Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak uratować umierającą monsterę? Dlaczego liście żółkną, a roślina płacze?

Monstera jest dosyć częstym celem ataku szkodników roślin. Martwisz się o swoją roślinę? Bez obaw. Odpowiednie zabiegi pomogą ci zachować monsterę w dobrej kondycji. Sprawdź, czego nie lubi monstera.

Jak uratować umierającą monsterę? Dlaczego liście żółkną, a roślina płacze?
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), czasem żartobliwie nazywana „żywym szwajcarskim serem” . Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Monstera (Monstera) popularność zdobyła nie tylko ze względu na urodę, ale również wytrzymałość. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, jednak pamiętaj, by nie przesadzić z podlewaniem  – nie lubi nadmiaru wilgoci. W Polsce wielką popularnością cieszy się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) występująca w kilku ciekawych odmianach m.in.: 

  • Monstera deliciosa „Monkey Mask”, 
  • Monstera deliciosa „Thai Constellation”, 
  • Monstera deliciosa „Variegata”. 

Monstera – choroby i szkodniki

Choroby monstery niejednokrotnie są efekt ataku szkodników roślin. Można zwalczyć je na różne sposoby. Szkodniki na tych roślinach występują rzadko, aczkolwiek może się zdarzyć, że pojawią się:

  • wciornastki,
  • przędziorki,
  • tarczniki,
  • wełnowce,
  • skoczogonki.

Dlaczego monstera choruje: Liście żółkną

Najczęściej hodowcy mają do czynienia ze wciornastkami. Są to małe owady o pomarańczowej (larwy) lub czarnej (osobniki dorosłe) barwie. W wyniku ich działania liście rośliny stają się żółte.

  • Pierwszym krokiem w walce ze wciornastkami jest dokładne umycie rośliny.
  • Gdy to nie pomaga, trzeba zastosować specjalistyczny preparat.

lisc monstery Żółte plamy na liscich monstery mogą być powodem żerowania wciornastków. Fot.123RF.com

Warto również zadbać o poprawę warunków bytowych rośliny: przesadzić ją w bardziej przepuszczalne podłoże, np. z domieszką perlitu, chipsów kokosowych i kory oraz zapewnić jej ciepłe stanowisko z dobrą wentylacją. Z powodzeniem doniczki przenieść do łazienki lub skorzystać z nawilżacza powietrza.

  • Innym rozwiązaniem będzie spłukiwanie wodą całej rośliny.
  • Dobrym sposobem jest także wymieszanie w glebie rozgniecionego ząbku czosnku.

Jeżeli zauważymy, że liście są ciemne na brzegach i żółte pośrodku, może być to objaw zbyt niskiej temperatury lub przeciągów.

Dlaczego monstera czernieje: Grzyb

Innym powszechny problemem z monsterami jest choroba grzybowa. Jest efektem przelewania monstery. Rozpoznać ją można po czarnych plamach z żółtymi obrzeżami na liściach. Chcesz ocalić roślinę z chorobą grzybową? Na tym etapie potrzebne są opryski.

Brunatnienie końców liści może być spowodowane zarówno przelaniem, jak i również przesuszeniem bryły korzeniowej

Przeczytaj również: Szkodniki roślin doniczkowych i sposoby, jak się ich pozbyć

chory liść Uprawa roślin w domu nie zawsze jest łatwa. Jednym z częstszych problemów są pojawiające się na nich szkodniki. Fot.123RF.com

Dlaczego liście monstery się zwijają?

Monstera zwija liście, gdy jest za rzadko podlewania.Niewłaściwe nawadnianie rośliny sprawia, że jej liście mogą się całkowicie zwinąć w rulonik, by zaoszczędzić resztki wody, które w sobie posiada.

Dlaczego  monstera płacze?

Zjawisko nazywane płaczem roślin jest całkowicie naturalne monster. Fachowo nazywane jest "gutacją" i jest sygnałem, że roślina stara się poradzić sobie z nadmiarem wody lub soli mineralnych.

Dlaczego monstera nie ma dziur?

Monstera deliciosa charakteryzuje się ciekawym wzorem liści, które często są pęknięte w środku. Jest to efekt dostosowania się do warunków środowiskowych panujących w dżungli. Jakich? W lasach tropikalnych wieją silne i porywiste wiatry. Wykształcając tzw. wycięte czy pęknięte liście, roślina poradziła sobie z tym problemem, ponieważ zmniejszyła powierzchnię liści.

Twoja monstera ma gładkie, pełne liście? Może to być efekt chorób monstery lub niewłaściwej jej pielęgnacji. Nie martw się jednak na zapas. Gładkie liście występują także naturalnie, dlatego nie musi to być oznaka problemów z rośliną. Czy wiesz, że pęknięcia widoczne są już przy powstawaniu liści? Jeśli młode listki są gładkie, takie już pozostaną.

Z filmiku poniżej dowiesz się: dlaczego monstera nie ma dziur?

Autor: makeyourlifegreener

Jak pielęgnować monsterę

Monstera uprawiana w domu jako roślina ozdobna dorasta do ok. 3 m wysokości. Rośnie powoli, stopniowo, w ciągu roku wypuszcza 1-2 liście. Sprowadzając ją do mieszkania, warto pamiętać o zapewnieniu jej odpowiednio dużej przestrzeni. Jeśli chcemy, by nasz egzemplarz piął się w górę, zapewnijmy mu mocną podporę – palik lub mocowanie do ściany.

  • Stanowisko

Do jej niewątpliwych zalet należy łatwość w uprawie i niezbyt wygórowane wymagania. Roślina ta nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia (które sprawia, że jej liście bledną i przypalają się), zatem najlepiej będzie ulokować ją w cienistym, niezbyt jasnym miejscu. Z tego względu świetnie nadaje się do pomieszczeń, których okna wychodzą na północną stronę.

Optymalna, preferowana temperatura powietrza wynosi ok. 18 – 22 st. C, ale M. deliciosa równie dobrze poradzi sobie w chłodniejszych warunkach (ok. 10 st. C). Wskazane za to jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Przynajmniej dwa razy w tygodniu zraszamy roślinę miękką wodą (np. po uprzednim przegotowaniu i schłodzeniu) i regularnie oczyszczamy jej liście z kurzu. Przy okazji odkurzania można też dodatkowo je nabłyszczać, używając w tym celu specjalnych preparatów czy domowych metod np. ściereczki nasączonej piwem lub skórki z banana. Zimą, kiedy w ruch idą kaloryfery i piecyki, odsuwamy ją od źródeł ciepła.

  • Podlewanie  nawożenie

Nie należy przesadzać z podlewaniem – monstery nie przepadają za nadmiarem wody w podłożu. Zabieg powtarzamy raz na 1-2 tygodnie. Przed kolejnym zwilżaniem, ziemia powinna przeschnąć. W okresie od wiosny do jesieni roślinę dokarmiamy biohumusem, raz na dwa tygodnie.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki z łodygi, ukorzenianej przy dużej wilgotności powietrza. Uprawianie z nasion jest możliwe, ale żmudne i długotrwałe. Do wzrostu niezbędne będzie zapewnienie im tropikalnych warunków – wysokiej temperatury podłoża, powietrza oraz wilgotności.

Monstera – ciekawostki

W książkach i internecie można znaleźć wiele ciekawostek o monsterach m.in. to, że napar z liści i korzeni powietrznych tej rośliny jest stosowany w leczeniu artretyzmu. Ponadto jej korzenie są wykorzystywane jako remedium na ukąszenia węży. Ciekawostką jest również to, że korzenie monstery dziurawej są surowcem do produkcji lin i koszy. Owocostany tej rośliny są jadalne, lecz kwiatostany są trujące. Trujący sok znajduje się również w liściach i łodydze, należy więc zachować ostrożność podczas zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza podczas pobierania sadzonek.

Przeczytaj również: Jeśli dawno nie myłaś lodówki, zapoznaj się z tymi 6 wskazówkami

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.