Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Grudnik kończy kwitnienie? Jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego

Rozmnażanie grudnika jest satysfakcjonującym procesem – wystarczy kilka prostych kroków, aby pozyskać nowe okazy (i to zupełnie za darmo). Do zabiegu najlepiej przystąpić w momencie, gdy kaktus bożonarodzeniowy zrzuci już swoje urokliwe kwiaty. Jak powiększyć swoją kolekcję grudników? Odpowiednie przygotowanie sadzonek to już połowa sukcesu.  

Grudnik kończy kwitnienie? Jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego
Chcesz powiększyć swoją kolekcję grudników? Sprawdź, jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego. Fot.vitalygm/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja grudnika po przekwitnięciu

Grudnik, znany też jako kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera czy zygokaktus, to wyjątkowa roślina, która kwitnie w okresie zimowym, gdy za oknem jest szaro i ponuro. Zachwyca swoimi barwnymi kwiatami, które mają kształt długich dzwoneczków. Po zakończeniu kwitnienia (zwykle w lutym lub marcu) grudnik w naturalny sposób przechodzi w stan spoczynku, dzięki czemu będzie mógł zregenerować siły przed kolejnym kwitnieniem. W tym czasie należy przenieść kaktusa bożonarodzeniowego do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi około 15 st. C.

Podlewanie grudnika w czasie kwitnienia powinno być regularne, natomiast w okresie spoczynku ograniczamy nawadnianie do minimum (ale podłoże nie może całkowicie wyschnąć). Poza tym zaprzestajemy nawożenia, by nie zakłócać naturalnego cyklu rośliny. Okres spoczynku grudnika trwa zwykle 6-8 tygodni. Kiedy na roślinie zauważymy widoczne oznaki wegetacji (np. pierwsze pąki), należy szybko przenieść ją na poprzednie stanowisko, a następnie zacząć regularnie podlewać i nawozić.   

Jak rozmnożyć grudnika?

Rozmnażanie grudnika jest dziecinnie proste, a z tym zadaniem poradzi sobie każdy miłośnik roślin (nawet mniej doświadczony). Aby powiększyć swoją kolekcję kaktusów bożonarodzeniowych, będziesz potrzebować dorosłego okazu o licznych pędach. Jest to tzw. roślina mateczna, z której można pobrać sadzonki do rozmnożenia grudnika. Idealnym czasem na wykonanie tej czynności jest okres po kwitnieniu.

jak rozmnożyć grudnika Grudnika rozmnożysz za pomocą sadzonek pędowych. Fot.hazratbilal/123RF.com

W celu rozmnożenia kaktusa bożonarodzeniowego wybieramy zielone pędy złożone z co najmniej 3-4 segmentów. Najlepiej, aby były one rozgałęzione, dzięki czemu rośliny od razu będą miały ładny pokrój. Pędy grudnika można odciąć za pomocą ostrego noża, wyłamać lub wykręcić w miejscu łączenia się segmentów. Po pobraniu sadzonki należy rozłożyć na papierowym ręczniku lub serwetce i zostawić w chłodnym, zacienionym miejscu na 2-3 dni. To sprawi, że na ranach po oderwaniu wytworzy się tkanka kalusowa, która przyspieszy wytwarzanie korzeni. Następnie możemy przystąpić do ukorzeniania sadzonek. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • ukorzenianie w wodzie – do szklanki lub słoika wystarczy wlać około 0,5 cm wody, a następnie umieścić sadzonki (należy przy tym pamiętać, by co kilka dni zmieniać wodę). Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się korzonki. Gdy korzenie osiągną około 3 cm długości, sadzonki można przesadzić do doniczek z ziemią;

  • ukorzenianie w podłożu – jest to świetna alternatywa dla ukorzeniania w wodzie. Ważne jest, aby doniczki miały otwory odpływowe, a na spodzie należy ułożyć warstwę drenażu, aby uniknąć zastojów wody. Następnie wypełniamy je lekkim i przepuszczalnym podłożem (w tym celu najlepiej sprawdzi się ziemia do kaktusów lub mieszanka torfu i piasku). Sadzonki grudnika wkładamy do podłoża (do połowy pierwszego segmentu). Na koniec delikatnie ugniatamy podłoże wokół młodych roślin.     

Młode sadzonki nie wymagają przykrywania folią. Doniczki ustawiamy w ciepłym i jasnym miejscu, jednak nienarażonym na bezpośrednie słońce. Bardzo ważne jest regularne, ale umiarkowane podlewanie, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie sadzonek. Gdy nowe okazy nieco się rozrosną, będziemy mogli przesadzić je do większych doniczek.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak rozmnożyć zielistkę? Spróbuj przez rozłogi albo podział korzeni

Chcesz, żeby aloes zakwitł w domu? Pod koniec zimy możesz go do tego nakłonić

Pielęgnacja storczyka w stanie spoczynku. Co zrobić, gdy storczyk ma żółte liście i czarne korzenie?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.