij kilka z nich i umieść w wilgotnej glebie, najlepiej po 2 lub 3 sadzonki w jednej doniczce. Pilnuj, aby temperatura nie spadała poniżej 20°C, a gleba cały czas była wilgotna. Kiedy sadzonki się ukorzenią, dbaj o nie, a szybko uzyskasz nowe, piękne okazy.

Radermachera – pielęgnacja podstawowa

Radermachera potrzebuje kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym przez długi czas pozostanie atrakcyjna. To, co przy jej uprawie jest bardzo istotne, to czujność. Roślina szybko reaguje na brak odpowiedniej ilości światła i jest wrażliwa na źle prowadzone podlewanie.

 • Zabieg stanowiący podstawę pielęgnacji rośliny to podlewanie. Radermachera potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego nawadniania. Nie możesz zalewać bryły korzeniowej, a jedynie utrzymywać ją w stanie stałej wilgotności. W okresie wiosenno-letnim podlewaj ją częściej, natomiast zimą możesz sobie pozwolić na większe przerwy w podlewaniu. Nie możesz w żaden sposób zaniedbać tego zabiegu, ponieważ radermachera drastycznie reaguje na złą wilgotność podłoża. Radermachera lubi zraszanie, ale nie jest to zabieg konieczny do jej prawidłowego rozwoju.

 • Nie zapominaj o tak istotnym zabiegu, jakim jest nawożenie. Radermachera potrzebuje dawki minerałów mniej więcej raz na trzy tygodnie, ale tylko podczas cieplejszych miesięcy. Zimą zapewnij jej niższą temperaturę i sporadyczne nawadnianie. Możesz ustawić ją wtedy do ogrodu zimowego, gdzie będzie się czuła wyjątkowo dobrze.

 • Przycinaj pędy radermachery każdej wiosny, szczególnie jeśli widzisz, że zanadto się wydłużyły. Ten zabieg sprawi, że roślina stanie się bardziej zwarta.

 • Warto wiedzieć, że roślinę tę możesz co kilka lat odmładzać. Zrób to, jeśli zauważysz, że pędy u nasady zaczynają drewnieć. Wystarczy prosty zabieg, aby szybko uzyskać nowy system korzeniowy z dotychczasową częścią nadziemną. Natnij pęd około 2 cm nad jego zdrewniałą częścią i włóż w nacięcie wykałaczkę. Obłóż ranę wilgotnym mchem torfowcem, owiń całość folią aluminiową lub spożywczą i poczekaj, aż pojawią się korzenie. Kiedy to się stanie, odetnij sadzonkę i umieść roślinę w nowej doniczce. Sposób ten nazywa się odmładzaniem przez odkład powietrzny i możesz go stosować nawet co kilka lat. Pamiętaj, że w jednej doniczce warto sadzić po 2 lub 3 rośliny. Dzięki temu uzyskasz znacznie gęstszą ścianę zieleni.

Na jakie choroby i szkodniki radermachery należy uważać?

Radermachera gubi liście, kiedy jest atakowana przez szkodniki lub gdy ma zbyt suche, lub zbyt wilgotne podłoże. Jeśli podłoże ma odpowiednią wilgotność, zapewne opadające liście są wynikiem pojawiających się owadów. Obejrzyj dokładnie roślinę i sprawdź, czy liście wraz z pędami:

 • zaczynają żółknąć,
 • są pokryte białym, wełnowatym nalotem,
 • mają na spodzie skupiska mszyc,
 • są pokryte delikatną pajęczyną.

Każdy z wymienionych objawów mogą dotyczyć innego szkodnika. Zawsze jednak działaj podobnie. Oczyść roślinę z bytujących na niej owadów, a następnie kilkukrotnie wykonaj oprysk dedykowanym środkiem owadobójczym. Warto też, abyś usunął zainfekowane części. W przypadku tej rośliny nie występują charakterystyczne choroby. Radermachera najbardziej cierpli w wyniku złego podlewania i w przypadku pojawienia się na niej wymienionych wyżej szkodników.

Radermachera – ważne informacje

Przy troskliwej pielęgnacji radermachera prezentuje się naprawdę pięknie. Przed jej zakupem jednak zastanów się, czy twój dom będzie dla niej bezpieczny. Niestety, jest ona wrażliwa na wiele czynników, przez co można ją również określać jako roślinę dość wymagającą. Pamiętaj, że:

 • radermachera nie znosi dymu papierosowego, dlatego nie kupuj jej, jeśli palisz,
 • roślina ta musi mieć zapewnioną sporą przestrzeń,
 • nie można stawiać jej w pobliżu lamp ze względu na ryzyko poparzenia liści,
 • radermachera dobrze komponuje się w towarzystwie takich gatunków jak paprotka, trzykrotka i bambus.

Jeśli chcesz mieć w domu wyjątkową roślinę, która w krótkim czasie stworzy w mieszkaniu urokliwą dżunglę, zdecyduj się właśnie na radermacherę.

Przeczytaj również: Zdetronizowała klasyczną monsterę. Jak uprawiać monkey mask, by wszyscy ją podziwiali?

Monstera monkey mask nie jest trudna w uprawie. Fot. Unsplash

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szybko rośnie i tworzy w domu ścianę zieleni. Jak dbać o radermacherę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.