Rośliny domowe

Ta roślina to amulet, który przyciąga pieniądze. Zasady uprawy drzewka szczęścia

Grubosze to rośliny często wybierane na prezent. Ich owalne liście w kulturach wschodnich traktuje się jako amulet przyciągający majątek. Grubosz to jednak nie tylko świetny pomysł na podarunek. Będzie piękną ozdobą każdego mieszkania. Jak pielęgnować drzewko szczęścia? Sprawdź w naszym artykule!

Ta roślina to amulet, który przyciąga pieniądze. Zasady uprawy drzewka szczęścia
Grubosz to roślina bezpieczną dla zwierząt i ludzi Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaka jest różnica między gruboszem drzewiastym a jajowatym?

Grubosz jajowaty jest najczęściej spotykaną rośliną z rodziny gruboszowatych. Nazywa się go także drzewkiem szczęścia, gruboszem srebrzystym, a nawet drzewkiem pieniędzy. Być może spotkałeś się kiedyś ze stwierdzeniem, że grubosz drzewiasty i jajowaty to ta sama roślina. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Można ich nazwać raczej bliskimi kuzynami. Grubosz drzewiasty ma bardziej okrągłe liście o intensywniejszym kolorze.

Pielęgnacja drzewka szczęścia – na co zwracać uwagę?

Grubosz to roślina bezpieczną dla zwierząt i ludzi. Pochodzi z Afryki Południowej. Bardzo dobrze rośnie na ubogich glebach. Jest bardzo prosty w uprawie. Doskonale nadaje się np. na pierwszą roślinę dla dziecka. Dzięki nim najmłodsi nauczą się regularnego dbania o swojego zielonego podopiecznego. Będą mogły też podziwiać roślinę, która przez wiele lat będzie rosnąć razem z nimi. Grubosze z wiekiem stają się jeszcze piękniejsze. Okaż im cierpliwość, a odwdzięczą się kwitnieniem!

Nawet jeśli dysponujesz tylko niewielką, jednopędową sadzonką, nie zniechęcaj się. W ciągu kilku lat rozwinie się ona w miniaturowe drzewko. Grubosz bonsai w doniczce może osiągnąć nawet 1 m wysokości! W warunkach domowych przy odpowiedniej pielęgnacji zdarza się to dość często. W naturze te rośliny są jeszcze wyższe. Mogą dorastać nawet do 3–4 m. W ciągu pierwszych kilku lat regularnie obserwuj rozwój rośliny. Będzie ona nie tylko rosnąć, ale tez poszerzać swój obwód. Kiedy doniczka stanie się zbyt mała, od razu przesadź grubosza do większej.

Grubosze rzadko zakwitają Fot. 123RF/PICSEL

Jak wyglądają kwiaty drzewka szczęścia?

Kwitnący grubosz to dość rzadki widok. Zdarza się to jedynie starszym drzewkom. Crassula ovata kwitnie w warunkach domowych zimą lub wczesną wiosną. Jeśli chcesz, by Twoje drzewko szczęścia okryło się kwiatami, zapewnij mu odpowiednie warunki. Nawoź je odpowiednio, podlewaj i nie narażaj na niskie temperatury.

Drzewko szczęścia bonsai ma piękne drobne kwiaty o białoróżowym kolorze. Zebrane są w groniaste kwiatostany. Zachwycają nawet doświadczonych ogrodników. Aby je zobaczyć, trzeba być cierpliwym. Drzewko szczęścia kwiaty wypuszcza dopiero po upływie 10 lat! Rzadziej zdarza się, że kwitną młodsze rośliny. W przypadku drzewek do 5 lat nie ma takiej możliwości.

Jak pielęgnować drzewko szczęścia?

Najlepsze stanowisko dla drzewka szczęścia to parapet zachodniego lub południowo-zachodniego okna. Dzięki temu będzie miało odpowiednio dużo światła nawet w czasie zimy. Grubosz świetnie czuje się w warunkach domowych. Dobrze znosi suche powietrze. Odpowiada mu temperatura pokojowa. Latem możesz wystawić go na zewnątrz. Nieco chłodniejsze noce przyspieszą jego wzrost. Nie narażaj go jednak na temperatury poniżej 5°C. Na jesień zabierz roślinę z powrotem do domu.

Grubosz jajowaty – kiedy go podlewać?

Pamiętaj, by co jakiś czas skontrolować ziemię drzewka szczęścia. Podlej je, jeśli gleba wyschła całkowicie. Uważaj, by go nie przelać. Wtedy grubosz bonsai zacznie zrzucać liście. Nie musisz nawadniać go regularnie. Dobrze zniesie krótką suszę. Z tego powodu grubosz jajowaty lub drzewiasty to najlepsza roślina dla początkujących albo zabieganych. 

Kiedy nawozić drzewko szczęścia? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Brak nawożenia powoduje, że liście grubosza tracą blask. Od wiosny do jesieni możesz nawozić swoje drzewko szczęścia nawet co 4 tygodnie. Użyj do tego nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Wstrzymaj się z zasilaniem rośliny zimą. W ten sposób uchronisz ją przed chorobami.

Najlepsze podłoże dla grubosza to piasek zmieszany z odrobiną żwiru i torfem. Równie dobrze sprawdzi się jednak zwykła ziemia doniczkowa z domieszką piasku. Nie martw się, jeśli przez pierwszy rok nie zauważysz wzrostu rośliny. To dla niej czas przystosowywania się do nowych warunków. W kolejnych latach nadrobi braki.

Choroby gruboszy

Drzewko szczęścia nie lubi zraszania. Wilgoć na liściach może spowodować rozwój chorób grzybowych. Najczęściej spotykaną jest mączniak. Biały nalot lub pogrubienie liści to objawy, których nie powinieneś lekceważyć. Jeśli pozwolisz chorobie się rozwinąć, Twój grubosz jajowaty może umrzeć. Najlepszym sposobem zwalczania mączniaka jest wykonanie oprysku odpowiednim środkiem chemicznym.

Rozmnażanie gruboszy

Drzewko szczęścia bonsai można rozmnażać na dwa sposoby.

  • Pierwszym jest sadzonkowanie. Ten proces może trwać od 2 do 9 tygodni. Wymaga zerwania liści rośliny i podsuszenia ich. Następnie ułóż je na wilgotnym podłożu. Jeśli to możliwe, przykryj doniczkę kloszem, aby zachować wilgotność powietrza. Kiedy sadzonki wypuszczą korzenie, przesadź je na właściwe miejsce. 
  • Drugi sposób to rozsadzanie wierzchołkowych części pędu. Sadzonki można wyłamać w miejscu węzła. Połóż je w zacienionym miejscu, aby przeschły. Po około 14 dniach pojawią się na nich niewielkie korzonki.

Grubosza można rozmnażać przez sadzonki i pędy wierzchołkowe Fot. 123RF/PICSEL

Przycinanie drzewka szczęścia. Formowanie bonsai

Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać drzewko szczęścia, to mamy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje. Grubosz po przycięciu dość szybko wypuszcza nowe liście. Jeśli chcesz go uformować, użyj do tego drutu lub sznurka zamocowanego do donicy. Uważaj jednak, by nie zranić rośliny. Miejsca zagięcia gałązek zabezpiecz np. kawałkami tkaniny. Pozwoli to też uniknąć niechcianych zniekształceń na gałązkach.

Uprawa grubosza bonsai w tradycyjnej donicy

Jeśli planujesz ukształtować swoje drzewko jak bonsai, to posadź je w szerokiej i płytkiej donicy. Najpierw jednak przygotuj roślinę. Drzewko szczęścia jest ciężkie i łatwo może się przewrócić. Wybierz dla niego masywne i dobrze dopasowane naczynie.

Co kilka miesięcy przesadzaj grubosza do nowej, coraz mniejszej donicy. Za każdym razem, zanim umieścisz go w nowym miejscu, przytnij mu korzenie. W ten sposób dopasujesz drzewko do roli bonsai bez szkody dla niego.

Jak przycinać grubosza, by wyglądał idealnie? Obserwuj wzrost rośliny. Zdaj się przy tym na intuicję. Możesz też trochę poeksperymentować. Każdy grubosz bonsai będzie miał nieco inny kształt. Przycinanie jest pewnym wyzwaniem. Najważniejsze jest, by kształtować roślinę za pomocą drutu lub sznurka zaraz po skróceniu pędów. W ten sposób pokażesz jej, w jaki sposób powinna się rozwijać.

Drzewko szczęścia bonsai to wyjątkowa ozdoba do nowoczesnego salonu lub tradycyjnej sypialni. Jest też wspaniałym pomysłem na prezent. Okrągłe liście grubosza dodają codziennemu życiu harmonii, równowagi i spokoju. Przyciągają pozytywne wibracje i zapewniają szczęście swojemu posiadaczowi. Pamiętaj o tym, gdy wybierasz podarunki dla swoich bliskich lub urządzasz mieszkanie.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.