Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Szkodniki roślin doniczkowych i sposoby, jak się ich pozbyć

Uprawa roślin w domu nie zawsze jest łatwa. Jednym z częstszych problemów są pojawiające się na nich szkodniki, które wywołują niebezpieczne objawy. Jeśli tylko je zauważymy, musimy szybko działać, by nie stracić całej rośliny.

Szkodniki roślin doniczkowych i sposoby, jak się ich pozbyć
Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby na szkodniki roślin

Zwalczanie szkodników najlepiej zacząć od prewencji, czyli zapewnienia roślinom odpowiednich warunków. Należy zadbać o ich regularne podlewanie, w sezonie również nawożenie oraz pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza.

Jeśli nasza roślina posiada duże liście, szkodniki można spróbować usunąć ręcznie. Wystarczy wacik, płatek kosmetyczny lub szmatka nasączona środkiem, który pomoże nam zlikwidować "małych wrogów", np.: woda z denaturatem, octem, alkoholem etylowym lub szarym mydłem (w proporcji 1:10). Listek po listku ścieramy, od nasady do krawędzi, przy czym wacik warto często zmieniać. Niestety, jednorazowe czyszczenie rośliny nie zawsze jest wystarczające, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, w odstępie kilku dni.

W przypadku robaków żyjących w ziemi warto zastanowić się nad kąpielą roślin. Doniczkę z rośliną należy zanurzyć na kilka godzin w wodzie tak, by cała bryła korzeniowa była pod wodą. Po tym czasie woda „wypchnie” szkodniki z gleby na powierzchnię.

Pewnym sposobem, na ograniczenie populacji szkodników w kwiatach, może być także przesadzenie całej rośliny do innej donicy. Jeszcze innym sposobem może być też przycięcie liści, jednak będzie to tylko działanie uzupełniające.

Kolejną metodą, którą warto polecić, jest stosowanie ekologicznych środków. Są one bezpieczne, więc można stosować je także w domu. Preparaty tego typu opierają się na bazie olejów np. rzepakowego lub rydzowego.

Do zwalczania szkodników roślin domowych możemy użyć również preparatów chemicznych. Stosuje się je głównie jako opryski, ale są też dostępne w postaci patyczków doglebowych, czy środków do podlewania roślin. Szczególnie skutecznie działają tzw. preparaty systemowe, które wnikają do roślin i są później wysysane przez szkodniki. Jednak w przypadku środków chemicznych trzeba zachować ostrożność i działać selektywnie. Zawsze należy stosować je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz, uważać na skórę i oczy oraz postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Domowe sposoby na szkodniki roślin

Jeśli chodzi o domowe sposoby na szkodniki roślin to mamy i w tym przypadku spory wybór. Takie opryski możemy stosować co kilka dni. Warto jednak ziemię w doniczce dobrze zabezpieczyć przykrywając ją, np. folią. Uważajmy też na meble i ściany, abyśmy ich nie ubrudzili.

Do domowych oprysków możemy stosować następujące preparaty:

 - woda z szarym mydłem (mydłem potasowym) – ok. 20 g szarego mydła (startego na tarce) rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody. Stosujemy dopiero kiedy woda wystygnie. Można też zastosować specjalne mydło ogrodnicze (dostępne w płynie), a nawet denaturat (10 ml na litr wody i 20 g mydła), czy 2 łyżki nafty.

- odwar z tytoniu – tytoń z ok. 10 papierosów zalewamy litrem wody i zostawiamy na kilka godzin (przeważnie do 12). Następnie podgrzewamy i gotujemy na wolnym ogniu ok. 20-30 min. Tytoń odcedzamy. Po zakończeniu oprysku roślinę warto spłukać wodą.

- wyciąg z czosnku i cebuli –  ze względu na zapach ich stosowanie w mieszkaniu jest uciążliwe.

Szkodniki roślin domowych

Domowych szkodników roślin doniczkowych jest kilka gatunków. Do najbardziej popularnych należą wełnowce, wciornastki, mszyce, tarczniki, miseczniki, przędziorki i skoczogonki. Szkodniki roślin domowych różnią się między sobą wyglądem, ale mają też kilka cech wspólnych. Po pierwsze — odżywiają się sokiem roślin, prowadząc do ich osłabienia lub nawet wyniszczenia, a po drugie rozwojowi tych szkodników sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Dlatego często atakują nasze rośliny w sezonie grzewczym.

Rodzaje domowych szkodników roślin

Wełnowce

Wełnowce pojawiają się na liściach i ich kątach w postaci białych punktów — to nic innego jak po prostu „nitki” osłaniające ich larwy. W zaawansowanych stadiach biała wydzielina widoczna jest również na łodygach, a także przy nasadzie liści, które żółkną i później opadają. Na łodygach możliwe jest pojawienie się narośli, a roślina pokrywa się lepką rosą (spadzią). Najczęściej wełnowce spotkamy na: anturium, storczykach, kaktusach, sukulentach, gruboszu, krotonie czy palmach. Wełnowcom możemy przeciwdziałać metodami ekologicznymi, chemicznymi lub po prostu można roślinę obficie umyć.

Sprawdź: Wełnowce — co to za szkodniki i jak z nimi walczyć

wełnowiec na storczyku Fot.123RF.com

Wciornastki

Wciornastki to owady żywiące się głównie sokami i tkankami roślinnymi. Objawy żerowania najczęściej widoczne są na liściach i kwiatach i są to drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia, przebarwienia i deformacje kwiatów. Wciornastki zwalczamy preparatami chemicznymi lub ekologicznymi.

Autor: makeyourlifegreener

Przędziorki

Przędziorki to małe roztocza tworzące pajęczynki. Żerują na dolnej stronie liścia, powodując żółto-białe plamy. Ich rozprzestrzenianiu i rozwojowi sprzyja wysoka temperatura oraz suche powietrze. Najczęściej występują na: azalii, fikusach, dracenach, cissusach czy bluszczu. Główną metodą ich pozbycia się będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniu oraz nawilżenie powietrza. Oprócz tego opryski specjalnymi preparatami.

Autor: makeyourlifegreener

Mszyce

Mszyce mogą przyjmować różne formy: uskrzydlone lub bezskrzydłe, są też małe, zielone lub czarne. Dodatkowo wydzielają lepką rosę miodową. Żerując, mogą przenosić niebezpieczne choroby wirusowe. Pod wpływem ich działania liście skręcają się, a następnie żółkną. Najczęściej możemy je spotkać na: fikusach, poinsecji, niecierpku, azali. Walkę z mszycami możemy prowadzić za pomocą naturalnych lub chemicznych preparatów.

Miseczniki

Larwy miseczników są niemal niewidoczne, natomiast osobniki dojrzałe, ukrywają się pod liśćmi pod postacią brązowych łusek. Te owady przyczyniają się do rozwoju pleśni i grzybów oraz przenoszenia chorób wirusowych. Charakterystyczną tarczkę możemy po prostu zdrapać szczoteczką lub szmatką namoczoną w wodzie z mydłem.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Skoczogonki

Skoczogonki to szkodniki trudne do wytępienia. Są białe, kremowe lub szare, a ich cechą charakterystyczną jest posiadanie widełek skokowych na odwłoku, dzięki czemu potrafią skakać. Gdy skoczogonków jest za dużo, wygryzają otwory w liściach, pędach i korzeniach. Roślina wolniej rośnie, zasycha, jest osłabiona, a tym samym podatna na choroby. Te robaki w kwiatach lubią wilgotne warunki i żyzne podłoże. Sprzyja im także nawożenie organiczne. Naturalnym sposobem zwalczania skoczogonków są kąpiele roślin.

Autor: makeyourlifegreener

Tarczniki

Tarczniki tworzą twarde, płaskie i nieduże, brązowe lub białożółtawe tarczki. Żerują na spodniej części liści, lubią suche powietrze oraz wytwarzają rosę miodową. Powodują żółknięcie liści, następnie ich deformację do zamierania całej rośliny. Spotkać je można głównie na: hibiskusie, juce, krotonie czy dracenie. Walczymy z nimi, przecierając liście szmatką nasączoną wodą z szarym mydłem czy alkoholem lub stosując środki chemiczne.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.