Spis treści:
- Drzewko cytrynowe – opis
- Uprawa drzewka cytrynowego
- Drzewko cytrynowe – pielęgnacja
- Drzewko cytrynowe – choroby i szkodniki
Drzewko cytrynowe – opis
Drzewko cytrynowe, łac. Citrus limon, czyli właściwie cytryna zwyczajna, to roślina, która pochodzi z południowo-wschodnich terenów Chin. Obecnie nie jest tam uprawiana, za to świetnie zaadaptowała się w klimacie śródziemnomorskim. Cytryna prawdopodobnie powstała z połączenia limy i cytrona. W Europie pojawiła się w średniowieczu, dzięki czemu od lat gości na stołach i urozmaica swoim smakiem różne dania.
Drzewko cytrynowe w naturalnych warunkach osiąga wysokość od pięciu do dziesięciu metrów, jednak w domowej uprawie jest to zazwyczaj dwa metry. Jego gałęzie są pokryte kolcami, a gdzieniegdzie wyrastają eliptyczne, jasnozielone, lśniące liście z piłkowanym brzegiem. Cytryna kwitnie nieprzerwanie. Jej kwiaty mają średnicę do trzech centymetrów i biały kolor. Zazwyczaj osadzone są pojedynczo lub parami w kątach liści. Bardzo intensywnie pachną, dlatego nie poleca się umieszczać drzewka w sypialni.
Z kwiatów powstaje soczysty owoc, nazywany potocznie cytryną. Ma grubą żółtą skórkę i kwaśny smak. Jego miąższ zawiera dużo witamin C i B1 oraz kwasu cytrynowego. Dzięki swoim właściwościom wspierają walkę np. ze szkorbutem.
Uprawa drzewka cytrynowego
Drzewko cytrynowe nie jest zbyt trudne w uprawie. Wystarczy trochę wiedzy i systematyczności, żeby mieć w swoim domu prawdziwie południowe klimaty. Podpowiadamy, jak zapełnić roślinie odpowiednie warunki.
-
Drzewko cytrynowe – stanowisko
Aby drzewko cytrynowe mogło zakwitnąć i wydać owoce w domowych warunkach, trzeba umieścić je na odpowiednim stanowisku. Najlepiej, jeśli będzie:
- ciepłe i jasne – roślina powinna stać w miejscu, gdzie dociera dużo rozproszonego światła. Dobrze sprawdzi się południowe lub zachodnie okno zakryte firan,
- oddalone od drzwi i ciągów komunikacyjnych – drzewko cytrynowe źle znosi przeciągi i dotykanie.
Latem można wynieść roślinę na taras lub balkon, jednak należy pamiętać o tym, żeby ustawić ją tą samą stroną do słońca – unikniesz opadania liści i owoców. Natomiast zimą należy przenieść drzewko do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura ok. 12-15°C. Dzięki temu roślina będzie miała nie tylko bardziej smaczne owoce, ale także odpocznie przed następnym okresem wegetacji. Jednocześnie należy pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej ilości światła – nie można wynieść drzewka do piwnicy.
Przeczytaj również: Drzewko szczęścia gubi listki? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
-
Drzewko cytrynowe – ziemia
Bardzo istotne w uprawie drzewka cytrynowego jest podłoże. Powinno być ono lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia do cytrusów, jednak możesz także połączyć uniwersalną glebę z perlitem, keramzytem, które rozluźnią ją oraz z hydrożelem utrzymującym odpowiedni poziom wilgoci w podłożu.
Pamiętaj, aby po zakupie jak najszybciej przesadzić roślinę do właściwej ziemi – uniwersalna gleba lub torf nie są odpowiednie dla drzewka cytrusowego. Chłoną wodę i bardzo powoli wysychają, przez co korzenie są narażone na gnicie.
Drzewko cytrynowe – pielęgnacja
Wiele osób skarży się, że po zakupie rośliny zaczęła ona tracić swoje liście i nie owocowała. Problemy te najczęściej wynikają z niewłaściwej pielęgnacji.
-
Drzewko cytrynowe – podlewanie i nawożenie
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią częstotliwość podlewania. Drzewko cytrynowe powinno mieć stale wilgotne podłoże, ale nie mokre – nadmiar wody sprawia, że korzenie zaczynają gnić.
Przesuszenie rośliny również nie jest mile widziane i najczęściej powoduje gubienie liści. Drzewko cytrynowe najlepiej nawadniać, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Zimą należy ograniczyć podlewanie i zamiast tego częściej zraszać roślinę. Suche powietrze obniża poziom wilgotności powietrza, co nie wpływa korzystnie na kondycję drzewka cytrynowego.
Nawożenie roślinny powinno być umiarkowane, raz na 7-14 dni w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do września, oraz raz w miesiącu w okresie spoczynku. Nie można używać preparatów z dużą ilością azotu, ponieważ powoduje to przesolenie podłoża, a w efekcie utratę liści i owoców. Najlepiej używać do tego specjalnego preparatu do cytrusów.
Pierwszy raz drzewko cytrynowe należy przesadzić tuż po zakupie. Fot.123RF.com
-
Drzewko cytrynowe – przesadzanie
Młode drzewko cytrynowe dość szybko rośnie, dlatego należy przesadzać je co roku, najlepiej wiosną. Natomiast jeśli roślina jest starsza, należy wymieniać jej podłoże rzadziej, co kilka lat, gdy korzenie zaczną „wychodzić” przez odpływ w donicy. Aby przesadzić drzewko poprawnie, należy:
- wyposażyć się w donicę o jeden lub dwa centymetry większą niż poprzednia,
- położyć na jej dnie grubą warstwę drenażu i przykryć ją ziemią,
- umieścić roślinę na tej samej wysokości co w poprzedniej donicy,
- uzupełnić puste przestrzenie podłożem i docisnąć ziemię,
- po kilku dniach podlać przesadzoną roślinę i dodać ziemi, jeśli brakuje.
W przypadku dużych roślin przyda się pomoc drugiej osoby.
-
Drzewko cytrynowe – rozmnażanie
Roślinę można rozmnażać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest sadzonkowanie. Aby uzyskać nową sadzonkę, należy:
- pobrać pęd o długości kilkunastu centymetrów, który ma co najmniej trzy listki,
- przygotować pojemnik ze zwilżonym podłożem do cytrusów,
- umieścić pobraną gałązkę w doniczce,
- przenieść sadzonkę do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura nie mniejsza niż 25°C.
Następnie należy dbać o regularne nawadnianie podłoża. Po kilku tygodniach roślina powinna wytworzyć pierwsze korzenie.
Można rozmnażać drzewko cytrynowe także za pomocą nasion. Jednak warto pamiętać, że kiełkowanie może bardzo długo potrwać. Co więcej, jest niewielka szansa, że sadzonka powtórzy cechy rośliny matecznej. Może zdarzyć się również tak, że roślina zacznie owocować dopiero po kilkudziesięciu latach lub nigdy tego nie zrobi.
Drzewko cytrynowe wymaga umiarkowanego podlewania i częstego zraszania. Fot.123RF.com
-
Drzewko cytrynowe – przycinanie
W pierwszych latach uprawy drzewko cytrynowe bardzo intensywnie rośnie, przez co gałęzie odstają w wielu różnych kierunkach. Aby nadać koronie pożądany kształt, należy regularnie przycinać pędy.
To także dobry sposób na to, żeby pobudzić roślinę do rozwoju nowych gałęzi, kwitnienia i owocowania. W rezultacie drzewko będzie gęste i wspaniale rozkrzewione.
Drzewko cytrynowe – choroby i szkodniki
Podczas uprawy drzewka cytrynowego można napotkać wiele problemów. Najczęściej wynikają one z niewłaściwej pielęgnacji, czyli np. nadmiernego podlewania lub nawożenia rośliny. W rezultacie korzenie zostają zaatakowane przez grzyby, co objawia się np. gubieniem liści.
Drzewko cytrynowe jest narażone również na atak szkodników, zwłaszcza przędziorków. Są to czerwone lub pomarańczowe małe owady, które żywią się sokiem rośliny. W rezultacie prowadzą do jej osłabienia, a przy dużej inwazji nawet obumarcia. Objawem obecności przędziorków są białe plamy na liściach i pajęczynki.
Aby uratować roślinę, należy ją dokładnie umyć, najlepiej pod prysznicem, jednak gdy nie jest to możliwe, wystarczy kawałek materiału nasączony w wywarze z czosnku. Należy dokładnie przetrzeć każdy liść. Inny sposób to „zatrudnienie” do walki z przędziorkami ich naturalnego wroga, czyli dobroczynka kalifornijskiego. To roztocze, które żywi się szkodnikami na każdym etapie rozwoju. W ostateczności można sięgnąć po chemiczny oprysk.
Drzewko cytrynowe to interesująca i pięknie pachnąca dekoracja do domu. Przestrzegaj najważniejszych zasad odnośnie uprawy, a będzie wspaniale rosnąć i obficie owocować. Sprawdź!
Przeczytaj również: Własne pomarańcze wyhodujesz w domu. Prosta pielęgnacja sprawi, że będą piękne i smaczne
Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.