Rośliny domowe

Drzewko szczęścia gubi listki? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu

Grubosz zwany drzewkiem szczęścia to niewielka, charakterystyczna roślina, która dla wielu osób jest godnym alternatywą dla drzewka bonsai. Nie ma wygórowanych warunków uprawy, jednakże potrafi gubić liście, jeśli nie zastosujesz się do kilku podstawowych zasad związanych z jego pielęgnacją.

Drzewko szczęścia gubi listki? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
Nazywany drzewkiem pieniędzy, grubosz często jest traktowany przez swoich właścicieli jak amulet. Fot.123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka drzewka szczęścia

Grubosz należy do grupy sukulentów, inaczej do rodziny gruboszowatych (łac. Crassulaceae). W warunkach naturalnych, czyli w ciepłych regionach Afryki, może dorastać nawet do 4-5 m wysokości. W Polsce uprawiany jako roślina doniczkowa, po wielu latach troskliwej opieki może osiągnąć maksymalnie 1 m wysokości. Rośliny z rodzaju gruboszy różnią się między sobą kształtem, wielkością i kolorem liści, wszystkie jednak rosną w podobnym tempie oraz wymagają podobnych warunków uprawy.

Liście grubosza są mięsiste, sztywne i intensywnie zielone. Mają gładką, błyszczącą powierzchnię i zwykle jajowaty kształt. Ich charakterystyczną cechą są czerwone brzegi, które pojawiają się, jeśli roślina stoi w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ich intensywność sprawia, że stają się wyjątkową ozdobą drzewka szczęścia.

Kora grubosza ma specyficzną strukturę. Cylindryczne bruzdy przywodzą na myśl pierścienie i spękania, jednakże nawet przy dotyku jej powierzchnia nie łuszczy się ani nie sypie. Drzewko szczęścia kwitnie tylko wtedy, gdy ma zapewnione jasne miejsce uprawy.

Przeczytaj również: Przyciąga pieniądze i szczęście jak magnes. Tajniki pielęgnacji grubosza

Warunki uprawy i pielęgnacja grubosza

Nazywany drzewkiem pieniędzy, grubosz często jest traktowany przez swoich właścicieli jak amulet, który trzeba właściwie pielęgnować. Jest mało wymagający i trudno go zaniedbać. Są jednak sytuacje, w których reaguje nawet zrzucaniem liści. Warto więc pamiętać o podstawowych regułach jego uprawy.

 • Ziemia do uprawy drzewka szczęścia powinna być dobrze przepuszczalna. W razie potrzeby możesz pomieszać ją z piaskiem, najlepiej gruboziarnistym. Nie zapominaj, że na dnie doniczki musi się znaleźć drenaż. W tym celu nasyp na jej dno keramzyt lub drobny żwir. Grubosz lubi również niską wilgotność powietrza.

 • Stanowisko grubosza powinno byś jasne i ciepłe, jednakże nie każda odmiana lubi taką samą ilość światła. W przypadku gruboszy o liściach srebrzystych wybierz parapet wystawy południowej lub zachodniej. Okazy z zielonymi liśćmi znacznie lepiej będą się rozwijać w głębi pomieszczenia, przy rozproszonym świetle lub na parapecie od wschodu. Nie ustawiaj rośliny na parapecie od strony północnej, ponieważ zbyt mało światła może działać na roślinę bardzo negatywnie.

 • Temperatura do uprawy drzewka szczęścia powinna wynosić około 21ºC, ale tylko w okresie wegetacji. Grubosz należy do grupy roślin, które w miesiącach jesienno-zimowych muszą przechodzić okres spoczynku w temperaturze około 14ºC. Stosując się do tego zalecenia, uzyskasz zdrową, dobrze rozwijającą się roślinę.
 • Pielęgnacja tej rośliny nie należy do bardzo skomplikowanych, jednakże warto, abyś zastosował się do kilku istotnych zasad.

 • Grubosz jest sukulentem, dlatego podlewaj go obficie, ale w dużych odstępach czasu. Najlepiej przed kolejnym nawadnianiem sprawdź, czy wierzchnia warstwa podłoża już zdążyła przeschnąć. Jeśli wciąż jest wilgotna, wstrzymaj się przez kolejnych kilka dni. Roślina nie wymaga zraszania.

 • Jeśli chcesz go rozkrzewić, co jakiś czas możesz wykonać niewielkie cięcie, które spowoduje pojawienie się w jego miejscu dwóch nowych listków.

 • Przesadzanie wykonaj dopiero wtedy, gdy korzenie rośliny zaczną przerastać doniczkę, w innym wypadku nie ma takiej potrzeby.

 • Jeżeli interesuje cię rozmnożenie swojego drzewka, wykorzystaj do tego sadzonki liściowe z 3-4 liśćmi. Odetnij je podczas ciepłych miesięcy wiosennych lub letnich i osusz przez kilka dni. Po przynajmniej dwóch dobach od pozyskania sadzonki włóż ja do suchego podłoża i poczekaj, aż pojawią się pierwsze korzenie. Kiedy to się stanie podlej roślinę po raz pierwszy.

grubosz Grubosz to roślina bezpieczną dla zwierząt i ludzi Fot. 123RF/PICSEL

Wydaje się, że przy tak niewielu czynnościach trudno jest popełnić błąd. Jednak nawet grubosz może źle zareagować na pomyłki, które popełnisz zupełnie nieświadomi lub poprzez nieuwagę.

Jakie są powody, dla których grubosz traci liście?

Trudno jest zaniedbać drzewko szczęścia, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Stosując się do wyżej opisanych zasad pielęgnacji, nie powinieneś mieć żadnych problemów, jednakże warto zapoznać się z sytuacjami, w których mimo wszystko wystąpią. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których roślina może zareagować zrzucaniem mięsistych liści.

 • Za mało światła

Mimo że nie wszystkie drzewka szczęścia potrzebują dużej ilości światła, to właśnie jego brak może spowodować niechciane zrzucanie liści. Pierwsze objawy niedoboru promieni słonecznych to nienaturalne wydłużanie się liści w stronę, gdzie światła jest więcej. Roślina, próbując uzyskać go chociaż trochę więcej, traci swój zwarty, zgrabny pokrój, zaczyna blednąć i zamierać. Liście tracą turgor i opadają, często z całymi gałązkami. Nie uratujesz tych, które już zaczęły opadać. Odłam je i szybko przestaw roślinę w dobrze nasłonecznione, najlepiej przewiewne miejsce. W ciągu kilku miesięcy powinna się zregenerować, jednak przy większych szkodach może to potrwać znacznie dłużej.

 • Zbyt dużo wody

Jako sukulent, drzewko szczęścia nie znosi nadmiaru wody. Drenaż nie zawsze będzie w stanie pomóc. Jeśli zauważysz, że liście grubosza zaczynają się marszczyć, a potem opadać, to sygnał, że jego podłoże jest zbyt wilgotne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest postawienie doniczki w jaśniejszym miejscu i zaprzestanie nawadniania. Jeśli sytuacja jest bardzo zła, rozważ szybką wymianę podłoże na bardziej przepuszczalne i przede wszystkim suche. W tym przypadku poczekaj z podlewaniem, aż korzenie całkiem przeschną.

 • Zbyt sucho

Nie możesz przesadzić w drugą stronę. Zbyt długi okres suszy również wpłynie na grubosza negatywnie. Pierwsze objawy przesuszonej rośliny to blednięcie liści i utrata turgoru. Kolejny to przebarwienia i zasychanie. Kiedy zaczynają opadać dolne listki, sytuacja jest już zła. Działaj szybko i bądź delikatny. Zaschnięte i przebarwione liście usuń, zostaw te więdnące. Roślinę wraz z pojemnikiem wstaw do miski z wodą na kilkadziesiąt minut, później przestaw na kratkę i poczekaj, aż z podłoża odpłynie nadmiar wody.

 • Brak przycinania

Grubosz nie wymaga częstego przycinania, ale weź pod uwagę, ze wieloletnia roślina zaczyna drewnieć. Kiedy zobaczysz, że z najstarszych gałęzi zaczynają opadać listki, po prostu je przytnij i poczekaj, aż roślina pięknie się rozkrzewi.

 • Za mało miejsca

Jeśli jesteś pewny, że twoje drzewko szczęścia ma odpowiednią ilość światła, a ty podlewasz go w odpowiedni sposób, to powodem opadania liści może być za ciasna doniczka. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz przesadzałeś roślinę. Jeśli było to dosyć dawno, przesadź ją do nieco większej doniczki, podlej i poczekaj, aż się zregeneruje.

 • Zbyt niska temperatura

Mimo że grubosz dosyć dobrze znosi spadki temperatury, to jednak przy zbyt drastycznym i jednocześnie dużym spadku będzie reagować gwałtownie. Jeśli zdarzyło ci się zostawić roślinę przy otwartym oknie podczas chłodniejszych miesięcy, może się okazać, że masowo pozbędzie się liści. Możesz próbować ratować ją poprzez pozbycie się uszkodzonych gałęzi i przestawienie grubosza na stanowisko z lepszymi warunkami do rozwoju.

Jak widzisz, powodem gubienia liści przez drzewko szczęścia jest najczęściej zła pielęgnacja. Postaraj się więc zapewnić mu odpowiednie warunki i stale obserwuj dekoracyjne liście, aby szybko reagować. Jeśli będziesz czujny, twoje drzewko przez lata pozostanie atrakcyjne.

pogotowie roślinne

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.