Rośliny domowe

Spryskaj paprotkę odżywką z olejem rycynowym. Będzie soczyście zielona i bujna jak nigdy

Paprotka od lat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Gęsty, intensywnie zielony pióropusz stworzony z pierzastych liści sprawia, że jest idealną dekoracją mieszkania. Utrzymanie jej w doskonałej formie czasem jednak stanowi wyzwanie. Zdarza się, że paprotka gubi liście i się przerzedza, przez co wygląda mało efektownie. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, by dać jej drugie życie. Sprawdź, jak stosować olej rycynowy do paprotki, by była bujna i zielona.

Spryskaj paprotkę odżywką z olejem rycynowym. Będzie soczyście zielona i bujna jak nigdy
Olej rycynowy sprawi, że paprotka dostanie drugie życie. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści:

Jak pielęgnować paprotkę? Najważniejsze zasady

Paprotki, choć przez wielu kojarzone z czasami PRL-u, mimo upływu lat nie straciły na popularności. Miłośnicy kwiatów domowych zdobią nimi nawet nowocześnie urządzone mieszkania, aby móc podziwiać ich rozłożysty pokrój i bujne, intensywnie zielone liście. Chętnie stawiają je szczególnie w tych pomieszczeniach, w których często przebywają, ponieważ rośliny te oczyszczają powietrze z toksycznych substancji. Paprocie uznawane są za łatwe w uprawie, ale warto mieć świadomość, że bywają kapryśne. Istnieją błędy w pielęgnacji, których nie przebaczają (zwłaszcza przelania i przesuszenia), czego skutkiem jest pogorszenie wyglądu lub nawet obumarcie roślin.

Nieodpowiednio pielęgnowana paprotka błyskawicznie marnieje. Nieodpowiednio pielęgnowana paprotka błyskawicznie marnieje. Fot. Barbara Machalska-Cyran/deccoria.pl

Jak pielęgnować paprotkę, by wyglądała efektownie niezależnie od pory roku? Pamiętajmy o następujących zasadach:

  • Donicę z paprotką stawiamy w jasnym miejscu, gdzie będzie miała dostęp do rozproszonego światła. Nieodpowiednie dla tej rośliny są stanowiska całkowicie zacienione lub słoneczne, gdzie byłaby narażona na bezpośrednie działanie promieni;

  • Paprotkę regularnie zraszamy miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. To ważny zabieg, ponieważ naturalnie występujące w runie leśnym rośliny potrzebują wysokiej wilgotności powietrza, aby zdrowo rosnąć;

  • Powinniśmy podlewać paprotkę tak często, aby ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, ale nie nadmiernie mokra. Wykorzystujmy tylko miękką, odwapnioną wodę, która nie będzie podnosiła odczynu podłoża (paprotka lubi rosnąć w lekko kwaśnej ziemi o pH 5-6). Po podlewaniu zlewajmy nadmiar wody z podstawki;

  • Roślinę co 2-3 tygodnie zasilamy płynnymi nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi specjalnie do paproci lub roślin zielonych. Najlepiej wykorzystywać je w rozcieńczonych dawkach, aby uniknąć przenawożenia. Możemy również stosować biohumus i domowe odżywki.

Paprotka nie powinna stać w wodzie. Paprotka nie powinna stać w wodzie. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Przeczytaj również: Nietuzinkowe kwiaty na niespotykanej łodydze. Uprawa i pielęgnacja róży pustyni

Olej rycynowy do paprotki – po nim dostanie drugie życie

Każdy właściciel paprotki doniczkowej chce, by jej liście były bujne i miały intensywnie zielony kolor. Nie zawsze jednak roślina wygląda atrakcyjnie, co najczęściej jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Na szczęście błędy można błyskawicznie naprawić, stosując łatwo dostępny produkt. Jest nim olej rycynowy – całkowicie naturalny środek, który możemy kupić w aptece lub drogerii. Substancja otrzymywana z nasion rącznika pospolitego świetnie sprawdza się jako wzmacniający oprysk do rośliny.

Chcesz, żeby paprotka doniczkowa odzyskała dobrą kondycję, zagęściła się i stała się soczyście zielona? Zrób odżywkę z oleju rycynowego w prosty sposób:

  • Do 1 i ½ szklanki przegotowanej wody o temperaturze pokojowej dodajemy 1 łyżeczkę oleju rycynowego;

  • Płyn przelewamy do butelki z atomizerem i całość wstrząsamy.

Tak przygotowaną odżywką spryskujemy paprotkę nie częściej niż co 2 miesiące. Regularne stosowanie sprawi, że roślina wypuści nowe liście, zagęści się i odzyska zdrowy wygląd.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Skrzydłokwiat ma dużo liści, ale nie kwitnie? Daj mu się napić tej mikstury

Wiosenne odżywianie kwiatów doniczkowych. Jak stosować wodę utlenioną i biohumus z dżdżownic?

Siedem skutecznych sposobów na ziemiórki. Pozbędziesz się ich raz na zawsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.