Rośliny domowe

Wprowadzi do twojego domu klimat tropików. Idealna do lasu w słoiku i kompozycji ze storczykiem

Oplątwa niebieskawa to egzotyczna roślina z rodziny ananasowatych, która w okresie kwitnienia zachwyca kwiatostanami o niezwykłym kształcie i kolorze. Podpowiadamy, czego wymaga oplątwa do prawidłowego wzrostu i jak właściwie o nią dbać.

Wprowadzi do twojego domu klimat tropików. Idealna do lasu w słoiku i kompozycji ze storczykiem
Oplątwa niebieskawa zachwyca niezwykłymi kwiatostanami. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Oplątwa niebieskawa — podstawowe informacje

Oplątwa niebieskawa (Tillandsia cyanea), nazywana również oplątwą modrą, to roślina o egzotycznym pochodzeniu, która w naturze występuje na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. Oplątwa wywodzi się z rodziny roślin ananasowatych, a w naturalnym środowisku rośnie w koronach drzew lub szczelinach skalnych, jako gatunek epifityczny, podobnie jak popularne storczyki.

Oplątwa niebieskawa posiada cienkie ciemnozielone liście o strukturze skórzastej, spomiędzy których wyłania się kwiatostanowy pęd przypominający duży różowy kłos. W okresie letnim wyrastają z niego niebiesko-fioletowe kwiatuszki, które utrzymują się jedynie kilka dni. Natomiast różowy kwiatostan oplątwy utrzymuje się nawet do trzech miesięcy, jednak na jego pierwsze pojawienie się trzeba będzie czekać nawet przez pierwsze trzy lata uprawy rośliny.

Oplątwa niebieskawa — uprawa i pielęgnacja w domu

Oplątwy niebieskawe to rośliny doniczkowe, które doskonale sprawdzą się jako ozdoba każdego wnętrza. Ich uprawa nie jest skomplikowana, a wiedza na temat odpowiedniego stanowiska i podlewania rośliny z pewnością pomoże lepiej o nią zadbać i sprawi, że będzie zdrowo rosła. Efektowne kwiatostany oplątwy świetnie urozmaicają różne kompozycje kwiatowe, a w połączeniu z bluszczem czy innymi roślinami kwitnącymi w kolorze różowym, fioletowym czy niebieskim, stworzy egzotyczne zestawienie.

Oplątwa niebieskawa nie jest to roślina trująca, ale mimo wszystko warto trzymać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, zwłaszcza kotów, które mogłyby ją obgryzać.

Sprawdź również: Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe

Oplątwa niebieskawa — stanowisko

Oplątwa preferuje miejsce jasne, o rozproszonym świetle. W naturze roślina żyje w cieniu drzew, dlatego bezpośrednia ekspozycja na słońce może poparzyć jej liście. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie rośliny w pobliżu wschodniego okna lub zachodniego okna, tak by docierające do niej światło było dodatkowo filtrowane przez firankę.

Omawiana roślina również bardzo źle znosi przeciągi oraz suche powietrze. Aby zapobiec brązowieniu jej liści warto codziennie zraszać ją miękką wodą lub w pobliżu ustawić nawilżacz powietrza.

Sprawdź również: Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny

Podłoże dla oplątwy niebieskawej

Roślina preferuje gleby wilgotne, żyzne i przepuszczalne o odczynie obojętnym. Najlepiej sadzić ją w takim podłożu, jakie najczęściej przeznaczane jest dla storczyków. Dobrze sprawdzi się tutaj mieszanka torfu, mchu i kory. Rozwiązaniem alternatywnym byłoby posadzenie rośliny w podłożu, które składać się będzie z tradycyjnej ziemi wymieszanej z mchem i korą. Nie należy również zapominać o warstwie drenażu na dnie donicy, która zapewni odprowadzanie wody z doniczki i uchroni korzenie rośliny przed gniciem.

Co ciekawe, oplątwę można uprawiać również bez ziemi - w wiszących pojemnikach lub umieszczając ją w ozdobnej kompozycji. Oplątwa niebieskawa w szkle prezentuje się równie efektownie, dlatego można wykorzystać ją do stworzenia lasu w szkle.

Przeczytaj również: Storczyki, które można uprawiać w powietrzu

Oplątwa niebieskawa — podlewanie i nawożenie

Do podlewania oplątwy najlepiej wykorzystać odstaną wodę z kranu, wodę przefiltrowaną lub deszczówkę. Lepiej nie podlewać rośliny wodą bezpośrednio nalaną z kranu, ponieważ zawarty w niej chlor jej nie sprzyja. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie rośliny metodą "od góry". W okresie kwitnienia i latem oplątwę należy podlewać nawet dwa razy w tygodniu, natomiast w czasie zimowych miesięcy lepiej ograniczyć podlewanie i nawadniać roślinę raz na 10-14 dni.

Co ważne, oplątwa do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgoci, dlatego należy regularnie spryskiwać jej liście miękką wodą. Wiosną i latem powinno się zraszać roślinę codziennie, a jesienią i zimą wystarczy spryskiwać ją wodą kilka razy w miesiącu.

Odpowiednim nawozem dla oplątwy są wszystkie preparaty przeznaczone dla storczyków. W okresie letnim należy nawozić roślinę raz na dwa tygodnie.

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Oplątwa niebieskawa — problemy w uprawie

Czasami nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że oplątwa niebieskawa traci kolor, usycha lub w ogóle nie kwitnie. Wówczas warto zastanowić się, czy roślina nie jest zbytnio przesuszona lub przelana. Należy sprawdzić, w jakim stanie są jej korzenie, a w razie konieczności przesadzić roślinę do świeżego i suchego podłoża. Jeśli roślina nie wypuszcza kwiatów, to może być znak, że ma za mało słońca, dlatego w lecie zaleca się wystawić ją na balkon lub do ogrodu.

W okresie zimowym trzeba pamiętać o tym, by nie stawiać oplątwy w pobliżu kaloryfera, ponieważ może to spowodować jej zasychanie. Regularne zwilżanie liści, podlewanie miękką wodą i nawożenie raz na dwa tygodnie odpowiednim preparatem powinno poprawić stan rośliny.

Storczyki na każdy parapet na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wprowadzi do twojego domu klimat tropików. Idealna do lasu w słoiku i kompozycji ze storczykiem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.