Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Wypuści oryginalny, biały kwiat. Co zrobić, żeby zielistka zakwitła?

Zielistka to popularna roślina doniczkowa. Jesteśmy przyzwyczajeni do wyglądu jej bujnych zielonych listków. Dlatego niespodzianką może być to, że roślina ma również kwiaty. Dowiedz się, co zrobić, żeby twoja zielistka zakwitła i ozdobiła mieszkanie swoimi delikatnymi białymi kwiatkami.

Wypuści oryginalny, biały kwiat. Co zrobić, żeby zielistka zakwitła?
Liście zielistki nie tracą na urodzie przez wiele sezonów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Zielistka – charakterystyka

Zielistka to popularna roślina, którą można często zobaczyć w biurach i szkołach. Jest idealna dla początkujących amatorów ogrodnictwa przez swoje niewielkie wymagania i umiejętność dostosowania do panujących warunków. Poradzi sobie w różnych temperaturach, zarówno wysokich jak i niskich oraz dobrze znosi przesuszenia. Jeśli jednak zastanawiamy się co zrobić, żeby zielistka zakwitła, będziemy musieli mocniej się o nią zatroszczyć.

Zielistkę warto mieć w swoim mieszkaniu przez jej właściwości oczyszczające powietrze. Usuwa z powietrza szkodliwe substancje oraz kurz. Przez dużą różnorodność gatunków, każdy może znaleźć taki, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Najpopularniejszymi odmianami są Variegatum, która charakteryzuje się zielonymi liśćmi z białymi paskami oraz Vittatum, której liście mają jasny pasek na środku. Jej kwiaty są białe i drobne, a powstają na długich i cienkich pędach. Często wystarczy zrobić niewiele, żeby zielistka zakwitła.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agnieszka Kawka (@czaplalala)

Zielistka jest rośliną wieloletnią. Jej liście nie tracą na urodzie przez wiele sezonów. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będzie długo nam służyć i nie tylko upiększać, ale także oczyszczać nasze wnętrza.

Przeczytaj również: Twoja zielistka marnieje i ma suche końcówki? Tak możesz ją uratować

zielistka Zimą liście zielistki mogą mieć suche końcówki od zbyt suchego i ciepłego powietrza. Fot. 123RF/PICSEL

Dlaczego zielistka nie kwitnie?

Niepozorne kwiatki zielistki są białe i drobne, często nawet niezauważalne. Są delikatną ozdobą rośliny. Aby nasza roślinka zakwitła, musimy zapewnić jej komfortowe warunki. Najczęstszym powodem, przez który zielistka nie chce kwitnąć, są błędy w jej pielęgnacji.

Do najczęstszych błędów w dbaniu o zielistkę należy jej złe umiejscowienie. Roślina nie lubi miejsc bardzo nasłonecznionych i suchych. Dlatego nie warto jej stawiać obok kaloryfera lub na parapecie. Ta pomyłka będzie przejawiać się poprzez zaschnięte listki.

Aby mieć pewność, że zielistka ma odpowiednie warunki do zakwitnięcia, postawmy ją w miejscu z dostępem do rozproszonego światła słonecznego i codziennie lekko ją zraszajmy.

Drugim najczęstszym problemem są błędy w podlewaniu. Roślina lubi, kiedy podlewa się ją często małą ilością wody. Zagrożeniem będzie dla niej zalewanie korzeni, które może prowadzić do ich gnicia. System korzeniowy zielistki charakteryzuje się tym, że potrafi długo magazynować wodę. Dlatego roślina jest odporna na okresy suszy, ale wrażliwa na przelanie.

Jeśli wszystkie podstawowe potrzeby rośliny są zaspokojone, ale nie przynoszą pożądanych efektów, co zrobić, żeby zielistka zakwitła? Warto wtedy zainwestować w nawóz. Najlepszy wybór to naturalny nawóz (np. biohumus). Dodatkowy zastrzyk składników mineralnych może sprowokować zawiązanie się pączków kwiatowych.

Czasami powodem, dlaczego zielistka nie kwitnie, jest temperatura. Jeśli jest zbyt zimno, roślina przejdzie w stan spoczynku. To jednoznaczne z brakiem wzrostu. Kwitnieniu sprzyjają temperatury w okolicach 20 stopni C. Zielistka najczęściej kwitnie w połowie lata, kiedy na zewnątrz jest najgoręcej.

<script async src="

Uprawa zielistki – podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Zielistka jest rośliną prostą w uprawie. Dobrze znosi zaniedbanie i przesuszenie. Dodatkowo toleruje szeroki zakres temperatur. Jest rośliną, która lubi świeże powietrze. Jej podlewanie powinno być uzależnione od pory roku. Latem powinniśmy to robić 2 – 3 razy w tygodniu. W zimie wystarczy robić to raz na tydzień. Zielistka lubi wilgotne powietrze. Dlatego oprócz regularnego podlewania, warto jest postawić na zraszanie jej lub ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza.

Do uprawy zielistki nie jest potrzebne specjalne podłoże. Wystarczy uniwersalna ziemia, którą warto wymieszać z niewielką ilością piasku, perlitu lub wermikulitu. To powinno polepszyć przepuszczalność gleby, jednocześnie chroniąc roślinę przed zalegającą w doniczce wodą. 

Nawóz powinniśmy stosować wiosną i latem. Najbardziej zielistce odpowiada ten w formie płynnej i biohumus. Odpowiednie także będą nawozy bogate  w azot. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość składników mineralnych może doprowadzić do zasolenia gleby i osłabić roślinę. Dlatego wystarczy nawozić roślinę dwa razy w miesiącu.

Rozmnażanie zielistki jest bardzo proste. Roślina wytwarza wiele rozłogów, które nadają się do ukorzeniania. Wystarczy oderwać lub odciąć fragment od łodygi i umieścić go w małym pojemniczku z wodą. Po wykształceniu się korzeni, wystarczy umieścić sadzonkę w odpowiednim podłożu. Należy uważać, aby nie podlewać młodej roślinki zbyt często, ponieważ może szybko ulec gniciu.

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Błędy w uprawie zielistki

Jednym z najczęstszych błędów podczas uprawy zielistki jest zbyt rzadkie przesadzanie rośliny. Teoretycznie zaleca się ją przesadzać co 2 - 3 lata. W praktyce zielistka bardzo szybko się rozrasta. Możemy poznać, że należy ją przesadzić po korzeniach. Jeśli zaczynają wystawać z doniczki, to znak, że należy się jej przeprowadzka do większej doniczki.

Innym bardzo popularnym błędem, który może zaszkodzić roślince, jest zbyt duże nasłonecznienie i suche powietrze. Liście zielistki są wrażliwe na poparzenie, a w miejscach mocno nasłonecznionych mogą zacząć usychać. Aby uniknąć tego zagrożenia, wystarczy umieścić doniczkę z roślinką w zacienionym stanowisku i pamiętać o jej regularnym zraszaniu.

Zielistka może czasami zostać zaatakowana przez przędziorki lub wełnowce. Jest to jednak rzadka sytuacja. Szkodniki nie atakują rośliny często.

Przeczytaj również: Zapomniane rośliny doniczkowe z czasów PRL. To nie tylko sentyment!

rosliny prl Zapomniane rośliny doniczkowe są nie tylko wspaniałą ozdobą. To także morze wspomnień związanych z ich wieloletnią obecnością i starymi dobrymi czasami PRL.Fot.123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.