Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Małpi storczyk - ten kwiat przypomina małpią mordkę

Storczyki znają chyba wszyscy, ale czy wiedzieliście, że istnieje taka odmiana tych roślin, których kwiaty do złudzenia przypominają małpi pyszczek?

Małpi storczyk - ten kwiat przypomina małpią mordkę
Fot. Wikipedia.org, Dick Culbert, CC BY 2.0

Z artykułu dowiesz się:

Czy to możliwe, by storczyk przypominał małpkę? Okazuje się, że tak! Przyroda bardzo często nas zaskakuje, jednak tym razem aż trudno nam uwierzyć, że małpi storczyk to wytwór natury, a nie dzieło grafików. W artykule przedstawiamy dwa gatunki nietypowych storczyków, których kwiaty są zaskakująco podobne do małpek.

Małpia orchidea (Dracula simia)

Małpi storczyk to gatunek odkryty stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 70. Występuje naturalnie na obszarach Ameryki Południowej. Można go spotkać  w lasach tropikalnych od Meksyku aż po Peru. Roślina zasłynęła dzięki kwiatom przypominającym małpią głowę. Wszystko to dzięki nietypowemu ułożeniu płatków, słupków i pręcików, które tworzą kształt małpiego pyszczka i nosa oraz wybarwieniu – kwiat na środku posiada dwie ciemniejsze plamki, co przypomina oczka.

W warunkach naturalnych roślina kwitnie przez cały rok. Z jednej rośliny wyrasta kilka kwiatostanów, które otwierają się sukcesywnie. Co ciekawe, małpi storczyk nie tylko pięknie wygląda, ale też ma owocowy zapach. Dojrzałe kwiatostany wydzielają zapach dojrzałej pomarańczy!

Małpi storczyk, podobnie jak inne rośliny z tej rodziny, to gatunek epifityczny, co oznacza, że wyrasta na innych roślinach, jednak nie jest ich pasożytem. W środowisku naturalnym rośnie w półcieniu, pobierając wodę i składniki odżywcze z deszczu. Jego kwiaty osiągają wielkość od 5 do 7 cm.

Storczyk o odmianie Dracula simia można kupić również w naszym kraju i wyhodować go z ziaren. Uprawa małpiego storczyka odbywa się na takich samych zasadach, jak uprawa klasycznych odmian.

Przeczytaj także: Błędy w uprawie storczyków. Czego się wystrzegać?

Małpi storczyk (Orchis simia)

Był już storczyk przypominający główkę małpy, to teraz czas na gatunek przypominający posturę tego zwierzęcia. Storczyk z gatunku Orchis simia naturalnie występuje w Europie (Anglia, Niemcy, Bałkany), w północnej Afryce (Algieria) i zachodniej Azji (Turcja i Liban).

Małpi storczyk przypomina posturę małpki. Fot. 123RF/PICSEL

Jest to roślina wieloletnia o dosyć nietypowym wyglądzie. Posiada długą łodygę osiągającą od 20 do 40 cm, z której wyrastają gęste kwiaty o średnicy do 8 cm. Kwiaty te mają odcień od bladego różu, aż po purpurę. Ich niezwykły kształt przypomina małpę, stąd też wzięła się nazwa gatunku.

Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych odmian storczyków, roślina wyrasta z bulwy zakopanej w ziemi. Ten gatunek rośnie na polanach, zaroślach i łąkach. Kwitnie tylko w okresie wiosennym – od marca do maja.

Małpi storczyk - Orchis simia rośnie na łąkach i wyrasta z bulwy. Fot. 123RF/PICSEL

Jak widać na załączonych zdjęciach, małpie storczyki naprawdę istnieją. Niektóre zdeterminowane osoby, którym spodobał się ten gatunek storczyków, mogą pokusić się o samodzielne wyhodowanie go w domu od podstaw. To zajęcie wymaga sporego zaangażowania, jednak nie ma rzeczy niemożliwych!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.