Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Drugiej tak wytrzymałej rośliny jak ta wężownica nie znajdziesz. Jak dbać o sansewierę cylindryczną?

Nawet jeśli nie nasz czasu na pielęgnację roślin, nie musisz rezygnować z zieleni w swoim domu. Sansewiera walcowata będzie dla ciebie idealnym wyborem. Jest niewymagająca, łatwa w uprawie oraz odporna na suszę. To niezwykle ciekawa i wyjątkowa roślina, której sylwetka idealnie wpasuje się w nowoczesne wnętrza.

Drugiej tak wytrzymałej rośliny jak ta wężownica nie znajdziesz. Jak dbać o sansewierę cylindryczną?
Choć sansewieria walcowata wygląda naprawdę atrakcyjnie, jest mało wymagającym kwiatem doniczkowym. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wygląd i cechy charakterystyczne sansewierii cylindrycznej

Niewiele jest tak uniwersalnych, a zarazem efektownych wizualnie kwiatów doniczkowych, jak wężownica. Roślina ta to inaczej sansewieria, będąca sukulentem liściastym, często wybieranym jako dekoracja domu. Do jej najpopularniejszych odmian zalicza się sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica), inaczej walcowata. W stanie naturalnym można ją spotkać na terenie Afryki oraz w tropikalnych rejonach Azji.

Na uwagę zasługuje jej gęsta rozeta, ukształtowana z długich, mięsistych liści, które swoim kształtem przywodzą na myśl dość ostre szpikulce (to im zawdzięcza swoją nazwę, niektórzy nazywają ją  też „rogami diabła”). Liście przybierają zieloną barwę, natomiast na ich powierzchni nierzadko zauważalne stają się szarobiałe pręgi. Co istotne, przekrój poprzeczny liści jest okrągły, w przeciwieństwie do wielu innych odmian tej rośliny.

Duża wytrzymałość sansewierii wynika z warunków, w jakich rozwija się w naturze. Podczas wzrostu nie ma łatwo – jej stanowiska zwykle znajdują się na kamienistych, suchych zboczach. Wodę i składniki odżywcze magazynuje w liściach – stąd może długo przetrwać bez wody.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby wężownica wypuściła nowe liście? Wystarczy ten naturalny składnik

Sansewieria cylindryczna – uprawa w doniczce

Nie wszyscy mają czas, by poświęcać uwagę roślinom, mimo że bardzo chcieliby wprowadzić do swojego mieszkania choć odrobinę zieleni. Na szczęście istnieją rośliny, które świetnie sprawdzą się dla takich osób. To właśnie brak większych wymagań sprawia, że tak często na naszych parapetach gości właśnie sansewieria cylindryczna. Uprawa rzeczywiście nie nastręczy ci trudności.

Roślina zniesie praktycznie każde stanowisko, choć musisz wiedzieć, że po wystawieniu jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, liście mogą zacząć blaknąć. Z tego powodu zaleca się raczej miejsca, do których dociera światło rozproszone bądź półcień.

Odporność na niesprzyjające warunki, jakie wykazuje sansewieria cylindryczna, jest wręcz legendarna. Może bez problemu przeżyć suszę, której inne rośliny by nie przetrwały. I choć najlepiej zapewnić jej żyzne, dobrze przepuszczalne, a zarazem próchniczne podłoże, da sobie radę również w przypadku gleby mniej zasobnej w składniki odżywcze.

sansewieria walcowata Sansewieria walcowata bez problemu przeżyje suszę. Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki sansewierii cylindrycznej

Trudno też znaleźć drugi tak zdrowy kwiat doniczkowy, jak sansewieria. Choroby atakują ją dosyć rzadko, chociaż częste zapominanie o jej istnieniu może przyczynić się do powstawania różnorodnych problemów. Kiedy dostarczysz jej zbyt mało światła, pręgi na jej liściach zblakną. Z kolei gdy temperatura otoczenia okaże się zbyt wysoka (sansewierie dobrze czują się w temperaturze około 24-25 stopni Celsjusza), jej liście mogą zacząć obsychać, a w następnej kolejności brązowieć. Roślina może też przemarznąć – wówczas jej liście staną się czarne i miękkie.

Sansewieria może zostać zaatakowana przez niektóre szkodniki:

  • opuchlaki (można zauważyć, że młode liście zostają obgryzane przy samych brzegach),

  • wełnowce (na liściach pojawiają się charakterystyczne, białe ślady, przypominające kłębki waty).

Sansewieria cylindryczna – pielęgnacja

Podlewanie to w przypadku tej rośliny jeden z ważniejszych zabiegów. Należałoby go przeprowadzać za każdym razem, gdy ziemia w doniczce nieco przeschnie (musisz pilnować, by była stale lekko wilgotna, choć wężownica nie może stać w wodzie). Jeśli gleba sansewierii będzie zbyt mokra, może to doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do obumarcia całej rośliny. Musisz też uważać w trakcie podlewania, by nie zalewać rozety liści, ponieważ te mogą zacząć gnić u podstawy.

Pielęgnacja rośliny zakłada także wybór odpowiedniego pojemnika do uprawy. Jako że jej liście osiągają spore rozmiary, z czasem ich ciężar może przeważyć doniczkę. Z tego powodu powinno się wybierać spośród doniczek na tyle ciężkich, by były niemożliwe do przewrócenia przez roślinę – pomyśl o pojemnikach ceramicznych lub glinianych. Plastikowe doniczki nie będą najlepszym pomysłem. Poszukaj doniczki o sporej średnicy, a jednocześnie niezbyt głębokiej. Musi mieć zrobione otwory w dnie, by móc odprowadzać nadmiar wody. Wypełniając ją ziemią, pamiętaj też o utworzeniu odpowiednio grubej warstwy drenażowej, która powinna zapobiec zastojom wody.

Kontroluj stan sansewierii i przesadzaj ją wtedy, kiedy tego wymaga. Nad zabiegiem powinno się pomyśleć, gdy korzenie zaczną przerastać doniczkę oraz gdy pojedyncze liście zaczynają nagle zwisać. Roślinę można ponadto nawozić, choć trzeba uważać, by nie podać jej zbyt dużej dawki preparatu (w przeciwnym razie liście sansewierii staną się miękkie). Najlepiej robić to co miesiąc, od kwietnia do sierpnia, wykorzystując w tym celu nawóz do kaktusów.

Sansewieria walcowata – rozmnażanie

Nietrudno stworzyć nowe sadzonki z roślin takich jak sansewieria. Rozmnażanie wężownicy można przeprowadzić poprzez jej podział. W tym celu wyjmij ją z doniczki i uważnie przyjrzyj się korzeniom i kłączom, które tworzą charakterystyczną „plątaninę”. Następnie trzeba ostrożnie odciąć części kłącza bądź odrosty. Podczas zabiegu wykorzystuj wyłącznie bardzo ostre narzędzia, a ranę, jaka powstanie po cięciu, zabezpiecz węglem drzewnym.

Innym sposobem na rozmnażanie sansewierii jest ukorzenienie fragmentów liści. W takim wypadku odetnij liść rośliny, a w kolejnym kroku potnij go na mniejsze kawałki o długości od 5 do 7 centymetrów. Można wyciąć w liściu kształt odwróconej litery „v”. Następnie należy przygotowane kawałki włożyć do naczynia z wodą. Aby przyszłe sadzonki nie zgniły, przymocuj je do naczynia tak, by zanurzona była tylko część liścia.

Wężownica – roślina o dużym potencjale dekoracyjnym

Sansewieria ma spory potencjał dekoracyjny jak na tak niewymagający kwiat doniczkowy. Szable, czyli jej podłużne, strzeliste liście, wyglądają bardzo efektownie i wpasowują się w nowoczesne wnętrza. Roślina będzie zachwycać swoim pokrojem zarówno wtedy, gdy pozostawisz jej liście nieskrępowane, jak i wówczas, gdy zostaną one zaplecione w atrakcyjny warkocz. Musisz mieć jednak świadomość, że ceną za stworzenie interesującej, plecionej kompozycji będzie ewentualne obumieranie części sansewierii.

Można również wymienić inne zalety, jakie posiada wężownica. Kwiat ten jest rośliną, która okazuje się świetnym oczyszczaczem powietrza. Sansewieria nadaje się zresztą do trzymania w sypialni, ponieważ w nocy pochłania dwutlenek węgla, dzięki czemu jej obecność nie wpływa niekorzystnie na jakość snu. Uważaj na sansewierię, jeśli w twoim domu przebywają zwierzęta, ponieważ roślina jest toksyczna.

Sansewieria walcowata – cena rośliny

Na koniec warto odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie: ile kosztuje sansewieria walcowata? Odwiedzając sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, a nawet niektóre hipermarkety, bez problemu znajdziesz popularne rośliny doniczkowe, takie jak wężownica.

Cena tego kwiatu nie jest zbyt wygórowana. W zależności od rozmiaru, a także wyglądu konkretnego egzemplarza. Mniejszą sansewierię cylindryczną kupisz już za 20 zł. Za wężownicę o wysokości 30 cm zapłacisz około 35 zł, natomiast roślina o wysokości 70 cm kosztuje już 150 zł. 

Powodzenia w uprawie sansewiery!

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść? na INTERIA.TV.

Reklama

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.