Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Twoja zielistka marnieje i ma suche końcówki? Tak możesz ją uratować

Zielistka Sternberga to bardzo popularna roślina doniczkowa, którą mogą uprawiać zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i amatorzy. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dbać o zielistkę i co robić, gdy zaczyna chorować.

Twoja zielistka marnieje i ma suche końcówki? Tak możesz ją uratować
Zimą liście zielistki mogą mieć suche końcówki od zbyt suchego i ciepłego powietrza. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Zielistka Sternberga charakterystyka 

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to wyjątkowo urokliwy kwiat, który swym wyglądem przypomina intensywnie zieloną trawę. Ta tropikalna roślina naturalnie występuje w rejonach Afryki, Azji i Ameryki. W Polsce hodowana jest w gruncie, w doniczkach i bardzo często zdobi mieszkalne parapety. Zielistka zaliczana jest do rodziny szparagowatych. Etymologia słowa „zielistka” związana jest z grecką nazwą jej rodziny botanicznej Chlorophytum. W polskim tłumaczeniu oznacza to po prostu „zielony liść”. 

Roślina charakteryzuje się liśćmi w kształcie szabli, są one szpiczaste na wierzchołkach. Kwiat wyglądem przypomina trawę. Zielistka uprawiana w doniczkach zwykle nie przekracza 50 cm długości i 3 cm szerokości. Listki są z natury intensywnie zielone, jednak istnieją okazy, które odznaczają się charakterystycznymi białymi paskami pośrodku. 

Kwiaty Chlorophytum comosum pojawiają się wiosną i latem. Wyrastają one z długich i łysych łodyg. W miejscach, w których roślina je wypuszcza, po niedługim czasie pojawiają się nowe pędy, które nadają się do łatwego ukorzenienia. 

Ciekawostką może być fakt, iż w okresie wiktoriańskim zielistkę uprawiało wielu arystokratów. Z tego powodu stała się ona kwiatem pożądanym, a jednocześnie uchodziła za towar luksusowy. Sam Johann Wolfgang von Goethe, oprócz tego, że był wybitnym poetą i przedstawicielem literatury niemieckiej, był też wielkim miłośnikiem roślin. Można powiedzieć, że to dzięki niemu zielistka stała się popularną rośliną doniczkową, najpierw w pałacach i dworach, a później w domach. W tamtych czasach uchodziła za symbol bogactwa. 

Przeczytaj również: Jak pielęgnować zielistkę? Najczęstsze problemy, w tym szkodniki i choroby w uprawie zielistki oraz sposoby ich zwalczania

Zielistka Sternberga – uprawa i pielęgnacja 

Zielistka Sternberga nadaje się idealnie do uprawy przez mało doświadczonych ogrodników. Z tego względu spotkać ją można praktycznie w co drugim mieszkaniu. Co ciekawe, kwiat ten potrafi zachwycić nie tylko swoim urokliwym wyglądem, ale też bardzo szybkim i obfitym wzrostem.  

Uprawa i pielęgnacja zielistki Sternberga nie są skomplikowane. Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę z roślinami, możesz się pokusić o wybór właśnie tego kwiatu. Ponadto, ta „wiecznie zielona trawa” jest niesamowicie ozdobna i może dodać egzotycznego charakteru wnętrzom mieszkania czy biura. 

Zielistka Sternberga – podlewanie i nawożenie

Ten ciekawy kwiat potrafi wybaczyć wiele zaniedbań. Jeśli zapomnisz o podlewaniu zielistki lub ustawisz roślinę w cieniu nie powinno to zaburzyć jej wzrostu. Co więcej, ozdobna trawa nie ma wielkich wymagań pod względem oświetlenia czy temperatury. Tak samo przycinanie zielistki Sternberga nie jest obowiązkowe. 

Kwiat o łacińskiej nazwie Chlorophytum comosum bez problemu urośnie w glebie uniwersalnej przeznaczonej do kwiatów doniczkowych. Podlewanie zielistki Sternberga powinno być umiarkowane. Roślina nie znosi bowiem zalegającej w doniczce wody. Jeśli jej korzenie są zbyt mocno nawilżone, mogą zacząć gnić. Do uprawy rośliny warto wybrać mocno przepuszczalną ziemię. Zielistka Sternberga lubi, gdy jest ona uprzednio zmieszana z torfem lub drobnoziarnistym piaskiem. Najlepiej, żeby była żyzna i miała lekko kwaśny odczyn pH.   

Do nawożenia zielistki Sternberga poleca się stosowanie nawozów z dużą ilością azotu. Można w tym przypadku wybrać te mineralne do roślin ozdobnych lub środki całkowicie naturalne. 

Przeczytaj również: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą

Lepiej przesuszyć zielistkę niż ją przelać. Fot.123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga – stanowisko

Stanowisko zielistki Sternberga powinno być ulokowane w cieniu lub półcieniu. Nie lubi ona bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Z pewnością jest to spowodowane tym, że w naturalnym środowisku kwiat ten porasta gęste lasy tropikalne, gdzie nie jest narażony na mocne promieniowanie słońca. Najlepiej postawić ją na parapecie okna wschodniego. Co ciekawe, w ciemniejszych pomieszczeniach, z mniejszym dostępem do światła naturalnego, liście zielistki stają się jeszcze bardziej zielone.  

Roślina uwielbia świeże powietrze, nie przeszkadzają jej też przeciągi. Oprócz tego, ten egzotyczny kwiat potrafi się dostosować do panującej w mieszkaniu temperatury. Można go więc ulokować nawet przy ciepłym kaloryferze. 

Źródło: Zielistka - niewymagająca roślina. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Zielistka Sternberga – rozmnażanie i przesadzanie 

Jeśli chodzi o sposoby rozmnażania zielistki Sternberga, najlepiej zdecydować się na ten z sadzonek rozłogowych. Ten zabieg należy wykonać wczesną wiosną lub latem – w okresie od kwietnia do sierpnia. 

Zielistka Sternberga jest dość specyficzną rośliną, która wypuszcza nowe korzonki, gdy część z nich jest jeszcze przyłączona do matecznika. Nowe okazy nie wymagają więc wcześniejszego ukorzeniania w wodzie. Można je od razu ulokować w ziemi. Jest to sposób dużo szybszy niż ukorzenianie w wodzie, ponieważ w tym przypadku dopiero po upływie 2 tygodni kwiat wypuści korzenie. Warto pamiętać o tym, że jeśli kłącze rośliny jest zbyt obfite, można je delikatnie skrócić. 

Przesadzanie zielistki Sternberga powinno się odbywać co ok. 3-4 lata. Przy wykonywaniu tego zabiegu warto wybrać odpowiednią wielkość doniczki. Nowe egzemplarze nie powinny rosnąć zarówno w zbyt małych i ciasnych, jak i za dużych pojemnikach. Na dno doniczki warto wysypać keramzyt. 

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Zielistka Sternberga – choroby 

Niestety nieodpowiednia pielęgnacja zielistki sprawia, że roślina zaczyna chorować i marnieje. Zwykle objawia się to tym, że zielistka ma suche końcówki, gnije i gubi liście.  Najczęściej za pogorszenie stanu rośliny odpowiada m.in.:

  • złe oświetlenie – to przez niedostateczny dostęp do słońca roślina może więdnąć. Nie powinna stać też w zbyt ciemnych pomieszczeniach, ponieważ cień hamuje wzrost pędów kwiatowych zielistki. Zbyt duży dostęp do światła także nie działa na korzyść rośliny. Chorobę zielistki można poznać po pojawieniu się na jej liściach nieestetycznych, brązowych lub żółtych plam.
     
  • suche powietrze – jeśli nie dostarczysz roślinie dostatecznie dużo wilgotnego powietrza, jej liście mogą więdnąć lub się przesuszać. Dzieje się to najczęściej w okresie zimowym, czego powodem są włączone kaloryfery. Aby temu zaradzić, warto zraszać roślinę wodą. Można też postawić ją w okolicy nawilżacza powietrza, co z pewnością poprawi jej wygląd. W poprawnej pielęgnacji warto postawić zielistkę w odpowiednio dużym odstępie od kaloryfera. Dzięki temu można uniknąć brązowienia i zasuszania się końcówek jej liści.
     
  • nieodpowiednie podlewanie – zielistkę należy podlewać często, ale małą ilością wody. Nie można doprowadzić do zalegania wody w doniczce. Pojemnik powinien być wyposażony w odpowiednie otwory, które odprowadzą nadmiar wilgoci z podłoża. Co więcej, sucha gleba pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów kwiatostanowych. Dlatego lepiej jest przesuszyć kwiat niż go przelać

Przeczytaj również: Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny

Zielistka Sternberga, mimo iż jest rośliną dość odporną na złe warunki atmosferyczne i nie wymaga specjalnej opieki, wymaga podstawowej pielęgnacji. Zadbaj o nią, a kwiat będzie szybko i obficie rósł. Oprócz tego, odpowiednio zadbana roślina przyniesie ci korzyść w postaci zachwycającego wyglądu, a jej liście będą odpowiednio wybarwione. 

Reasumując, jeśli chcesz, aby wnętrze twojego mieszkania czy biura nabrało egzotycznego wyglądu, zdecyduj się na uprawę zielistki! Opieka nad rośliną nie jest pracochłonna, dlatego poradzi sobie z nią każdy ogrodnik. 

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.