Rośliny domowe

Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci

Trend na kupowanie drogich roślin kolekcjonerskich ma związek z pandemią oraz chęcią powrotu do natury i tworzenia we własnych domach tzw. "miejskiej dżungli". Podpowiadamy, jakie rośliny kolekcjonerskie są teraz w modzie i ile przyjdzie nam za nie zapłacić.

Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci
Ceny niektórych odmian monstery sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Fot. Unsplash

Z artykułu dowiesz się:

Rośliny kolekcjonerskie — koszt

Zainteresowanie rzadkimi roślinami kolekcjonerskimi podczas pandemii wzrosło o kilkaset procent. Z jednej strony było to przejawem tęsknoty wielu osób za egzotycznymi podróżami, a z drugiej chęcią stworzenia we własnej przestrzeni klimatu domowej dżungli. Duże zainteresowanie egzotycznymi i nieznanymi roślinami spowodowało, że dostawcy zaczęli sprowadzać z zagranicy drogie rośliny kolekcjonerskie, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach. Często wieloletni i rzadko spotykany okaz kosztuje tyle, ile równowartość nowego samochodu! Pomimo wysokich cen, rynek roślin kolekcjonerskich w naszym kraju ciągle się rozwija, a zafascynowani ogrodnicy i właściciele domowych dżungli wzbogacają swoje kolekcje o coraz to nowsze cudeńka.

Niektórzy zakup drogich roślin kolekcjonerskich traktują jako inwestycję, ponieważ po kilku latach hodowli danej rośliny w domu, można ją odsprzedać za dużo wyższą kwotę.

Rośliny kolekcjonerskie — jak zacząć

Swoją przygodę z roślinami kolekcjonerskimi warto rozpocząć od zdecydowania się na zakup rośliny, której koszt mieści się w granicach 50 - 200 zł. Każdy kwiat ma inne wymagania, co do uprawy i pielęgnacji, dlatego najlepiej będzie sprawdzić swoje umiejętności jako hodowca roślin na okazie, który nie kosztował fortuny. Szkoda byłoby stracić pieniądze i "uśmiercić" drogą roślinę ze względu na nieumiejętną pielęgnację.

Jeśli okaże się, że doskonale radzimy sobie ze swoimi roślinami, nasza "średniej półki" hodowla ma się dobrze i czujemy, że drzemie w nas ogrodniczy potencjał, wówczas możemy pokusić się zakup droższego okazu. Dotychczasowe doświadczenie na pewno pomoże nam właściwie dbać o drogą roślinę kolekcjonerską i będziemy potrafili uchronić ją przed ewentualnymi chorobami.

Drogie rośliny domowe

Jeśli szukamy wyjątkowych roślin kolekcjonerskich ze średniej półki cenowej, warto zainteresować się odmianami filodendronów czy syngonium. Bardzo pożądanym i jednocześnie rzadkim okazem jest filodendron "Pink Princes". Kwiat ten posiada nietypowe wybarwienie liści, które częściowo są ciemnozielone lub szare i stopniowo przebarwiają się do intensywnego różu. W przypadku tej rośliny każdy liść tak naprawdę może być inny, dlatego hodowcy z niecierpliwością wypatrują nowych pędów i zastanawiają się, jak będą wyglądać po rozwinięciu. Roślina ta wbrew pozorom nie jest trudna w uprawie, dlatego można od niej zacząć swoją kolekcję. Za młodą i niewielką sadzonkę przyjdzie nam zapłacić około 100 zł, natomiast starsze i dojrzałe okazy kosztują od 500 do 1000 zł, a najrzadsze odmiany mogą być wyceniane nawet na 3 tys. złotych.

Przeczytaj również: Filodendron. Najpopularniejsze gatunki. Uprawa i wymagania

Zobacz więcej zdjęć

Kolejną ciekawą propozycją są odmiany kolekcjonerskie syngonium. Możemy wymienić tutaj "Red Spot", która charakteryzuje się strzałkowatymi liśćmi w kolorze zielono-różowym, "Confetti" z różnobarwnymi plamkami czy "Mottled Mojito" o marmurkowych przebarwieniach. Koszt wymienionych roślin mieści się w granicach 100-300 zł. Jednak najcenniejszą odmianą syngonium jest "Red Spot Tricolor". Ma ona zjawiskowe trójkolorowe liście - różowo-zielono-kremowe. Ten poszukiwany okaz wyceniany jest na kwotę 600-1000 zł. Na syngonium trzeba jednak uważać! Jest to roślina toksyczna dla ludzi i zwierząt!

Znane rośliny kolekcjonerskie

Jedną z najbardziej znanych i równocześnie pożądanych roślin kolekcjonerskich jest monstera. Ale nie mówimy tutaj o klasycznej zielonej odmianie, najczęściej spotykanej w kwiaciarniach czy nawet supermarketach. Wśród kolekcjonerów szczególnym uznaniem cieszy się monstera "Variegata", nazywana również dziurawą, o przebarwianych biało-zielonych liściach. Mniejsze okazy kosztują około 500 zł, a większe i bardziej okazałe osiągają cenę nawet 7 tys. złotych!

Unikatową i poszukiwaną przez kolekcjonerów odmianą jest monstera "Thai Constelation". Roślina ma bardzo duże liście o imponującym zielono-kremowym wybrawieniu. Ceny tej monstery zaczynają się od 1,5 tys. zł, a kończą nawet na 8 tysiącach! 

Przeczytaj również: Najczęstszy powód opadania liści. To dlatego monstera choruje

Najdroższe rośliny kolekcjonerskie

Najcenniejszymi roślinami kolekcjonerskimi są egzotyczne drzewa przeznaczone do uprawy w oranżeriach czy przestrzeniach o bardzo dużej powierzchni i stałym dostępie do światła słonecznego lub do posadzenia w ogrodzie (pod warunkiem, że są mrozoodporne). Zwykle drzewa te hodowane są już od wielu lat i posiadają imponujące rozmiary.

Przykładem drzewa dla kolekcjonerów jest ozdobna i bardzo efektowna Yucca Rostrata. Jest to roślina mrozoodporna, która przetrwa susze, ulewne deszcze, upały i niskie temperatury. Za 2,5 metrowe drzewo będziemy musieli jednak zapłacić nawet 24 tys. złotych!

Kolejnym okazem kolekcjonerskim jest oliwka europejska przeznaczona do uprawy doniczkowej, tarasowej i ogrodowej. Drzewo to jednak trzeba zabezpieczyć przed mrozem, ponieważ wytrzymuje temperatury do maksymalnie - 5 stopni. Okazy mierzące od 2 do 3 metrów wyceniane są na kwotę od 7 do 14 tys. złotych.

Rośliny kolekcjonerskie — gdzie kupić?

Kolekcjonerskie rośliny doniczkowe możemy kupić w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży roślin doniczkowych lub popularnych serwisach z aukcjami. Na portalach społecznościowych istnieją również grupy, które zrzeszają osoby pasjonujące się roślinami kolekcjonerskimi i wzajemnie wymieniają się informacjami, gdzie można zakupić konkretne okazy i jak o nie dbać.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.