Rośliny domowe

Łatwe przesadzanie roślin domowych w trzech krokach. Sprawdź!

Wszystkie rośliny doniczkowe, aby prawidłowo się rozwijać i utrzymywać wysoką atrakcyjność wizualną, wymagają odpowiedniej opieki. Jednym z podstawowych zabiegów, jakim trzeba je poddawać, jest przesadzanie roślin. W jaki sposób i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? O czym pamiętać, a czego nie robi? Podpowiadamy! 

Łatwe przesadzanie roślin domowych w trzech krokach. Sprawdź!
Jeśli korzenie wychodzą poza otwór doniczki, to znak że pora na przesadzanie Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Krok 1: Przygotowania 

Czasem roślina wymaga przesadzenia. Skąd wiedzieć, kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Gdy podniesiesz doniczkę i zauważysz, że korzenie wychodzą dołem przez otwory, to niezawodny znak, że pora pomyśleć o przesadzeniu rośliny do większego pojemnika. Niektóre kwiaty mogą nawet rozsadzić plastikową doniczkę na tyle, że pęknie jeden z jej boków. Również pogorszenie się stanu zdrowia rośliny powinno nakłonić cię do opisywanego zabiegu.  

Nim jednak rozpoczniesz przesadzanie roślin, obejrzyj uważnie ich liście i łodygi, sprawdzając, czy nie masz do czynienia z inwazją jakichś szkodników. Gdyby tak się zdarzyło, przed przesadzeniem zastosuj środek, przeznaczony do walki z konkretnym rodzajem owadów. Jeśli natomiast roślina została dopiero co kupiona, postaraj się o jej przesadzenie jak najszybciej (sklepowa ziemia zwykle nie zachwyca swoim składem, a co więcej – bywa mocno przelana). 

Przygotowania to również odpowiednie narzędzia. Wybierz się do sklepu ogrodniczego, marketu budowlanego lub innego miejsca, gdzie sprzedają akcesoria ogrodnicze. Musisz zaopatrzyć się w: 

  • odpowiednie podłoże (różne kwiaty doniczkowe mają różne wymagania glebowe),  
  • kamyki lub keramzyt (idealne do stworzenia warstwy drenażowej w doniczce),  
  • doniczkę o właściwie dobranym rozmiarze. 

Niektóre gatunki roślin mogą też wymagać rozluźnienia ziemi poprzez dodanie do niej perlitu. Po przyjściu do domu warto przygotować stanowisko, które umożliwi swobodne przesadzenie przy jednoczesnym zapewnieniu czystości przestrzeni. 

Prócz tego, co zostało kupione, będziesz potrzebować: 

  • ostrych nożyczek, 
  • folii, którą rozłożysz na podłodze,  
  • noża.  

Roślinę przesadza się zazwyczaj do donicy mającą 2-3 centymetry większą średnicę niż pojemnik, w którym się znajduje. Pamiętaj, że docelowa doniczka zawsze musi mieć dziury w dnie pozwalające odprowadzać wodę. W niektórych przypadkach konieczne będzie też samodzielne przygotowanie podłoża (niekiedy trzeba zmieszać dwa lub trzy rodzaje gleby, by powstała ta właściwa). 

Krok 2: Wyjęcie rośliny z doniczki 

Właściwe przesadzanie roślin rozpoczyna się od wyjęcia kwiatu z doniczki. Pamiętaj, by przed tą czynnością sprawdzić podłoże w starym pojemniku. Zwykle należy podlać roślinę. Zrób to, jeśli podłoże jest suche. Niektóre kwiaty już w sklepach są obficie podlewane, jeśli więc będziesz przesadzać taki egzemplarz, pomiń ten krok (dodając kolejnej porcji wody do mokrej ziemi, możesz doprowadzić do przelania rośliny i gnicia jej korzeni). Jeśli zaś chodzi o samo wyjęcie rośliny z donicy, musisz zrobić to ostrożnie i powoli. Przechyl nieznacznie pojemnik i delikatnie wysuń bryłę korzeniową.  

Różne rośliny różnie „reagują” na ten „zabieg” – wszystko zależy od tego, jak wysoką wrażliwością na uszkodzenia charakteryzują się konkretne rośliny. Może też się zdarzyć, że roślina zaklinuje się w doniczce. Wtedy warto użyć noża i oddzielić nim glebę od ścianek doniczki. 

Bryła korzeniowa przesadzanej rośliny powinna zostać dokładnie oczyszczona z wszelkich pozostałości po ziemi. Jeśli korzenie są mocno splątane, postaraj się je rozplątać. Zrób to ostrożnie, by nie uszkodzić żadnego z nich. Przyjrzyj się im dokładnie i oceń ich stan. Jeśli znajdziesz suche, połamane lub nawet zgniłe fragmenty, po prostu je usuń. 

przesadzanie rośliny doniczkowych Przed przesadzaniem dokładnie sprawdź podłoże w starej doniczce Fot. 123RF/PICSEL

Krok 3: Posadzenie w nowym miejscu 

Nim umieścisz roślinę w docelowej doniczce, odpowiednio przygotuj jej miejsce. Przede wszystkim, na samym dnie usyp warstwę drenażową (najlepiej, jeśli będzie dosyć gruba). W tym celu możesz wykorzystać keramzyt lub drobne kamyki. W ten sposób uda ci się zapobiec zastoinom wodnym na wysokości korzeni. Następnie nasyp trochę ziemi, a dopiero w następnej kolejności spróbuj umieścić roślinę w doniczce. Zadbaj o to, by kwiat znalazł się na odpowiedniej wysokości, umożliwiającej swobodny wzrost. 

Gdy uznasz, że przesadzana roślina znalazła się już we właściwym miejscu, zadbaj o to, by jej korzenie zostały skierowane w dół. Później obsypuj bryłę korzeniową ziemią z obu stron, a także przysyp ją od góry, aż do łodygi. Zadbaj o to, by warstwa ziemi znajdowała się około 2 centymetrów poniżej krawędzi doniczki. Nim odstawisz roślinę na parapet, delikatnie dociśnij górną warstwę podłoża, by było ci łatwiej podlewać kwiat.  

Wyczyść roślinę z resztek ziemi, która podczas przesadzania mogła się osadzić na liściach i łodygach. Jeśli kwiat, którego przesadzaniem się zajmujesz, jest przeznaczony na okno o południowej wystawie, nigdy nie stawiaj go od razu w pobliżu szyby. Tuż po przesadzeniu roślina musi się zaaklimatyzować, dlatego też jest bardziej wrażliwa na bodźce, w tym światło. Najlepiej postawić ją wtedy na jakiejś szafce, w pobliżu okna, by mogła się stopniowo przyzwyczajać do promieni słonecznych. Przez pewien czas wstrzymaj się z zasilaniem rośliny nawozem – pierwszy raz zasil go dopiero za dwa, trzy tygodnie. 

Błędy w przesadzaniu roślin doniczkowych – czego unikać? 

Chociaż każdy próbuje swoich sił w przesadzaniu roślin do większych doniczek, niektórzy mogą zrobić to w niewłaściwy sposób i zamiast pomóc kwiatom, mocno im zaszkodzą. Istnieją różne błędy w przesadzaniu roślin – jedne poważniejsze, inne mniej istotne, jednak wszystkich należy bezwzględnie unikać. 

  • Nieodpowiednia ziemia 

Wśród początkujących amatorów kwiatów doniczkowych pokutuje przekonanie, że każdą roślinę można posadzić w ziemi uniwersalnej, a ona na pewno będzie dobrze rosła. Niestety, takie postępowanie to jeden z podstawowych błędów. Są rośliny, dla których podłoże, opisane jako uniwersalne, okaże się zbyt ciężkie. Tak na przykład marantowate mogą w nim rosnąć przez kilka miesięcy, a potem niespodziewanie zmarnieć i obumrzeć. 

  • „Przeczekanie” 

Czasem zdarza się, że kupisz nową roślinę wczesną jesienią i przyniesiesz ją do domu. Jako że wiosna jest uważana za najlepszą porę na przesadzanie roślin, wiele osób postanawia nie przesadzać jej aż do marca/kwietnia. Niekiedy to dobre posunięcie, jednak zdarza się, że kwiaty marnieją w sklepowej ziemi, pozbawione potrzebnych im składników odżywczych. W takim wypadku niezmienienie podłoża może doprowadzić nawet do ich śmierci. 

  • Źle dobrana doniczka 

Błędem przy przesadzaniu będzie także wybór zbyt dużej doniczki lub w jakiś sposób niedopasowanej do konkretnej rośliny. W pierwszym wypadku korzenie kwiatu mogą się zacząć rozrastać na boki, byle tylko wypełnić cały pojemnik, co poskutkuje tym, że część nadziemna rośliny nie zacznie się odpowiednio rozwijać. Z kolei zbyt wysoka lub zbyt niska doniczka może sprawić, że roślina nie będzie dobrze rosła.  

Niektórzy zapominają również o tym, że pojemnik, w którym ma znaleźć się kwiat, musi mieć dziurki, zapewniające odpływ nadmiaru wody. Część z nich, skuszona ich efektownym wyglądem, wybiera osłonki zamiast doniczek (na przykład takie ozdobne, wykonane z ceramiki). 

Redakcja Deccoria.pl 

Doniczki domowej roboty - cztery sposoby na przerabianie doniczek na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Łatwe przesadzanie roślin domowych w trzech krokach. Sprawdź!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.