Rośliny domowe

Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? 5 sposobów na uratowanie przelanej rośliny

Przelana roślina jest osłabiona i podatna na atak szkodników czy chorób. Niestety, przelewanie roślin doniczkowych jest dość powszechne i wynika z braku wiedzy o ich potrzebach oraz nadmiaru troski. Jak rozpoznać, że przesadziliśmy z podlewaniem? Jak uratować przelaną roślinę?

Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? 5 sposobów na uratowanie przelanej rośliny
Czym grozi przelanie roślin doniczkowych i jak je uratować? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Przelanie roślin doniczkowych – jak tego uniknąć?

Pielęgnacja roślin doniczkowych jest trudniejsza, niż pozornie się wydaje. Choć każda roślina potrzebuje wody, odpowiedniej ziemi i światła słonecznego, różne gatunki mają różne wymagania. Dotyczy to także ilości wody, jaką należy dostarczać roślinie i częstotliwości jej podlewania. Przelanie roślin doniczkowych zdarza się nadzwyczaj często. Właśnie dlatego warto lepiej poznać potrzeby danego gatunku czy odmiany, którą zamierzamy uprawiać.

Co zrobić, żeby uniknąć przelewania roślin doniczkowych? Trzeba zwracać uwagę na rzeczywiste wymagania danego gatunku – dużej ilości wody potrzebują tylko te rośliny, które w naturze rosną w miejscach podmokłych czy wilgotnych. Pozostałe rośliny źle zareagują na nadmiar wody. Dotyczy to zwłaszcza sukulentów (na przykład kaktusów), które preferują raczej suche podłoże.

Pamiętajmy też o kilku zasadach:

  • rośliny potrzebują więcej wody latem, a mniej zimą. Wyjątek stanowią na przykład azalie, które w czasie zimy znajdują się w okresie wzrostu;

  • stan wilgotności podłoża można sprawdzić przez dotknięcie. Do doniczki wsuwamy palec na głębokość około 2 cm. Jeśli ziemia jest wilgotna, roślina nie potrzebuje kolejnego podlania;

  • jeśli posiadamy ceramiczne doniczki, stan wilgotności gleby można sprawdzić, stukając w nie palcem. Jeśli odgłos jest głęboki i głuchy, ziemia jest wilgotna. Wysoki odgłos oznacza zaś suchą glebę.

Jak rozpoznać, że roślina doniczkowa jest przelana?

Przelaną roślinę łatwo odróżnić na przykład od rośliny przesuszonej. Gdy dostrzeżemy, że jej liście żółkną lub brązowieją, a jednocześnie ziemia w doniczce jest wilgotna, oznacza to, że cierpi przez nadmiar wody. W takim wypadku liście zaczynają żółknąć od końcówek. Często zaczynają też brązowieć i się zwijają. Czasem można również zaobserwować żółte plamy w okolicach nerwu i po bokach blaszki liściowej. Liście przelanej rośliny w końcu więdną i opadają. Jej łodygi zaś czernieją. Roślina przestaje wypuszczać nowe liście i kwitnąć.

Ziemia w doniczce nie powinna być mokra. Po podlaniu jest oczywiście wilgotna, ale stopień jej wilgoci zmniejsza się w miarę, jak roślina wypija wodę. Jeśli tak się nie dzieje, to oznaka, że jest jej za dużo. Podobnie jest z wodą w podstawce – nigdy nie powinna w niej zalegać. Jeśli roślina nie wypija wlanej do podstawki wody, oznacza to, że stosujemy jej za dużo. Nadmiar wody z podstawki warto usuwać.

, jak rozpoznać że roślina doniczkowa jest przelana Jeżeli liście na całej roślinie zaczynają żółknąć lub brązowieć, to znak, że została przelana. Fot.123RF.com

Dlaczego przelanie rośliny doniczkowej jest szkodliwe?

Zalegająca w doniczce woda utrudnia roślinie pobieranie tlenu. Zaczyna się więc ona dusić, co po pewnym czasie przekłada się na pogorszenie wyglądu liści czy kwiatów. Przelana roślina – podobnie jak roślina przesuszona – jest też osłabiona. Staje się zatem podatna między innymi na ataki różnego rodzaju chorób czy szkodników.

Mimo że woda jest potrzebna roślinie do życia i wzrostu, jej nadmiar może być bardzo szkodliwy, a nawet doprowadzić do uduszenia i obumarcia rośliny. Nawet przy zaawansowanych objawach zwykle wciąż można jeszcze odratować daną roślinę. Z pewnością należy spróbować.

Przeczytaj również: Kiedy i czym podlewać storczyki? Kolor korzenia ma znaczenie

Przelana roślina – jak ją uratować?

Jak uratować przelaną roślinę? Podstawowy sposób na uratowanie przelanej rośliny to jej przesadzenie. W tym celu należy wyjąć ją z doniczki i usunąć całe podłoże, a jeśli zauważymy na niej nalot zgnilizny, oczyszczamy oraz dezynfekujemy korzenie. Następnie umieszczamy roślinę na dłuższą chwilę na nasiąkliwym materiale, by spokojnie przeschła. Nie wolno wyciskać z niej wody na siłę, aby jej nie zniszczyć. Dopiero wówczas, gdy roślina wyschnie, można ją umieścić w nowym, lekko wilgotnym (ale nie mokrym) podłożu.

Istnieją też inne sposoby na jej ocalenie, jeśli została przelana:

  • na dnie doniczki warto wykonać warstwę drenażu, wykorzystując na przykład niewielkie kamyczki. W donicy również można zrobić otwory drenażowe, by nadmiar wody wypłynął do podstawki;

  • w ziemi można umieścić tampony. Mają dużą zdolność absorpcji wody, więc pochłoną jej nadmiar;

  • można również zastosować hydrożel ogrodniczy. To substancja doskonale pochłaniająca wodę. Najlepiej rozprowadzić hydrożel na dnie wiaderka, a następnie umieścić w nim roślinę wraz z ziemią. Po pewnym czasie żel spęcznieje, a roślina będzie mogła wrócić do doniczki;

  • przelaną roślinę można też wyjąć z doniczki i umieścić na papierowych ręcznikach. Wymieniamy je do momentu, aż nadmiar wody zostanie usunięty. Jest to sposób dobry, ale wymagający cierpliwości.

Warto również zaopatrzyć się w miernik wilgotności podłoża. Jego umieszczenie w doniczce pozwala szybko dowiedzieć się, czy roślina wymaga już podlania.

Przeczytaj również: Po tym rozpoznasz, że roślina wymaga przesadzenia. Jak przesadzać rośliny domowe?

pielęgnacja roślin doniczkowych Najlepszym sposobem na uratowanie przelanej rośliny jest jej przesadzenie. Fot.123RF.com

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.